Potēšana pret masaliņām

12. februāris, 2009
1 komentārs

Drukāt

Saglabāt

Imunizācijas kalendārs paredz, ka kombinētā pote pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu jeb cūciņām ir jāsaņem 15 mēnešu un 7 gadu vecumā. Ja 7 gadu vecumā mazulis nav saņēmis otru poti, tad 12 gadu vecumā var veikt revakcināciju. Tad jāievada tikai atkārtotā pote. Ja bērns pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu nav potēts vispār, 12 gadu vecumā ieteicams veikt abas potes – to dara ar divu mēnešu intervālu. Pēc pabeigtas vakcinācijas iestājas stabila imunitāte uz visu mūžu.

Masalu, masaliņu un epidēmiskā parotīta pote ir kombinētā vakcīna, tas nozīmē, ka nav iespējams saņemt poti tikai pret vienu no vakcīnā iekļautajām slimībām. Neskatoties uz to, ka vakcīna pret masaliņām imunizācijas kalendārā iekļauta nesen, Sabiedrības veselības aģentūras veiktie pētījumi liecina, ka apmēram 90% Latvijas iedzīvotāju, kas vecāki par 25 gadiem, un gandrīz visiem, kas vecāki par 35 gadiem, ir imunitāte pret masaliņām.

Pēdējos gados Latvijā ar masaliņām slimo daudz retāk, piemēram, 2003. gadā bija reģistrēti 310, 2004. gadā – 52, bet 2005. gadā (līdz oktobrim) – 40 saslimušo. Tā kā masaliņas bieži norit vieglā formā, nereti slimību nepamana un slimnieks netiek atrādīts ārstam, patieso saslimšanas gadījumu skaitu precīzi nav iespējams noteikt, tas varētu būt vismaz 3 reizes lielāks par reģistrēto slimnieku skaitu.

Teksts: Ilze Saltā

Konsultē profesore BAIBA ROZENTĀLE, Latvijas Infektoloģijas centra direktore

1 komentārs

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+