• 7 interesanti fakti par tētiem un tēva lomu Latvijā

    Attiecības
    Zane Blanka
    Zane Blanka
    11. novembris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: SHUTTERSCOK
    Šo svētdien Latvijā tiks svinēta Tēva diena. Un milzīgs prieks, ka arvien vairāk tēvu iesaistās bērnu audzināšanā, ko apliecina arī Latvijā veiktais pētījums*.Un izrādās, ka arī paši tēti no tā var iegūt ļoti daudz!

    Lūk, septiņi fakti par to, kā pēdējo gadu laikā pieaugusi tēva loma bērnu audzināšanā.

    1. Tētu auklētiem bērniem ir augstāks pašvērtējums
      Ir pierādīts, ka bērni, kuru tēti iesaistās viņu aprūpē jau kopš dzimšanas, aug emocionāli drošāki, ar augstāku pašvērtējumu, labākām socializēšanās prasmēm.

    2. Tēta iesaiste audzināšanā palīdz bērnam regulēt emocijas
      Mūsdienu tēvi vairāk nekā mātes pavada nepastarpinātās, aktīvās rotaļās ar saviem bērniem, un tas labvēlīgi iespaido bērnu prasmi regulēt savas emocijas un uzvedību.

    3. Mūsdienās tēti iesaistās vairāk kā viņu tēvi
      Tēvi mūsdienās daudz vairāk nekā viņu tēvi iesaistās tādās praktiskās bērnu aprūpes lietās kā autiņbiksīšu maiņa, mazuļu mierināšana un midzināšana naktīs; ved bērnus pie ārsta, uz bērnudārzu, skolu; palīdz mājasdarbos.

    4. Aprūpējošs tēvs veicina labākas sekmes
      Bērniem, kuru tēvi vairāk iesaistījušies viņu aprūpē, ir labākas sekmes mācībās. Dažādi pētījumi pierāda, ka aktīvs, aprūpējošs tēva audzināšanas stils veicina labākas verbālās spējas, intelektu un akadēmiskos panākumus bērnam jau pieaugušā vecumā.

    5. Sievietēm joprojām ir galavārds par bērnu audzināšanu
      Daudzi tradicionālie sieviešu darbi, kas saistīti ar mājas un bērnu aprūpi, mūsdienās gan sieviešu, gan vīriešu uztverē kļuvuši par abu partneru kopīgajiem darbiem – abi var gan ēst uztaisīt, gan veļu salikt veļasmašīnā, gan bērnu iemidzināt.

      Runājot par tradicionālajiem vīriešu darbiem, tie gan joprojām puišu pārziņā. Tai pašā laikā māja un bērni joprojām ir sieviešu pārvaldībā – viņām parasti pieder galavārds un viņas dod darba uzdevumus. Praksē gan sievietes joprojām uzņemas vairāk pienākumu, kas saistās ar mājas un bērnu aprūpi, bet vīrieši vairāk iesaistās brīžos, kad sievietei vajag atbalstu un palīdzību vai kad viņa nevar tik aktīvi pieslēgties mājas dzīvei un bērniem darba vai veselības dēļ.

    6. Tētis pazūd darbā
      Latvijā veiktajā pētījumā darbs un tā radītais laika trūkums ir galvenais iemesls, kāpēc vīrieši pārāk maz iesaistās bērna aprūpē. Abas jomas – bērns un darbs – nemitīgi konkurē, un praksē bērna aprūpe parasti tiek pakārtota darba lietām.

    7. Arvien vairāk tēvu izmanto bērnu kopšanas atvaļinājumu
      Pēdē­jos gados pieaug to vīriešu skaits, kuri saņem bērna kopšanas pabalstu. 2014. gadā to piešķīra 5,07 procentiem (no vīriešu īpatsvara), 2016. – jau 15,39 procentiem. Tomēr pastāv risks, ka šie dati neuzrāda tēvu patieso iesaistes līmeni, jo pabalsti noformēti, lai ģimenē ienāktu vairāk naudas, bet praktiski par bērnu joprojām rūpējas sieviete.

      *Pētījums Latvijā veikts 2016. gadā.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē