• Šobrīd

  weather img

  Rīga -3°C

  Tavs uzticamais atbalsts

  Kādi ir kreiļi?

  Slimību ABC
  6. aprīlis, 2009
  2 komentāri

  Drukāt

  Saglabāt

  Katrs cilvēks, arī katrs kreilis ir unikāls un atšķirīgs no pārējiem, tāpēc daļai kreiļu kādas no turpmāk nosauktajām īpašībām būs izteiktākas, bet citu nebūs vispār.

  Pētījumos noskaidrots, ka kreiļi ir kustīgi un enerģiski, viņiem parasti ir trauksmains raksturs, un tas nereti var radīt stresu. Paaugstinātās emocionalitātes dēļ kreiļi var būt viegli ievainojami un iespaidojami. Viņi bieži pārdzīvo emocionālu spriedzi. Tā visbiežāk saistīta ar nepieciešamību iekļauties pasaulē, kas vairāk piemērota labročiem. Saistībā ar emocionalitāti un paaugstināto spriedzi kreiļiem var būt raksturīgs paaugstināts baiļu sindroms, lielāka iespēja saslimt, piemēram, ar šizofrēniju. Kreiļi ir jutīgāki pret narkotikām un medikamentiem, viņus grūtāk atradināt no atkarībām. Šai cilvēku grupai vērojamas arī krasas garastāvokļa maiņas un uzmanības nenoturība, kas saistīta ar labās smadzeņu puslodes aktivitāti, problēmas ar uzmanības pārslēgšanu. Vairumā gadījumu kreiļiem dominē redzes atmiņa, viņiem ir bagāta iztēle un nosliece uz radošu darbu. Kreiļiem slikti padodas monotons darbs, tāpēc nepieciešams bieži mainīt darbības.


  Jāļauj attīstīties simetriski

  Ja bērns ir kreilis, viņam jārada iespēja simetriski kustēties un simetriski attīstīties, piemēram, mācot soļošanu, mācot ar kājām atdarināt pulksteņa kustības – tik-tak. Tā kā kreiļi bieži jauc labo un kreiso pusi, pusotra divu gadu vecumā bērnam ģērbjoties jāstāsta: «Tagad apģērbsim labo rociņu, tagad – kreiso. Uzvilksim kurpīti labajā, tagad – kreisajā kājiņā.» Bērnam var uzlikt aprocīti – vienu dienu uz labās rokas, otru dienu – uz kreisās un prasīt mazajam nosaukt, uz kuras rokas tā ir. Mācīt atšķirt puses var arī, spēlējot bumbu un sakot: «Tagad noķer bumbiņu ar kreiso, tagad – ar labo roku», vēlāk uzdevumu var sarežģīt: «Man bumbiņa ir kreisajā rokā, bet tu ķer ar labo.» Nepieciešams mācīt atpazīt ne tikai labo un kreiso pusi, bet arī virzienus «uz augšu», «uz leju», «uz priekšu», «atpakaļ», jo nereti stresa situācijās kreiļiem virzieni jūk.

  Apmēram trīs gadu vecumā kreilis jāsāk mācīt rakstīt ar kreiso roku, radot tam piemērotus apstākļus – lai gaisma krīt no labās puses, lai augstāk ir lapas kreisais stūris, ērta ķermeņa poza. Lai bērnam nejuktu virzieni un viņš nerakstītu pretējā virzienā, uz lapas var savilkt bultiņas. Kreiļiem var jukt burti, kuriem ir «vēderiņš», piemēram, d, b, p, tāpēc tos bērnam var mācīt, rakstot spoguļattēlā. Piecu sešu gadu vecumā simetrijas attīstībai daudz dod peldēšana, adīšana, muzicēšana un citas nodarbes, kurās tiek nodarbinātas abas rokas.


