Dzemdību anatomija jeb kādas ir četras dzemdību fāzes?

Lai arī praksē viss mēdz notikt citādi, teorija var būt labs atskaites punkts, gatavojoties dzemdībām.
Dzemdības
Zane Strūberga
2. novembris, 2018

Drukāt

Saglabāt

Shuterstock

1. Dzemdību latentā fāze

Dzemdības klasiski sākas ar kontrakcijām un pēc tam – augļūdeņu noplūšanu. Var būt arī otrādi – vispirms noplūst augļūdeņi un tad sākas kontrakcijas. Dzemdību sākumā noplūst vien neliela daļa augļūdeņu, pārējie – dzemdību laikā. Laiku no pirmo kontrakciju parādīšanās vai augļūdeņu noplūšanas līdz regulārām kontrakcijām dēvē par latento dzemdību fāzi. Kontrakcijas var parādīties un pazust pat uz 20 minūtēm, starp tām vēl nav noteiktu intervālu, un tā var ilgt no dažām stundām līdz pat vairākām dienām. Var atdalīties gļotu korķis. Uz slimnīcu jādodas (vai, ja dzemdības norit mājās, jāizsauc vecmāte), kad kontrakcijas atkārtojas ik pēc piecām līdz desmit minūtēm. Savukārt, ja noplūduši augļūdeņi, bet kontrakciju vēl nav, var gaidīt pat diennakti un tikai tad doties uz dzemdību stacionāru. Bet galvenais – klausīties savā iekšējā balsī.

2. Aktīvā dzemdību fāze

Kad nokļūsti dzemdību iestādē, nepieciešams uzrādīt mātes pasi, personu apliecinošu dokumentu un, ja līdzi ieradies kāds atbalstītājs, viņa plaušu rentgena izrakstu. Dzemdību iestādes uzņemšanā māsiņa pārbauda dzemdes kakla atvērumu un lemj par tālāko rīcību. Ja dzemdes atvērums vēl ir neliels, iespējams, jānogaida pirmsdzemdību palātā. Ja atvērums jau ir gana liels, jādodas uz dzemdību zāli. Kad sākas dzemdību aktīvā fāze, intervāli starp kontrakcijām ir regulāri un ne garāki par piecām minūtēm. Pati kontrakcija ilgst apmēram minūti un prasa daudz spēka, ir sāpīga un intensīva. Šajā laikā svarīgi iepriekš apgūtie elpošanas vingrojumi, dažādu papildlīdzekļu izmantošana. Aktīvajā fāzē dzemdes kakla atvērumam jāsasniedz desmit centimetri.

3. Izstumšanas fāze dzemdībās

Kad sākas izstumšanas fāze, iepriekšējās sajūtas nomaina citas – izteikti sāpīgo kontrakciju vietā parādās sajūta, ka gribas spiest (it kā gribētos uz tualeti lielajās darīšanās). Tad katras kontrakcijas laikā vecmāte mudina ļauties šai sajūtai un spiest bērniņu laukā. Šī fāze var ilgt gan pusstundu, gan vairākas stundas. Kādā brīdī bērniņa galva iznāk ārpusē un tad atkal ieslīd atpakaļ, tomēr jau pēc brīža tā atkal parādās un tur arī paliek, kas nozīmē, ka piedzimšana ir pavisam tuvu. Mazais, gluži kā skrūvīte, skrūvējas laukā no mammas ķermeņa – pēc galviņas iznāk ārā pleciņi, un tad jau bērniņš ir klāt.

4. Pēcdzemdību fāze

Parasti apmēram piecu minūšu laikā pēc bērniņa piedzimst arī placenta (bet tā var dzimt līdz pat 40 minūtēm), kas ar nabassaiti piestiprināta bērniņa nabai. Ja mazais piedzimst vesels un viņam nav nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība, viņu uzliek mammai uz vēdera, ļauj izpulsēt nabassaitei un tad to pārgriež. Ja blakus ir tētis un ir gatavs to darīt, šo uzdevumu uztic viņam. Kamēr mazulis atrodas mammai uz vēdera, viņam var pirmo reizi piedāvāt krūti. Tomēr, ja šajā brīdī mazais nepiedzīvo pirmo maltīti, nekas traks, tas izdosies vēlāk.

Interesanti fakti:

  • Daļai sieviešu (īpaši pēc atkārtotām dzemdībām) nākamajā dienā novērojamas atsāpes – dzemdību sāpēm līdzīgas sāpes, kas rodas, aizveroties dzemdes kaklam.
  • Aptuveni vēl 4 nedēļas pēc dzemdībām, bet īpaši – pirmajās trijās dienās – novērojami asiņaini izdalījumi, ko sauc par lohijām.
  • Pētījumi liecina: dzemdības norit labāk, ja dzemdētājai līdzās ir kāda atbalstoša persona – vīrs, mamma, draudzene, dūla.
  • Aptuveni 1% sieviešu dzemdībās piedzīvo orgasmu. Orgasma laikā sievietes organismā izdalās tas pats hormons, kas dzemdību laikā, – oksitocīns, tikai dzemdībās tā koncentrācija asinīs ir desmit reizes augstāka. Tomēr dzemdībās piedalās arī cits hormons – adrenalīns –, kurš nomāc oksitocīnu. Tādēļ, jo mierīgāka un harmoniskāka ir sieviete, jo mazāk adrenalīna un lielāka iespēja dzemdībās just fizisku baudu.

 

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs