• Šobrīd

  weather img

  Rīga +7°C

  Imunitāte ir tik svarīga

  Ko darīt, ja bērns pirms gulētiešanas niķojas?

  27. janvāris, 2009
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Ko darīt, ja bērns pirms gulētiešanas niķojas?


  Ko darīt, ja gulētiešana izvēršas par nebeidzamu cīņu starp vecākiem un bērnu? Nereti daudziem bērniņiem ejot gulēt uznāk izteikta niķošanās, nepieciešams spēlēties, dauzīties, citiem- jāraud un visādi citādi jāprotestē pret gulētiešanu. Kādēļ bērni nevēlas iet gulēt? Un kādēļ niķojas? Ko vecāki var darīt, lai gulētiešana nebūtu niķiem pilns pasākums?


  Kādēļ bērni pirms gulētiešanas niķojas un ir nemierīgi?

  Līdz 6 mēnešu vecumam tas vairāk saistīts ar medicīniskiem iemesliem. Piemēram, neiroloģiskas problēmas. Tādēļ šajā vecumā ir nepieciešama ārsta konsultācija, lai izslēgtu visus medicīniskos iemeslus. Tāpat arī par iemeslu var būt mazuļa ēdināšanas režīms, piemēram, mazais jūtas izsalcis vai izslāpis. Līdz 6 mēnešu vecumam bērniņš iemācās dzīvot jaunajā pasaulē, aprast ar jauno situāciju, iepazīst gan sevi, gan apkārtējos cilvēkus. Bērniņam tas ir grūti, jo katru dienu viņš atklāj ko jaunu pie kā ir jāpierod. Katru dienu piedzīvo jaunus emocionālos pārdzīvojumus.


  No 6 mēnešiem līdz gada vecumam, nemierīgums pirms miega galvenokārt ir saistīts ar dienas ritmu. Dienai jābūt piepildītai gan ar spēlēm, fiziskām aktivitātēm, gan arī jāvelta laiks atpūtai, diendusai. Svarīgi, lai vakaros bērnam nebūtu liels emocionāls pacēlums. Piemēram, kāds no vecākiem vēlu pārnāk mājas no darba, un tad sākās lielā ucināšana, mešana gaisā un lielā spēlēšanās. Aptuveni 2h pirms gulētiešanas nevajadzētu pārmērīgi dauzīties un bērnu emocionāli noslogot.


  Bērns pēc gada vecuma visticamāk nevēlas iet gulēt, jo grib pievērst vecāku uzmanību.


  Ko vecāki var darīt?

  Lai mazinātu iespējamo niķošanos pirms miega, svarīgi ir bērnam izveidot dienas ritmu. Noteiktā laikā iet gulēt gan pa dienu, gan vakarā, lai bērns pie tā pierod. Tāpat arī maltītēm ieteicams būt vienā un tajā pašā laikā, arī apstaigām. Tāpat svarīgi būtu izveidot kopīgus vakara rituālus.


  Kopīgie vakara rituāli.

  Pie kopīgajiem vakara rituāliem pieder mierīgas aktivitātes. Vannošanās, kopīga vakara pasaciņas lasīšana, kādas mierīgas dziesmiņas padziedāšana. Tas viss nomierinās bērnu un veicot to katru vakaru bērns pie tā pieradīs, veidosies rituāls pirms miega. Tāpat bērnam var piedāvāt kādu mīksto rotaļlietu (ja viņš to jau nav izvēlējies pats) ar kuru viņš kopā dosies sapņu pasaulē. Tādejādi pieradinot bērnu gan pie pirms miega rituāliem, gan lietām ar kurām bērnam saistīsies gulētiešana.


  Līdz kuram vecumam niķošanās turpinās?

  Katrs mazulis ir atšķirīgs, tāpēc niķošanās atkarīga gan no bērna temparementa, gan vecāku audzināšanas metodēm. Iespējams, ieviešot dienas režīmu, un izslēdzot medicīniskos iemeslus, tas beigsies pavisam ātri. Citi var turpināt līdz 3 vai 4 gadu vecumam, kad vairāk vai mazāk bērns kļūst patstāvīgāks un apzinīgāks. Līdz 3 vai 4 gadu vecumam, bērns vairāk vadās pēc emocijām, gribu-negribu, pēc ar lielāku bērnu var mēģināt kaut ko sarunāt, paskaidrot.


  Ja bērns negrib iet gulēt un katru vakaru niķojas, bez ārsta rekomendācijas nomierinošos līdzekļus dot nedrīkst!
  Konsultants: Bērnu veselības centrs „Ķengarags” pediatre Indra Šapele

  Teksts: Diāna Rozentāle, www.mansmazais.lv

  Foto no konkursa "Bērns uz vāka", attēlamā redzama mazā Pauliņa.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība - Stiprini imunitāti!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+