  Ja bērns nav izteikts kreilis

  Kreilība atspoguļo to, kā darbojas cilvēka smadzenes. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc «īstu» kreili, kurš visās darbībās priekšroku dod kreisajai rokai, pārmācīt par labroci nedrīkst nekādā gadījumā un tas arī nav vajadzīgs. Taču, ja bērns dažas darbības labprāt veic ar kreiso, citas – ar labo roku, bērnībā viņu var ievirzīt labroča gultnē – tā nebūs bērna traumēšana un iejaukšanās viņa dabiskajā attīstībā. Ja bērns nav izteikts kreilis un nav īsti skaidrs, kura ir viņa dominējošā puse, speciālisti iesaka veikt rokas dominantes testu, pārbaudīt arī kājas, acs, auss dominanti un izdomāt – varbūt labāk bērnu audzināt par labroci? Tā viņam būs vieglāk vidē, kas tomēr radīta labročiem. Taču nevajadzētu jaukties bērna dabiskajā attīstībā un uzspiest darbošanos ar labo roku, bet gan ļaut pašam izvēlēties dominējošo roku.


  «Pārmācīšanas» sekas

  Bērna kreiļa «pārmācīšana» par labroci rada viņam psiholoģisku traumu, turklāt tas, ka bērnam iemāca rakstīt ar labo roku, vēl nenozīmē, ka mainīsies viņa domāšana. Pārmācot kreili, tiek ierobežotas arī viņa spējas izpaust savus talantus.

  Pārmācīšanas negatīvās sekas var būt atmiņas traucējumi – grūtības saglabāt informāciju atmiņā un vēlāk to atrast, koncentrēšanās grūtības, problēmas orientēties telpā. Tāpat laušana var radīt izteiktākas rakstīšanas un lasīšanas grūtības, jo kreiļiem vispār var būt problemātiski atpazīt burtus, apstrādāt vārdus. Smagākos gadījumos kreiļu pārveidošana par labročiem var radīt valodas traucējumus: bērns sāk stostīties, kaut agrāk to nav darījis, var parādīties grūtības izteikties. Tāpat var sākties enurēze (slapināšana gultā). Turklāt visas darbības, kuras viņam liks darīt ar labo roku, sanāks neveiklas, un tas var iedragāt bērna pašnovērtējumu. Līdz ar to vecākiem var nākties sastapties ar kreiļu laušanas pakārtotajām sekām – nevēlēšanos un nepatiku pret mācībām.

  Lai izvairītos no «pārmācīšanas» nevēlamajām sekām, vajadzētu pēc iespējas mazāk jaukties bērna dabiskajā personības attīstībā, atsakoties no vadošās rokas piespiedu maiņas.


  Kreilis bērnudārzā un skolā

  Lai gan nevajadzētu uztvert kreilību kā problēmu un bērnu kreili kā cilvēku ar īpašām vajadzībām, tomēr pirms došanās un bērnudārzu vai skolu par šo bērna īpatnību būtu jāinformē audzinātāji. Tādēļ, lai audzinātāji, pēkšņi atklājot kreilību, neradītu neveiklas situācijas, nelietotu nepārdomātus izteicienus vai pat nemēģinātu viņam iespiest zīmuli labajā rokā. Bērnam būtu jāsēž viņam ērtākajā kreisajā pusē. Viņam vajadzētu arī īpašus, kreiļiem domātus mācību piederumus, piemēram, šķēres, lineālu. Vecākiem jau sākumā būtu jānoskaidro, kāda ir audzinātājas pieredze darbā ar kreiļiem un kāda ir attieksme pret šo īpatnību, vai viņa necentīsies bērna «pārmācīt». Taču arī īpaša attieksme ne bērnudārzā, ne skolā nav vjadzīga, lai bērns nejustos savādāks vai sliktāks par citiem.
  Kreiļu priekšmetu tops

  šķēres

  lineāls

  rotējoši un vītņveida priekšmeti

  zīmuļu asināmais

  papīra nazis

  pulkstenis

  datora tastatūra un pele


  Kreiļiem domātus priekšmetus var iegādāties grāmatu namā «Valters un Rapa», veikalā «Valda Ošiņa rakstāmlietas». Izdevniecība «Egmont Latvija» izdod bērniem kreiļiem piemērotas grāmatiņas.


  2 komentāri

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+