7 interesanti fakti par tētiem un tēva lomu Latvijā

Ģimene
Zane Blanka
Zane Blanka
11. novembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: SHUTTERSCOK
Milzīgs prieks, ka arvien vairāk tēvu iesaistās bērnu audzināšanā, ko apliecina arī Latvijā veiktais pētījums. Ieguvēji ir visi!

Pētījums Latvijā veikts 2016. gadā. Lūk, septiņi fakti par to, kā pēdējo gadu laikā pieaugusi tēva loma bērnu audzināšanā.

 1. Tētu auklētiem bērniem ir augstāks pašvērtējums
  Ir pierādīts, ka bērni, kuru tēti iesaistās viņu aprūpē jau kopš dzimšanas, aug emocionāli drošāki, ar augstāku pašvērtējumu, labākām socializēšanās prasmēm.

 2. Tēta iesaiste audzināšanā palīdz bērnam regulēt emocijas
  Mūsdienu tēvi vairāk nekā mātes pavada nepastarpinātās, aktīvās rotaļās ar saviem bērniem, un tas labvēlīgi iespaido bērnu prasmi regulēt savas emocijas un uzvedību.

 3. Mūsdienās tēti iesaistās vairāk kā viņu tēvi
  Tēvi mūsdienās daudz vairāk nekā viņu tēvi iesaistās tādās praktiskās bērnu aprūpes lietās kā autiņbiksīšu maiņa, mazuļu mierināšana un midzināšana naktīs; ved bērnus pie ārsta, uz bērnudārzu, skolu; palīdz mājasdarbos.

 4. Aprūpējošs tēvs veicina labākas sekmes
  Bērniem, kuru tēvi vairāk iesaistījušies viņu aprūpē, ir labākas sekmes mācībās. Dažādi pētījumi pierāda, ka aktīvs, aprūpējošs tēva audzināšanas stils veicina labākas verbālās spējas, intelektu un akadēmiskos panākumus bērnam jau pieaugušā vecumā.

 5. Sievietēm joprojām ir galavārds par bērnu audzināšanu
  Daudzi tradicionālie sieviešu darbi, kas saistīti ar mājas un bērnu aprūpi, mūsdienās gan sieviešu, gan vīriešu uztverē kļuvuši par abu partneru kopīgajiem darbiem – abi var gan ēst uztaisīt, gan veļu salikt veļasmašīnā, gan bērnu iemidzināt.

  Runājot par tradicionālajiem vīriešu darbiem, tie gan joprojām puišu pārziņā. Tai pašā laikā māja un bērni joprojām ir sieviešu pārvaldībā – viņām parasti pieder galavārds un viņas dod darba uzdevumus. Praksē gan sievietes joprojām uzņemas vairāk pienākumu, kas saistās ar mājas un bērnu aprūpi, bet vīrieši vairāk iesaistās brīžos, kad sievietei vajag atbalstu un palīdzību vai kad viņa nevar tik aktīvi pieslēgties mājas dzīvei un bērniem darba vai veselības dēļ.

 6. Tētis pazūd darbā
  Latvijā veiktajā pētījumā darbs un tā radītais laika trūkums ir galvenais iemesls, kāpēc vīrieši pārāk maz iesaistās bērna aprūpē. Abas jomas – bērns un darbs – nemitīgi konkurē, un praksē bērna aprūpe parasti tiek pakārtota darba lietām.

 7. Arvien vairāk tēvu izmanto bērnu kopšanas atvaļinājumu
  Pēdē­jos gados pieaug to vīriešu skaits, kuri saņem bērna kopšanas pabalstu. 2014. gadā to piešķīra 5,07 procentiem (no vīriešu īpatsvara), 2016. – jau 15,39 procentiem. Tomēr pastāv risks, ka šie dati neuzrāda tēvu patieso iesaistes līmeni, jo pabalsti noformēti, lai ģimenē ienāktu vairāk naudas, bet praktiski par bērnu joprojām rūpējas sieviete.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+