Ekrāns starp mammu un zīdaini

Viedierīces
7. janvāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Katram laikam ir savi izaicinājumi. Tagad vairs nav jāberž autiņu kalni, bet par nopietnu laika un uzmanības zagli kļuvis viedtālrunis. Kāpēc mammām ir īpaši svarīgi nolikt to malā, esot kopā ar bēbīti? Skaidro ģimenes psiholoģijas centra Līna psiholoģe un PEP mamma DACE ČIBLE.

Pie ēdamgalda, gultā, sapulcē – tās ir tikai dažas ikdienišķas situācijas, kad nespējam šķirties no telefona. Ja esi jaunā māmiņa, ļoti iespējams, ekrāna vilinājums tevi piemeklē arī zīdīšanas laikā. Pretošanās šim kārdinājumam sagādā grūtības daudzām mammām. Kas gan tur traks, ja nedaudz paskatās telefonā, kamēr mazais piepilda punci? Turklāt varbūt viņam tobrīd pat ir aizvērtas acis?

 

Zīdīšanas laikā mācām ciešu attiecību veidošanu un liekam pamatus bērna pašvērtējumam, ar kuru viņam būs jādzīvo visu dzīvi. Ja mamma tikmēr sērfo telefonā un ir blakus vien fiziski, mazais to jūt pat ar aizvērtām acīm.

«Ne velti mammas saka: tiklīdz paņem telefonu, bērns uzreiz kļūst nemierīgāks. Bērni jūt, ka mamma nonāk it citā pasaulē, un viņi grib savu mammu dabūt atpakaļ,» norāda psiholoģe. Lai izaugtu par emocionāli veselīgu cilvēku, kas dzīvē jūtas droši, nepieciešams pieaugušais, uz kuru zīdainis var paļauties. «Ja mamma nav gatava sniegt emocionāli tuvas attiecības, bērns meklē šo iespēju citā pieaugušajā vai arī pieņem faktu, ka neesmu pietiekami labs, lai ar mani gribētu veidot attiecības,» skaidro psiholoģe. Līdz ar zīdīšanu bērns gūst arī pirmo seksualitātes pieredzi – kā ir būt ciešā ķermeniskā kontaktā ar citu cilvēku: «Kāds ir kopā ar tevi, skatās acīs, bauda procesu vai arī saņemas un iztur, paralēli skatoties telefonā. Tas bērnam nodod vēstījumu, ka būšana ar mani otram nesniedz gandarījumu.»

Kāpēc tik vilinoši?

Reizēm mammas saka: zinu, cik slikti tas ir, bet tāpat zīdīšanas laikā nespēju nolikt telefonu. Iemesls vēlmei pazust ekrānā var būt sasprindzinājums, ko mamma izjūt, diendienā esot kopā ar zīdaini. Jābūt nemitīgā gatavībā – visas maņas ir gatavībā, lai sajustu bērniņu un atbildētu viņa vajadzībām. Telefona glāstīšana tad ir kā mēģinājums nedaudz atslēgties. Reizēm tā var būt arī garlaicības kliedēšana, īpaši, kad bērns jau ir paaudzies, – var šķist, ka es savu mazo jau pazīstu un nekas īpaši jauns nenotiek. Taču patiesībā katram lielākam attīstības izrāvienam bērns gatavojas ik dienu. «Ir svarīgi, ka to pamanām, esam kopā un priecājamies. Bērni ļoti alkst mammas skatiena. Īpaši piedzīvojot jaunu situāciju, mammas acīs viņi meklē, kā par to justies.»

Atpūta no mazuļa

Katrai mammai var pienākt brīdis, kad šķiet – lai cik stipri es vēlētos, man vienkārši vairs nav spēka nemitīgi atbildēt uz bērna vajadzībām. Tad stiprinoša var būt doma – jo vērīgāk pret mazuli izturas aprūpes laikā (zīdot, pārģērbjot, mainot autiņus), jo pašpietiekamāks viņš būs kādu mirkli pēc tam: «Ja kopābūšanas laiks būs steidzīgāks, paviršāks, tad mazais vairāk sauks mammu. Reizēm mamma ieplāno daudz darāmā, tāpēc aprūpe ir steidzīga, domās esot jau trīs soļus priekšā, bet mazais jūt, ka mamma nav ar viņu. Kad bērnu pēc tam noliek paspēlēties, viņš var būt kreņķīgs, jo mammu īsti nav saticis un alkst nedalītas uzmanības lēnā tempā. Savukārt, ja mazulis savas baterijas ir uzlādējis, viņš ir gatavs brīdi pabūt viens,» skaidro psiholoģe.

Glāstīt ar mēru

Noteikti nevar arī noliegt viedierīču labās īpašības – tās tiešām var atvieglot mammu dzīvi. Turklāt neviena galējība nav laba, tāpēc drīkst sev ļaut arī mirkli bezmērķīgai sociālo tīklu aplūkošanai, taču visam ir savs laiks un vieta. To var darīt, piemēram, bērniņa diendusas laikā. Telefons sniedz arī ērtu saziņas iespēju, bet, ja tuvinieku jautājumi par mazuļa gaitām šķiet pārāk nogurdinoši, vienmēr var draudzīgi pateikt, ka tik intensīvai komunikācijai šobrīd nav laika.

Tāpat jāizvērtē dažādu mammu lietotņu lietderība, ar kurām, piemēram, kontrolēt zīdīšanas biežumu un ilgumu. «No vienas puses, var teikt, ka ejam līdzi laikam, no otras puses, zaudējam paļāvību, ka esam pietiekami gudras mammas. Tiklīdz mēģinām kaut ko tehniski izmērīt, vairs nepaļaujamies uz intuīciju, kas katrai mammai ir spēcīga, ja tajā ieklausās,» uzsver psiholoģe.

 

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs