• Iemesli, kāpēc bērns dārziņā var būt agresīvs

    Bērnu audzināšana
    Zane Blanka
    Zane Blanka
    17. jūnijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Mums, pieaugušajiem nereti patīk salikt pa bērnus pa kastītēm – vienā kastē parasti tiek likti visi labiņie, bet otrā – agresīvie kaušļi. Taču patiesībā ikviens bērns var būt gan labsirdīgs un draudzīgs, gan arī dusmīgs un noskumis. Lūk, biežākie iemesli, kas var veicināt agresiju bērnudārzā. Konsultē Dace Čible, psiholoģe un PEP mamma.

    Bērnam adaptācijas stress

    Nonākšana bērnudārzā, īpaši, ja bērnam vēl nav trīs gadi, viņam ir liels stress. Tāpat kā pieaugušajam sākt strādāt jaunā darbavietā, kur nepazīsti kolēģus, nezini, kā tur izskatīsies, nezini, kādu attieksmi gaidīt.

    Pat mums, pieaugušajiem, ar mūsu loģisko domāšanu, pieredzi un spēju tikt galā ar sevi tas ir emocionāls pārbaudījums. Bērnam vēl jo vairāk.

    Tāpat mazajam bērnudārzā var būt kaut kas grūti pieņemams, piemēram, citāds podiņš, nekā ierasts mājās, pārāk skaļa audzinātājas balss, kas izklausās uzbrūkoša (kaut gan tāda varbūt nemaz nav). Un saprotams, ka paaugstināts stress rada iekšēju spriedzi, kas var izpausties arī agresīvā uzvedībā, jo pirmsskolas vecumā bērniem ir ļoti grūti tikt galā ar savām emocijām – viņi tās nesaprot un nespēj pārvaldīt.

    Mazajam var būt stress un pārdzīvojumi ģimenē

    Ar agresīvu uzvedību bērni mēdz izreaģēt dusmas un spriedzi, kas viņos rodas, ja ģimenē ir kādas pārmaiņas – piedzimis jaunāks brālis vai māsa, vecāki šķiras vai ļoti daudz strīdas, tiek mainīta dzīvesvieta. Tad bērni ir uztraukti, dusmīgi, taču nevis uz konkrētu cilvēku, bet kopumā. Un šīs emocijas tad pauž pa labi, pa kreisi. Arī iesitot vai pagrūžot vienaudžus.

    Bērnam pārgurums un liela slodze

    Reizēm vecākiem šķiet, ka pirmsskolas vecumā bērnam ir jādod iespēja pamēģināt dažādus pulciņus, lai zinātu, kurā virzienā viņus attīstīt. Bērni ir pārguruši, jo slodze ir pārāk liela. Daļai bērnu ir neveselīgi gulēšanas paradumi – viņi iet gulēt vēlu un agri ceļas, nav izgulējušies. Rezultāts – bērns, kurš nespēj adekvāti reaģēt.

    Citu uzmanības pievēršana un robežu pārbaudīšana

    Dažkārt ar sišanu bērni pieprasa uzmanību. Jo skaidrs, ka tieši brīžos, kad viņi uzvedas slikti, visa pieaugušo uzmanība tiek pievērsta viņiem. Ja tā, būtu jāmeklē veids, kā šo uzmanību bērnam sniegt pozitīvā veidā, izrādot vairāk mīlestības, rūpju, atzinības. Negatīva uzvedība var būt arī veids, kā mazie pārbauda robežas – cik tālu drīkstu iet? Vai šo man atļaus? Un šo?

    Agresīva uzvedība, jo grūti izteikties vārdiem

    Īpaši bērniem līdz triju gadu vecumam agresīva uzvedība var būt saistīta ar nespēju pateikt vārdos visu, ko jūt un vēlas. Tas mazos var ļoti sadusmot, jo prāts un griba viņiem jau ir, bet iespēja to verbalizēt netiek līdzi.

    Viss nenotiek tā, kā gribas

    Bērni pirmsskolas vecumā, īpaši trijos četros gados, skaidri zina, ko grib, un viņiem ir grūti pieņemt, ka viss nenotiek pēc viņu prāta. Bērnudārzā, kur satiekas daudzas personības šādā vecumā, cīniņš ir neizbēgams. Tie, kas pēc dabas ir valdonīgāki, temperamentīgāki, aizstāvot savas intereses, mēdz likt lietā spēku. Protams, šiem bērniem jāmāca, ka ir arī citi, daudz labāki veidi, kā vienoties.  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē