• Kad un kā beigt zīdīt?

    Mazulis
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    30. jūlijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: SHUTTERSTOCK
    Dažkārt bērns no krūts atsakās pats un zīdīšanas pārtraukšana norit viegli, bet citkārt neiztiek bez asarām un asinīm – arī tik smagi var būt. Kā to darīt mammai un bērnam draudzīgi, skaidro Sandra Lase, starptautiski sertificēta zīdīšanas konsultante (IBCLC), Latvijas Zīdīšanas veicināšanas asociācijas vadītāja.

    Cik ilgi vispār barot?

    Ja mamma baro bērniņu ar krūti, visbiežāk, tuvojoties gada dzimšanas dienai, radi, draugi un pat ģimenes ārsts mēdz apvaicāties: cik tad ilgi vēl barosi? Joprojām ļoti populāri ir domāt, ka barot ar krūti – tas ir labi, barot līdz gadam – pilnīgi pietiekami. Bet Pasaules Veselības organizācija (PVO) jau vairāk nekā 25 gadus iesaka barošanu līdz divu gadu vecumam vai ilgāk, un, kā zināms, visi PVO ieteikumi ir balstīti uz pētījumiem, tātad ir pamatoti. Protams, gada vecumā bērniņš jau var ēst kopā ar vecākiem, un mammas piens var aizņemt līdz 30 procentiem no kopējā uztura.

    Otrajā dzīves gadā mātes pienā samazinās olbaltumvielu daudzums, taču tam vairs nav uzdevums bērnu pabarot, bet gan stiprināt viņa imunitāti, kas attīstās līdz pat sešiem gadiem.

    Mātes piens stimulē augšanu, īpaši smadzenes, kas aug un attīstās līdz trim gadiem. «Līdz diviem gadiem ar mammas pienu barots bērns, iespējams, slimos mazāk, aizejot uz bērnudārzu, jo viņam būs labāka imunitāte. Mammas piens samazina aptaukošanās risku, alerģisku reakciju, diabēta  un astmas risku, gremošanas sistēmas funkcionālo traucējumu un onkoloģisko slimību riskus,» skaidro zīdīšanas konsultante.

    Viņa teic, dažkārt mammas mēdz salīdzināt: es baroju ar krūti un tāpat bērns visu laiku slimoja, bet kaimiņiene baroja ar maisījumu un bērns bija vesels. Kā to saprast? «Ļoti vienkārši – katrs piedzimst ar savu veselības potenciālu, kas noteikts arī ģenētiski, un, ja zīdīts bērns bieži slimo, tad bez zīdīšanas, visticamāk, viņš slimotu vēl vairāk.» Ir viedoklis, ka ar krūti barotiem bērniem ir augstāks IQ, stāsta Sandra Lase, vienlaikus uzsverot, ka noteikti nevajadzētu braukt arī otrā grāvī, uzskatot – ja kaut kādu iemeslu dēļ zīdīšana neizdodas, bērns nebūs gudrs. «Arī man pašai ar vecāko dēlu krūts barošana neizdevās. Galvenā nozīme tāpat ir un paliek gēniem, audzināšanai un attīstošai videi.»

    Vislabāk pārtraukt pakāpeniski

    «Ja mamma turpina bērnu zīdīt arī otrajā dzīves gadā, ļoti bieži aptuveni divos gados bērns pats atsakās no krūts.

    Protams, ir bērni, kas to izdara daudz agrāk vai vēlāk, bet lielākoties vecumā no diviem līdz trim gadiem nobriest nervu sistēma un pazūd zīšanas reflekss.

    Tāpēc zīdīšana var mierīgi turpināties arī līdz trim gadiem,» skaidro Sandra Lase. «Ja kādu uztrauc, kā no malas izskatās, ka tik liels bērns vēl karājas mammas pupā, runa vairāk ir par elementārām pieklājības normām. Divus gadus vecam bērnam jau var izskaidrot, ka zīdīšana vairs nenotiks publiskā vietā vai ciemiņu klātbūtnē. Bet kāpēc gan tas nevarētu būt mammas un bērna īpašais vakara rituāls līdz brīdim, kamēr viņš pats ir gatavs no tā atteikties»?

    «Piedzīvoju to ar savu jaunāko dēlu. Gaidīju kā pārsteigumu – kad viņš beigs zīst? Beigu posmā mums bija palikusi viena zīdīšanas reize vakarā. Turklāt, ja manis nebija mājās, viņš mierīgi gāja gulēt arī tāpat. Mums bija vienots vakara rituāls ar grāmatiņas palasīšanu, sarunām un krūts pazīšanu, par kuru pamazām gan viņš, gan es pati aizmirsu. Zīdīšana bija harmoniski beigusies.» Sandra Lase arī citām sievietēm iesaka pakāpenisku atradināšanu no krūts, jo tas ir saudzīgāk sievietes krūtīm un hormonālajai sistēmai. «Pārtraucot barošanu, piena dziedzeru šūnas daļēji pārtop par saistaudiem un taukaudiem. Ja tas notiek pakāpeniski, krūtis maksimāli saglabā formu un ir mazāka iespējamība, ka veidosies piena sastrēgumi. Arī bērns var nebūt psiholoģiski gatavs, ka mamma pēkšņi vienā dienā pārtrauc dot krūti. Tāpēc optimāli, ka tad, kad mamma izlēmusi pārtraukt barošanu, viņa ieplāno vairākus mēnešus un ļauj tam notikt pamazām.»

