• Šobrīd

  weather img

  Rīga -2°C Mākoņains, DA vējš, 2.57 m/s

  Aktuāli! 2000 km attālumā- Slovēnija

  3. janvāris, 2008
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Iepazīsimies- Rojnik ģimene Slovēnijā – mamma Ilze, tētis Bernards un bērni trīs gadus vecais Sebastjans un 6 mēnešus vecā Emilija.

  mazi

  Sebastjans un Emilija ir dzimuši Slovēnijā, taču Sebastjans runā arī latviski.

  Ilze: Mūsu stāsts iesākās Kijevā Austrumeiropas psihoanalīzes vasaras skolas laikā. Bernards bija pirmais slovēnis manā mūžā, ar ko iepazinos, un šī iepazīšanās pārauga lielā mīlestībā. Bijām iemīlējušies līdz matu galiņiem. Smagi pārcietām laiku, ko nācās pavadīt šķirti. Tolaik bijām aviokompāniju maršrutā Rīga- Ļubļana pastāvīgi klienti.

  Dažus mēnešus pēc mūsu tikšanās Bernards mani bildināja, piedāvāja savu sirdi un savu zemi par manu mājvietu, nešaubījos ne mirkli. 10 mēnešus pec mūsu iepazīšanās bijām jau precējušies un pilnīgi pārvākusies pie vīra Slovēnijā. Un vēl pēc 4 mēnešiem piedzima Sebastjans.

  Kaut arī Latviju un Slovēniju šķir vairāk kā 2000 km, cilvēki izskatās un izturās ļoti līdzīgi. Abas ir mazas valstis, kas pārcieta dažādus iekarotājus, izdzīvoja un cīnījās par savu neatkarību, ir jūtama tā pati vācu- slāvu kultūru ietekme. Cilvēki ir ieturēti laipni, strādīgi, ar lielu sirdi un vēlmi palīdzēt.

  • daļa

  Jo jaunāks bērniņš, jo dārgāks bērnudārzs

  Abi ar vīru esam psihoterapeiti. Vīram ir sava prakse, tā kā man, atsākot strādāt, atkrita jebkādas problēmas ar telpu meklēšanu.

  Kad piedzima Sebastjans, nekādu bērna kopšanas pabalstu nesaņēmu, jo tikko kā biju pārcēlusies no Latvijas. Pabalstu varēja saņemt vīrs, taču tas nozīmētu, ka viņam uz ilgāku laiku jāpārtrauc sava prakse, kas darba specifikas dēļ nebija iespējams.

  tete

  Slovēnijā arī tētis var ņemt bērna kopšanas atvaļinājumu, taču Bernards šo iespēju neizmantoja, tāpēc Rojnik ģimene gandrīz divus gadus dzīvoja no tēta algas vien.

  Ar Emiliju bija pavisam citadāk. Biju jau gadu pirms tam strādājusi, tāpēcman pienācās gan 54 dienu atvaļinājums pirms dzemdībām, gan apmaksāts bērna kopšanas atvaļinājums līdz bērna 1 gada vecumam 80% apmērā no algas.

  Pēc gada, ja nav citu iespēju, bērns jāsūta bērnudārzā. Jau ar Sebastjanu izmantoju to, ka varu diezgan elastīgi pielāgot darbu savām vajadzībām un līdz viņa 2 gadu vecumam gāju strādāt tad, kad vīrs bija mājās. Tas, protams, nozīmēja, ka bijām mazāk visi kopā, taču izvairījāmies no iespējamajām problēmām, kuras atnāk, kad mazais jau tik ātri kļūst par bērnudārznieku. Plānojam līdzīgus apstākļus nodrošināt arī Emilijai.

  Slovēnijā ir lielas problēmas ar auklīšu atrašanu.Vecmāmiņas parasti grib labāk strādāt nekā sēdēt mājās, auklītes ir studentes, kas tādā veidā piepelnās.Laba auklīte saņem līdz 7 eiro stundā  un  pieprasījums ir daudz lielāks kā piedāvājums. Var auklīti dabūt ar firmu palīdzību, taču tad jārēķinās, ka katru reizi bērnu pieskatīs cita.

  Sebastjanam šoruden palika 3 gadi, viņš sāka iet bērnudārzā. Sākumā man bija grūti pieņemt principu, ka diezgan mazā telpā vienuviet bērni gan ēd, gan guļ, gan spēlējas. Bet Sebastjanam bērnudārzā ļoti patīk, un tas ir pats labākais arguments, kāpēc esam par bērnudārzu. Dēls runā abās valodās, tāpēc nekādu grūtību integrēties nebija. Esmu dzirdējusi, ka pat daudzi Ļubļanā dzīvojoši ārzemnieki savus bērnus sūta slovēņu bērnudārzos ārkārtīgi labvēlīgās un profesionālās attieksmes dēļ.

  mamm

  Kad iedzima Emilija, Ilze saņēma gan pirmdzdzemdību pabalstu, gan bērnu kopšanas pabalstu 80% apmērā no algas līdz meitiņai palika gadiņš.

  Ja dabūt vietu dārziņā gadu veciem mazuļiem ir milzīgas grūtības, tad ar 3gadniekiem jau ir daudzkārt vieglāk. Likums atļauj 1gadnieku grupiņā būt 14 bērniem, kamēr 3 gadnieku jau ir 18.Bērnudārzi var būt ļoti dārgi. Cenu aprēķina, ņemot vērā bērna vecumu- jo mazāks, jo dārgāk,- jo darba ar viņu vairāk, un vecāku nodokļu deklarācijā uzrādītajiem ienākumiem- jo lielāki, jo bērnudārzs būs dārgāks.Līdz ar to cena var būt līdz pat 300 eiro mēnesī.

  Nesen valdība pieņēma likumu, ka ģimenes otrajam un nākošajiem bērniem bērnudārzs būs pilnīgi bez maksas.

  Drīzumā- 2. daļa. Izklaides iespējas ar maziem bērniem

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+