• Pudeļu kariess jau pirmajā dzīves gadā

    Slimības
    Madara Ozoliņa
    Madara Ozoliņa
    20. janvāris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Diemžēl jau nepilna gada vecumā bērniem visai bieži ir sastopams pudeļu kariess. Kas tas ir? Un ko par pudeļu kariesu un zobu kopšanu pirmajā dzīves gadā vajadzētu zināt vecākiem? Konsultē Monta Bērziņa, zobārste Cēsu zobārstniecībā DENS.

    Pudeļu kariess veidojas no saldinātajiem dzērieniem, ko vecāki dod bērnam padzerties no pudeles nakts laikā. Tējai vai ūdenim tiek pievienots cukurs vai medus, lai būtu garšīgāk un mazulis vairāk dzertu, bet tā dēļ mazuļa mutē veidojas ļoti labvēlīga vide zobu bojājumiem. Vienīgais, kas naktī mazuļa zobiem nekaitē, ir tīrs ūdens. Arī tad, ja mazulis naktī ēd mammas pieniņu, pēc katras nakts ēdienreizes vajadzētu iedot malciņu ūdens, lai mazinātu labvēlīgo vidi bojājumu attīstībai.

    Vai piena zobus mēdz labot, un kādās reizēs?

    Piena zobus ir svarīgi rūpīgi tīrīt. Un ne mazāk svarīgi – bojātos zobus laikus labot. Kariess neiedzimst, to iegūst. Un tas, ka vecākiem ir slikti zobi, nenozīmē, ka arī bērnam tādi būs.

    Pie zobu kariesa vainojama nepareiza diēta un zobu kopšana, higiēnista un zobārsta neregulāra apmeklēšana. Piena zobi ir jālabo, galu galā, sānu piena zobi var saglabāties mutē līdz pat 11 gadu vecumam.

    Ja piena zobi ir bojāti un netiek laboti, var veidoties sāpīgi, strutaini iekaisumi, kas bojā pastāvīgos zobus – uz tiem var veidoties plankumi.

    Arī bojātā piena zoba izraušana ne vienmēr ir labākais risinājums, jo, pāragri zaudējot pirmos zobus, pastāvīgo zobu rinda var veidoties nelīdzena, var veidoties arī nepareizs  sakodiens. Piena zobi ir nepieciešami, lai bērns normāli ēstu, runātu un attīstītos, tāpēc pret to kopšanu vajadzētu izturēties tikpat atbildīgi kā pret pastāvīgajiem zobiem.

    Kad bērniņš pirmo reizi jāved pie zobārsta, un kā notiek vizīte?

    Tam jānotiek apmēram divu gadu vecumā, kad iznākuši visi piena zobi. Pirmais zobārsta apmeklējums ir īpaši svarīgs. Tai vajadzētu būt patīkamai iepazīšanās reizei, kurā netiek veiktas lielas manipulācijas, lai neradītu bērnam nepatīkamas sajūtas.

    Tāpēc vienmēr rekomendēju sākt ar higiēnistu. Viņš iedraudzējas ar bērnu, saskaita un nopulē zobiņus, ar rotaļīgu gaisotni rada pozitīvu pirmo pieredzi un var izstāstīt vecākiem, kā jākopj bērna zobiņi, lai ārsts nemaz nebūtu nepieciešams. Higiēnists var arī novērtēt, vai zobiņos jau izveidojies kāds caurums. Ja kāds bojājums tiek pamanīts, protams, pie zobārsta jādodas pēc iespējas drīzāk, jo piena zobos bojājumi attīstās strauji.

    Diemžēl bieži vien pirmajā vizītē bērnam jau ir sāpīgs zobs un ir nepieciešama ārstēšana. Ļoti bieži bērns pirmo reizi pie zobārsta tiek atvests, jo ir pamanīti bojāti priekšzobi vai izveidojies tā dēvētais pudeļu kariess. Ja pirmā vizīte pie zobārsta ir nepatīkama vai sāpīga, bērnam var rasties bailes no zobārsta nākotnē. Tāpēc, ja pie zobārsta dodas jau ar kādu ārstējamu problēmu, būtu svarīgi bērnu pirms vizītes sagatavot. Izstāstīt, kas viņu gaida, iedrošināt. Nevajadzētu bērniem stāstīt, ka kaut kas sāpēs vai, tieši pretēji, nesāpēs, jo sāpju pieminēšana arī var radīt baiļu sajūtu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē