• Šobrīd

  weather img

  Rīga +3°C

  Mazuļa piektais mēnesis

  16. decembris, 2008
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt


  Par mazuļa piekto mēnesi stāsta JEVGĒNIJA LIVDĀNE, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore.

   

  Bērns kļūst fiziski stiprāks

  Bērns kļūst fiziski stiprāks – mazais spēj pacelt krūškurvja lejasdaļu uz augšu un atbalstīties uz vienas rokas. Atbalsts uz vienas rokas veicina velšanos. Piektajā mēnesī bērnam jāprot velties uz abām pusēm. Un tas nozīmē, ka vecāki mazuli nedrīkst atstāt uz augstas virsmas bez uzraudzības pat ne sekundi! Bērniņam uz grīdas ir visdrošākā vieta. Cieta virsma ir arī vispiemērotākā mazuļa attīstībai.

  Bērns sniedzas pēc rotaļlietām, spēj tās satver un noturēt.

  Bērns bieži vēlas vertikālu pozu – viņš raujas sēdus, kad ir paņemts uz rokām. Taču mazulīti sēdināt nedrīkst! Bērnu drīkst turēt vertikālā pozā, ja viņa muguriņa balstās pret pieaugušā vēderu. Jāseko, lai bērnam nebūtu slodze uz krustu daļu. Mazuļa pārnēsāšanai var izmantot ķengursomas, kurām ir cieta atzveltne atbalstam, taču ilgstoši bērnu šādi nēsāt nevajadzētu. Bērnam pašam jātrenē muskuļi, tāpēc vēl aizvien viņam vispiemērotākā poza ir guļus, tikai nu jau uz vēdera.

  Bērns mazāk guļ. Ja ārā pastaigājoties mazais kārtīgi izgulējies, nākamajā starplaikā starp ēdienreizēm viņš var arī neiemigt.

   

  Prasa vairāk uzmanības

  Mazulis kļūst sociāli aktīvāks – viņš sāk pieprasīt vecāku uzmanību, taču arī pats kļūst arvien interesantāks. Mazais prot veidot dažādas skaņas, dudināt, laist siekalu burbulīšus, un tas viņam patīk! Siekalas izdalās ļoti daudz. Dažiem mazuļiem piektajā dzīves mēnesī vairs nepatīk palikt vieniem bez mammas vai tēta uzmanības, viņi labprāt seko līdzi cilvēkiem, kas parādās viņu uzmanības lokā. Tomēr lielākā daļa bērnu spēj padzīvoties arī vieni paši.

  Pieaugot mazuļa aktivitātei, kļūst arvien grūtāk bērnu paēdināt ar krūti, jo mazais viegli novēršas – apkārt notiekošais traucē koncentrēties zīšanai, tāpēc māmiņai vēlams izvēlēties klusu un mierīgu vietu, kur ēdināt mazuli.

   

  Tikai māmiņas piens

  Arī piektajā mēnesī mazulim vajadzētu ēst tikai māmiņas pienu. Nereti šajā vecumā bērns var gribēt ēst vairāk un uz laiku var mainīties mazuļa ēdienreižu biežums. Ja mazais vēlas, viņš jāliek pie krūts biežāk, – tas veicina piena daudzuma palielināšanos. Katram bērnam ir atšķirīga augšanas līkne – brīžiem ir lielāks svara vai auguma pieaugums, brīžam mazāks. Ja bērns strauji aug, iespējams, viņš arī vēlēsies ēst vairāk.

  Šajā vecumā bērnam sāk parādīties citas žokļa kustības – bērns ne tikai zīž, bet ar smaganām var arī saspiest krūts daļu, kas atrodas viņam mutē. Dažiem mazuļiem parādās pirmie zobiņi apakšžoklī. Parādās pirmās košanas kustības.

  Daži bērni mēdz iekost mammai krūtī, mammai vajadzētu reaģēt mierīgi, mazo paņemt nost no krūts, paskaidrot bērnam, ka kost nav labi un ka mammai sāp. Kad bērns nomierinājies, mazo liek pie krūts atkal. Ja mamma reaģēs vētraini, bērnam tas var likties aizraujoši, un viņš kodīs atkal.

   

  Foto – Ieva Andersone un no izdevniecības «Žurnāls SANTA» arhīva

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+