• Šobrīd

  weather img

  Rīga +12°C

  Bezmaksas ceļvedis vecākiem Bērni un spēles internetā

  Bērns un viedierīces
  Santa.lv
  Santa.lv
  8. oktobris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Lai skaidrotu, kādēļ bērni aizraujas ar tiešsaistes spēlēm, un sniegtu ieteikumus, kā vislabāk rīkoties vecākiem, lai spēlēšana viņu atvasēm būtu drošāka, klajā nācis ceļvedis vecākiem Bērni un spēles internetā. Ceļvedī apkopoti gan nozares profesionāļu, gan pašu bērnu ieteikumi.

  Tiešsaistes jeb digitālās spēles ir jebkura veida spēles, kuras spēlē, izmantojot konsoli, datoru vai mobilo ierīci. Pēc žanra tās var būt dažādu veidu – atjautības, lomu spēles, piedzīvojumu, sacīkšu, spriedzes, simulācijas, sporta spēles, e-sports un citas. Visā pasaulē, tostarp arī mūsu valstī, tiešsaistes spēles ir nozīmīga bērnu un jauniešu ikdienas sastāvdaļa. Pētījuma dati liecina, ka turpat puse – 44% – Latvijas jauniešu atzīst, ka spēlē tiešsaistes spēles vismaz reizi nedēļā*. Pretēji daudzu vecāku uzskatam, bērni uzsver, ka spēlēšana viņu dzīvi ietekmē pozitīvi. Tā, piemēram, 68% aptaujāto uzskata, ka ar spēļu palīdzību viņi gan pilnveido savu spēlēšanas prasmi, gan arī iemācās ko jaunu. Piemēram, uzlabo angļu valodas prasmes, jo lielākā daļa populāro spēļu ir angliski, turklāt dažās spēlēs spēlētāji savā starpā sarunājas šajā valodā.

  Lejuplādē bezmaksas ceļvedi Bērni un spēles internetā

  «Uzskatu, ka tiešsaistes spēļu spēlēšana bērnam nekaitēs, ja vien ikdienas dzīvē valda saprātīgs līdzsvars starp dažādām aktivitātēm. Taču laiku spēlēm var atvēlēt tikai tad, kad bērns ir veiksmīgi ticis galā ar mācībām un ikdienas pienākumiem, regulāri nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, ir labi izgulējies un pavadījis laiku ar draugiem un ģimeni. Vecāku uzdevums ir palīdzēt bērniem atrast šo veselīgo līdzsvaru, nevairoties no atklātas sarunas, lai kopīgi vienotos par abpusēji pieņemamiem spēlēšanas noteikumiem,» uzsver Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska.

  Daļa vecāku, saskaroties ar pirmajām problēmsituācijām, ko rada tiešsaistes spēļu spēlēšana, mēdz reaģēt pārlieku emocionāli un ķeras pie radikālām metodēm –  ierobežo vai aizliedz bērniem spēles, radot nevajadzīgas konfliktsituācijas. «Daudzi vecāki pat neiedomājas, ka tiešsaistes spēle var būt lielisks veids, kā uzturēt kontaktu ar savu bērnu. Tāpēc tētiem un mammām ir svarīgi nevis justies pārākiem par saviem bērniem un ignorēt šo, viņuprāt, “muļķīgo nodarbi” – spēļu spēlēšanu, bet gan interesēties par to, kādas spēles tiek spēlētas un laiku pa laikam aprunāties par tām ar savu atvasi,» skaidro M. Katkovska.

  Arī paši bērni sagaida, lai vecāki vairāk interesētos par savu bērnu interesēm internetā, vai vismaz censtos izprast, kāpēc viņiem ir svarīgi spēlēt. Tāpat bērni būtu pateicīgi par vecāku atbalstu problēmsituācijās. Piemēram, pārlieka aizraušanās ar spēlēm var norādīt uz citām problēmām bērna dzīvē, piemēram, problēmām skolā, sociālo attiecību trūkumu, konfliktiem ar vienaudžiem vai pat vientulību un atstumtību.

  Ceļvedis Bērni un spēles internetā palīdzēs vecākiem ne vien izprast, kādēļ bērns spēlē digitālās spēles, bet arī palīdzēs uzsākt sarunu ar savu atvasi, lai vienotos par noteikumiem un mudinātu spēlēt atbildīgi.

  *Aptauja veikta Skandināvijas telekomunikāciju uzņēmuma Telia Company iniciatīvas Skolēnu konsultatīvā komiteja ietvaros. Tā tapusi sadarbībā ar bērnu tiesību organizācijām un skolām 7 valstīs – Skandināvijas un Baltijas valstīs.

  Tās mērķis ir saprast bērnu viedokli par dzīvi tiešsaistē un digitālajām tēmām.

  Latvijā pētījuma īstenošanā un radošo kopdarbnīcu organizēšanā iesaistījās Drossinternets.lv. Projekta globālais sadarbības partneris bija bērnu tiesību aizsardzības organizācija Pasaules Bērnu fonds (World Childhood Foundation). Savukārt pētījuma vadību, materiālu analīzi un pētījuma ziņojuma sagatavošanu nodrošināja pētījumu un datu analīzes uzņēmums Ipsos.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+