7 interesanti fakti par tētiem un tēva lomu Latvijā

Milzīgs prieks, ka arvien vairāk tēvu iesaistās bērnu audzināšanā, ko apliecina arī Latvijā veiktais pētījums. Ieguvēji ir visi!
Tēva loma
Zane Strūberga
27. jūnijs, 2018

Drukāt

Saglabāt

Foto: SHUTTERSCOK

Pētījums Latvijā veikts 2016. gadā. Lūk, septiņi fakti par to, kā pēdējo gadu laikā pieaugusi tēva loma bērnu audzināšanā.

 1. Fakts Nr. 1 Tētu auklētiem bērniem ir augstāks pašvērtējums
  Ir pierādīts, ka bērni, kuru tēti iesaistās viņu aprūpē jau kopš dzimšanas, aug emocionāli drošāki, ar augstāku pašvērtējumu, labākām socializēšanās prasmēm.

 2. Fakts Nr. 2 Tēta iesaiste audzināšanā palīdz bērnam regulēt emocijas
  Mūsdienu tēvi vairāk nekā mātes pavada nepastarpinātās, aktīvās rotaļās ar saviem bērniem, un tas labvēlīgi iespaido bērnu prasmi regulēt savas emocijas un uzvedību.

 3. Fakts Nr. 3 Mūsdienās tēti iesaistās vairāk kā viņu tēvi
  Tēvi mūsdienās daudz vairāk nekā viņu tēvi iesaistās tādās praktiskās bērnu aprūpes lietās kā autiņbiksīšu maiņa, mazuļu mierināšana un midzināšana naktīs; ved bērnus pie ārsta, uz bērnudārzu, skolu; palīdz mājasdarbos.

 4. Fakts Nr. 4 Aprūpējošs tēvs veicina labākas sekmes
  Bērniem, kuru tēvi vairāk iesaistījušies viņu aprūpē, ir labākas sekmes mācībās. Dažādi pētījumi pierāda, ka aktīvs, aprūpējošs tēva audzināšanas stils veicina labākas verbālās spējas, intelektu un akadēmiskos panākumus bērnam jau pieaugušā vecumā.

 5. Fakts Nr. 5 Sievietēm joprojām ir galavārds par bērnu audzināšanu
  Daudzi tradicionālie sieviešu darbi, kas saistīti ar mājas un bērnu aprūpi, mūsdienās gan sieviešu, gan vīriešu uztverē kļuvuši par abu partneru kopīgajiem darbiem – abi var gan ēst uztaisīt, gan veļu salikt veļasmašīnā, gan bērnu iemidzināt.

  Runājot par tradicionālajiem vīriešu darbiem, tie gan joprojām puišu pārziņā. Tai pašā laikā māja un bērni joprojām ir sieviešu pārvaldībā – viņām parasti pieder galavārds un viņas dod darba uzdevumus. Praksē gan sievietes joprojām uzņemas vairāk pienākumu, kas saistās ar mājas un bērnu aprūpi, bet vīrieši vairāk iesaistās brīžos, kad sievietei vajag atbalstu un palīdzību vai kad viņa nevar tik aktīvi pieslēgties mājas dzīvei un bērniem darba vai veselības dēļ.

 6. Fakts Nr. 6. Tētis pazūd darbā
  Latvijā veiktajā pētījumā darbs un tā radītais laika trūkums ir galvenais iemesls, kāpēc vīrieši pārāk maz iesaistās bērna aprūpē. Abas jomas – bērns un darbs – nemitīgi konkurē, un praksē bērna aprūpe parasti tiek pakārtota darba lietām.

 7. Fakts Nr. 7 Arvien vairāk tēvu izmanto bērnu kopšanas atvaļinājumu
  Pēdē­jos gados pieaug to vīriešu skaits, kuri saņem bērna kopšanas pabalstu. 2014. gadā to piešķīra 5,07 procentiem (no vīriešu īpatsvara), 2016. – jau 15,39 procentiem. Tomēr pastāv risks, ka šie dati neuzrāda tēvu patieso iesaistes līmeni, jo pabalsti noformēti, lai ģimenē ienāktu vairāk naudas, bet praktiski par bērnu joprojām rūpējas sieviete.

 

*pētījums The Importance of Fathers in the Healthy Development of Children (Jeffrey Rosenberg and W. Bradford Wilcox, 2006);

* Palīdzēt un atbalstīt: Latvijas tēvi ģimenes dzīvē (Klāvs Sedlenieks, PhD, Rīgas Stradiņa universitāte; Kristīne Rolle, MSc, Rīgas Stradiņa universitāte)  

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs