Futbols bērniem

9. februāris, 2009
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Demokrātisks sporta veids. Vismaz sākumā

Futbola klubos gan zēnus, gan meitenes (Latvijā un citur Eiropā līdz 12 gadu vecumam meitenes trenējas un spēlē kopā ar zēniem) parasti uzņem no sešu septiņu gadu vecuma. Taču daudzas Rīgas futbola skolas un klubi uzņem bērnus no piecu gadu vecuma, piemēram, jauniešu futbola centrs «Skonto», futbola skola «Metta», futbola skola «Daugava», Šitika futbola skola u.c. (futbola klubu sarakstu skat. tabulā). Futbola klubos uzņem visus bērnus, kuriem ir vēlme un interese sevi attīstīt, spēlējot futbolu. Lai gan klubā kopā sanāk bērni ar dažādu fizisko sagatavotību, tas vēl nenozīmē, ka nesportisks bērns nevar labi spēlēt futbolu.

Gadās, ka kautrīgs bērns atnāk uz treniņu, un treneris gan subjektīvu, gan objektīvu iemeslu dēļ viņā nespēj saskatīt talantu. Un atnāk bērns, kurš jau ir trenējies, bet kādu iemeslu dēļ palaižas slinkumā, tāpēc viņu apsteidz kāds uzcītīgāks, bet mazāk trenēts kluba biedrs. Treneris sākumā nevar zināt, kad un kurš bērns atraisīsies, kļūstot par labu futbolistu.


Kā notiek treniņi

Neatkarīgi no tā, vai bērns futbola skolā iestājies piecu vai septiņu gadu vecumā, sākumā mazajam piedāvā attīstīt savas fiziskās spējas: lokanību, ātrumu, māku skriet, spert. Futbolu bērni apgūst rotaļu veidā – notiek dažādas veiklības stafetes ar futbola spēles elementiem, kur bērniem jāiemācās palekties, ķert, mest, piespēlēt, savstarpēji sadarboties. Katrs treniņš parasti beidzas ar futbola maču. Daudzus bērnus ļoti sarūgtina zaudējumi. Tāpēc labāk, ja treneris nodarbībās ar mazākajiem spēlētājiem neaizraujas ar spēlēm, kurās vienmēr tiek noteikts uzvarētājs.

Lai palīdzētu bērnos izkopt trūkstošās prasmes un īpašības, daudzas futbola skolas un klubi pieaicina arī speciālistus no citiem sporta veidiem, piemēram, vieglatlētikas, akrobātikas trenerus.

Mazajiem futbola nodarbības parasti notiek divas trīs reizes nedēļā pa vienai stundai, bet katrs klubs var noteikt citādu nodarbību ilgumu. Pirmsskolas vecumā bērni spēlē mazākā laukumā nekā pieaugušie, arī vārti ir mazāki un bumba ir vieglāka.

Tikai nezinātājam izskatās, ka futbolā daudz jāskrien – patiesībā spēlētājs paskrien, tad iepauzē, kad vajag, skrien atkal. Futbola laukumā vienlaikus ir astoņi vai vienpadsmit spēlētāji, tāpēc katram bērnam ir iespēja tikt laukumā un paspēlēt.

Par mītu futbola speciālisti dēvē uzskatu, ka futbols ir traumatisks sporta veids. Laukumā bērni traumas gūst ļoti reti, treniņu laikā biežāk viņi traumē sevi sadzīviskās situācijās vai pēc tam. Piemēram, kad spēle beidzas, mazajā enerģijas ir tik daudz, ka viņš skrienot vai kāpjot pa kāpnēm var salauzt kāju, vai dauzoties iemest biedram ar čiekuru.


Iespējama neveiksme

Vai atvasei iepatiksies treniņi vai ne – atkarīgs gan no bērna paša (viņa talanta, uzcītības un prasmēm), gan arī no trenera profesionalitātes un spējas ieinteresēt. Ja treneris neļauj spēlēt tik daudz kā gribētos, bērns var justies nenovērtēts un pārtraukt spēlēt. Tāpēc tik ļoti nozīmīga ir trenera māka strādāt ar pirmsskolas vecuma bērniem.

Gadās, ka mazais futbolists «salūzt», jo nespēj iejusties komandā. Ir bērni, kas bieži maina komandas, sporta veidus. Ir tādi, kuriem negribas ārā salt vai skraidīt lietū, tāpēc viņi izvēlas citu nodarbi.


Kā sākt trenēties?

Ja ir vēlme apmeklēt futbola nodarbības, vienkāršākais ceļš ir ieiet Latvijas Jaunatnes futbola līgas mājaslapā www.ljfl.lv un apskatīties, kādi futbola klubi un skolas Latvijā darbojas. Vislabāk izvēlēties futbola klubu, kas atrodas tuvāk dzīvesvietai, jo tad būs ērtāk bērnu izvadāt uz treniņiem. Ja rodas kādi jautājumi, var zvanīt pa tālr. 67294424 uz futbola līgu.

Futbola klubi un skolas Latvijā:

Aizkraukle

FK Aizkraukle 


Balvi

FK Vīzija

 

Bauska

Bauskas BJSS*

 

Bauska

FK Bauska

 

Brocēni

Brocēnu BJSS

 

Daugavpils

Daugavpils BJSS

 

Gulbene

FB Gulbene–2005

 

Ilūkste

Ilūkstes BJSS

 

Jēkabpils

Jēkabpils RSS

 

Jelgava

FK Viola

 

Jūrmala

FK Lielupe

 

Jūrmala

FK Kauguri

 

Kalnciems

Kalnciema Līderis

 

Kuldīga

FK Cerība

 

Liepāja

FHK Liepājas Metalurgs*

 

Liepāja

FK Varavīksne

 

Limbaži

VFK Limbažu SS

 

Madona

FK Madona

 

Malta

Saules Puikas

 

Mērsrags

FK Mērsrags*

 

Olaine

FK Olanija

 

Ogre

Ogres OC

 

Pļaviņas

FK Pļaviņas DM*

 

Preiļi

SK Cerība*

 

Rēzekne

BSK Dižvanagi

 

Rēzekne

SK Progress

 

Rīga

JFC Skonto*

 

Rīga

Šitika Futbola Skola*

 

Rīga

Rīgas Futbola Skola*

 

Rīga

RTU–Rīgas Stars

 

Rīga

FK Alberts

 

Rīga

LBF FK Daugava

 

Rīga

FS Daugava*

 

Rīga

SK Imanta*

 

Rīga

FK Super Nova

 

Rīga

FK Zolitūde VIVA

 

Rīga

Rīgas 71. vsk. FK*

 

Rīga

FK Auda

 

Rīga

FK Rīga–Ranto

 

Rīga

FS Metta

 

Rīga

FK Jaunība

 

Rīga

FK Dinamo

 

Rīga

FK Multibanka

 

Rīga

SVFK Daugavgrīva

 

Rīga

Daugavgrīva*

 

Rīga

FK Cerība–46. vsk.**

 

Salaspils

SK Kengoroos

 

Roja

FK Roja*

 

Salacgrīva

FK Salacgrīva

 

Saldus

FK Saldus

 

Smiltene

FK Abuls

 

Staicele

VJFC Staicele

 

Suntaži

JSK Suntaži*

 

Talsi

Visbija*

 

Tukums

FK Tukums–2000

 

Valka

Valkas BJSS

 

Valmiera

Valmieras FK*

 

Valmiera

Valmieras Vārpa*

 

Valmiera

FS Gauja

 

Ventspils

FK Ventspils

 
     

* – klubi, kuros ir meiteņu komandas
** – klubi, kuros ir tikai meiteņu komandas 

Vairāk informācijas: www.ljfl.lv

Konsultē DAINIS GUDERMANIS, Latvijas Jaunatnes futbola līgas valdes priekšsēdētājs un EGONS BRANTS, Latvijas Jaunatnes čempionāta direktors.

Teksts: Dace Rudzīte

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+