    Vai zināji?

    Zīdīšana nāk par labu arī pašai sievietei – samazina reproduktīvo orgānu, onkoloģisko slimību un osteoporozes riskus.

    Zīdīšana un alkohols

    Reizēm sieviete izlemj pārtraukt zīdīšanu, jo nolēmusi, ka beidzot gribētu atļauties baudīt arī kādu glāzi vīna. «Alkohols iesūcas asinīs? Jā! Pienā tiek? Jā! Ir veselīgi bērnam? Nav! Bet dzīve ir dzīve, un būsim reāli: ja mamma zīda bērnu līdz diviem gadiem, skaidrs, ka šajā laikā var būt situācijas, kad viņai ir kāda ballīte vai vienkārši gribas pusglāzi vīna. Pirmos trīs mēnešus gan to nevajadzētu nekādā gadījumā, bet vēlāk – labāk lai izdzer pusglāzi un turpina zīdīšanu, nevis pārtrauc to, jo sapņo, ka tad varēs iedzert glāzi vīna. Protams, nevajadzētu būt reibumā, taču alkohola daudzums, ar kuru var sēsties pie stūres, ir savienojams ar zīdīšanu,» skaidro Sandra Lase, piebilstot, ka PVO nostāja ir līdzīga arī par smēķēšanu – ja mamma nevar atmest smēķēšanu, labāk ir turpināt zīdīšanu un smēķēt, nevis pārtraukt zīdīšanu smēķēšanas dēļ. Bet skaidrs, ka labāk no tā būtu izvairīties, cik iespējams.

    Bumbulīši padusēs – tas ir normāli?

    Dažkārt, pārtraucot zīdīšanu, padusēs var sataustīt limfmezglu bumbulīšus, kas arī var būt skaidrojams ar pastiprinātu imunitātes darbību. Par to nevajadzētu uzreiz satraukties, taču jāpievērš uzmanība, kas notiek tālāk. Tāpat arī nav jāuztraucas, ja vēl pusgadu, dažkārt pat gadu pēc zīdīšanas pārtraukšanas, paspiežot krūtis, no tām izdalīties piena pilītes. Taču jābūt piesardzīgai, ja pēc barošanas beigām piens no krūtīm sāk izdalīties pats. Tad gan vajadzētu drošības dēļ konsultēties ar ārstu.

    Piena sastrēgums

    Ja atradināšana no krūts notiek pārāk strauji, krūtis var būt smagas, sāpīgas un var veidoties piena sastrēgums. To nevajadzētu ignorēt, jo tas var pāraugt iekaisumā – mastītā, kas sākumā nav infekciozs, bet par tādu var pārtapt, īpaši, ja sievietei ir pavājināta imunitāte un/vai nosliece uz strutu veidošanos (pumpiņas uz sejas, hroniskas slimības vai, piemēram, neārstēti zobi). Infekcijas riskus paaugstina arī traumēti krūšgali, kas ir kā atvērti vārti infekcijai. Ja nonāk tik tālu, ka sācies abscess – strutu uzkrāšanās –, ir jādodas uz Krūts slimību centru, jo tas ārstējams ķirurģiski. Arī tad, ja sieviete izlemj vai dzīves situācija piespiež vienā dienā pārtraukt zīdīšanu, konsultante iesaka sākumā pienu atslaukt, pakāpeniski samazinot atslauktā piena daudzumu un reižu biežumu.

    Pilnu krūšu neatslaukšana ir ātrākais ceļš uz sastrēgumu un iespējamu iekaisumu.

    «Ja mazais pienu neizēd un mamma to neatslauc, piens pamazām iesūcas apkārtējos audos, tur veidojas olbaltumvielu konflikts, un sievietei paaugstinās temperatūra. Šādi mammas imunitāte cenšas nepieļaut iekaisumu,» skaidro Sandra Lase.

    Pirmā palīdzība piena sastrēgumam

    • Krūtis var maigi pamasēt, sasildīt zem dušas vai vannā, lai atveras piena asinsrite un izdodas pienu atslaukt.
    • Lai mazinātu tūsku un diskomfortu, pie krūtīm var pielikt kaut ko aukstu, piemēram, ledusskapī atdzesētas kāpostu lapas vai arī speciālajās aptiekās nopērkamās atvēsinošās kompreses (kas arī pirms tam atdzesējamas).
    • Lai novērstu iekaisuma veidošanos, uz krūtīm var smērēt homeopātisku ziedi Traumel S vai Baha piecu ziedu smēri.
    • Ja ceļas temperatūra un pasliktinās pašsajūta, vajadzētu sazināties ar zīdīšanas konsultantu, kas vislabāk ieteiks, kā rīkoties šajā situācijā.

    Tā gan nedari! Neliec uz krūtīm šņabja un kampara eļļas kompreses, jo tās bloķē oksitocīnu – hormonu, kas atbild par piena izvadīšanu.    

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē