• Grūtniece apslimusi. Kādas zāles drīkst lietot?

    Grūtniecība
    Elīna Kondrāte
    21. aprīlis
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Iesnas, klepus, temperatūra un slikta pašsajūta var piemeklēt arī grūtnieci. Kas var palīdzēt izārstēties, un kādi ārstniecības līdzekļi grūtniecei nav ieteicami? Konsultē Linda Veidemane, vecmāte Rīgas Dzemdību namā, un ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.

    Papildu slodze organismam

    Vecmāte Linda Veidemane aicina grūtnieces slimības laikā aizdomāties un būt iejūtīgām pret savu organismu, jo grūtniecība jau pati par sevi ir slodze organismam un slikta pašsajūta vai saslimšana šo slodzi tikai palielina. «Saslimstot topošajai māmiņai ir jāatceras, ka dienas režīmu jācenšas sakārtot tā, lai var atpūsties, izgulēties, un maksimāli jāatliek visi darbi. Ideālajā variantā doties uz darbu nevajadzētu. Noteikti ir jāvēdina telpas, jādzer daudz šķidruma, jādodas pastaigās svaigā gaisā. Ja organisms būs atpūties, simptomi mazināsies un pašsajūta uzlabosies. Ja grūtniece turpinās skriet ikdienas darbos, organismam slodze tikai pieaugs un viegla saaukstēšanās var pāriet nopietnākā slimībā,» skaidro vecmāte.

    Ja ir augsta temperatūra

    Ja grūtniece ir nosalusi un pēc kāda laika parādās saaukstēšanās simptomi – slikta pašsajūta, galvassāpes, nogurums, kaulu laušana –, bet ķermeņa temperatūra ir paaugstināta tikai nedaudz, satraukumam nav pamata. Ieteicams sasildīties zem segas vai siltā dušā, dzert zāļu tējas un atpūsties. Tāpat kā bērniem, arī pieaugušajiem nedaudz paaugstinātu temperatūru (līdz 38 °C) ar medikamentu palīdzību pazemināt nevajag. «Paaugstināta ķermeņa temperatūra palīdz organismam cīnīties ar vīrusu vai baktēriju, kā arī aktivizē visu imūno sistēmu, kas šādos apstākļos gan ražo antivielas, gan aktivizē šūnas, kas metas virsū iebrucējam,» skaidro ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.

    Ja ir slikta pašsajūta, ieteicams dzert daudz šķidruma – ūdeni vai ūdeni ar citronu, ingvera tēju (tikai jāskatās, lai tā nebūtu pārlieku asa un nekairinātu kuņģi).

    Ja ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz 38,5 °C, jābūt piesardzīgai. Šāda ķermeņa temperatūra jebkurā grūtniecības nedēļā var apdraudēt gan augli, gan grūtniecību, tāpēc temperatūru ir jāmēģina pazemināt. Dažkārt temperatūra nokrītas jau pēc vienas zāļu lietošanas reizes. Ja stāvoklis nepasliktinās un neparādās jauni simptomi, pirmās dienas ar temperatūru var cīnīties mājās. Ja zāles neiedarbojas un temperatūru neizdodas mazināt divu triju dienu laikā, noteikti jāsazinās ar ārstu.

    Zāles, ko drīkst lietot grūtniece

    Mediķes atzīst, ka grūtniecības laikā ieteicams lietot pēc iespējas mazāk medikamentu, taču, ja ir augsta temperatūra, ļoti slikta pašsajūta, arī galvassāpes, topošā māmiņa drīkst iedzert paracetamola tableti. Vienreizējā deva ir 500 mg. Ja temperatūra nemazinās un vajadzīga atkārtota zāļu deva, dienā nevajadzētu pārsniegt 2000 mg paracetamola.

    Labāk izvēlēties tieši paracetamolu, jo sāpes un paaugstināta temperatūra grūtniecības laikā nedzimušajam bērniņam nodara lielāku kaitējumu nekā ārsta uzraudzībā lietoti medikamenti.

    Grūtniecības laikā nedrīkst lietot medikamentus, kas satur ibuprofēnu (tas var izraisīt asiņošanu pirmajā grūtniecības trimestrī un izmainīt mazuļa asinsriti), kā arī dažādus kombinētos līdzekļus – pulverīšus paciņās, karstos dzērienus, kas mazina saaukstēšanās simptomus.

    «To sastāvā ir antihistamīna līdzekļi, kas nav vēlami grūtniecībai. Tajos mēdz būt pievienots arī pseidoefedrīns, kas sašaurina asinsvadus, var palielināt asinsspiedienu un izraisīt sirdsklauves.» Aptiekās pieejams arī plašs homeopātisko medikamentu klāsts, taču ne visus drīkst lietot grūtniecības laikā. Vislabāk par to konsultēties ar farmaceitu.

    Konsultējies ar ārstu!

    Ja slikta pašsajūta ieilgst, neārstējies pati, dodies ārsta! Linda Veidemane stāsta, ka grūtnieces saslimšanas gadījumā bieži vien vēršas pēc palīdzības arī pie vecmātēm un ginekoloģēm. «Ja grūtniecei ir vieglas iesnas un nav paaugstinātas temperatūras, varam ieteikt medikamentus uz smiltsērkšķu bāzes, skalot kaklu ar sālsūdeni, degunā pūst aerosolu aizliktam degunam, kuru nozīmē speciālists.»

    Ja slimība nepāriet, pievienojas stipras kakla sāpes vai klepus lēkmes, vecmāte iesaka vērsties pie ģimenes ārsta.

    «Tieši ģimenes ārsti daudz prasmīgāk varēs izvērtēt, vai grūtniecei nav bronhīts vai plaušu karsonis, kas nereti mēdz noritēt arī bez temperatūras.» Ja ģimenes ārsts nav sazvanāms vai satiekams, var zvanīt uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni (tālr. 66016001, darbadienās no plkst. 17.00 līdz 8.00 no rīta). Ja pašsajūta pasliktinās nedēļas nogalē vai nakts stundās, kad ar ģimenes ārstu nevar sazināties, var vērsties pie ātrās neatliekamās palīdzības. Tomēr, ja pašsajūta uzlabojas, grūtniecei uz stacionāru nevajadzētu doties – tas būs lieks stress, kas organismam par labu nenāks.

    Zāļu tējas ir labas!

    Iedarbīgs tautas medicīnas līdzeklis, kā mazināt temperatūru, uzlabot pašsajūtu, kā arī stiprināt imunitāti, ir ārstnieciskās jeb zāļu tējas. Grūtniecības laikā var lietot ingvera tēju, kas samazinās arī rīta nelabumu. Pašsajūtu uzlabos nātru tēja, kas paaugstina dzelzs līmeni asinīs, kā arī satur kalciju un magniju. Par ļoti veselīgu uzskata pieneņu lapu tēju.

    Ja grūtniece ir saaukstējusies, droši var dzert roibuša vai vieglu piparmētru tēju. Saaukstēšanās laikā ļoti laba ir aveņu lapu tēja, taču to nav ieteicams dzert grūtniecības pirmajā trimestrī. Var dzert arī liepziedu tēju. Ja mammai ir sezonālās vai alerģiskās iesnas, jābūt uzmanīgai ar kumelīšu tēju, jo tā iesnas var saasināt.

    Nav ieteicamas tējas, kas satur lakricas sakni, pelašķu, raudenes un palejas jeb blusu mētras tējas, kā arī kliņģerītes.

    Tomēr kliņģerītes būs ļoti labs dabisks līdzeklis sāpoša kakla skalošanai. Pie dabiskiem pretvīrusu līdzekļiem pieskaitāmi arī ķiploki un sīpoli, imunitāti stiprinās garšaugi – rozmarīns un timiāns. Lai būtu vieglāk elpot un nesāpētu kakls, var lietot alveju vai rutku ar medu. Ja tev ir iesnas, var uzēst smalki sakapāta ķiploka daiviņu.

    Kā izvairīties no baciļiem un stiprināt imunitāti?

    • Izvairies no sabiedriskām vietām – saviesīgos pasākumos, teātros, kafejnīcās, kinoteātros un citās sabiedriskās vietās noteikti būs lielāka vīrusu koncentrācija.
    • Savs stūrītis darbavietā – īpaši, ja grūtniece strādā atvērta tipa birojā un kāds no kolēģiem klepo vai ir saaukstējies, vērtīgi būtu aprunāties ar priekšnieku par atsevišķu telpu, kurā strādāt.
    • Pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs – stiprinās imunitāti!
    • Mazgā rokas – tieši ar netīrām rokām pārnēsājam ļoti daudz baciļu.
    • Neuztraucies – uztraukums grauj imunitāti, stresa hormoni nobloķē imunitātes šūnas.
    • Labs miegs – dienas režīms grūtniecei jāieplāno tā, lai ir iespēja atpūsties un naktsmieram veltīt vismaz septiņas astoņas stundas.
    • Pastaigas svaigā gaisā – lieliski palīdzēs stiprināt imunitāti.
    • Nebaidīties no vīrusiem – ja saslimis kāds no mājiniekiem, svarīgi ir nekrist panikā, jo, kad baidāmies, mazinās imunitāte. Taču neaizmirsti par telpu vēdināšanu!
    • D vitamīns – nodrošina pilnvērtīgu attīstību un imunitātes stiprināšanu gan topošajam mazulim, gan mammai.

    Ņem vērā!

    Grūtniece nedrīkst gulēt karstā vannā, karsēt kājas vai karsēties saunā. Īpaši grūtniecības pirmajā trimestrī. Jāizvairās arī no sildošajām ziedēm, ko klāj uz pēdām. Tā ir ļoti jūtīga reflektorā zona, un nekad nevar zināt, kā uz šo zonu iedarbināšanu reaģēs grūtnieces ķermenis. Turklāt, ja ūdens vai pirts gaisa temperatūra ir augstāka par 38 grādiem, tas var kaitēt mazulim, kas vēl nevar regulēt savu ķermeņa temperatūru.

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē