Augam kopā ar Dārtu – 8. mēnesis

Pirmais gads
Sindija Meluškāne
Sindija Meluškāne
24. jūlijs, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Lauma Kalniņa
2017. gadā publicētajā Mazuļa augšanas seriālā sekojām līdzi, kā aug Sindijas un Guntara Meluškānu meitiņa Dārta, kas savā ģimenē ir piektais bērniņš. Par meitiņas sasniegumiem devītajā mēnesī un attiecībām ar pārējiem ģimenes locekļiem stāsta mamma Sindija.

Labi saprotot, ka bērnam jādod laiks attīstīties savā tempā, tomēr ļoti gaidām un priecājamies par katru jauno prasmi, ko Dārta apguvusi. Šomēnes Dārta iemācījusies apsēsties uz sāniņiem, balstoties uz vienas rokas, un pēc piecām dienām apsēžas arī taisni. Tas, protams, ievērojami atvieglo viņas barošanu, jo nu mierīgu sirdi var likt viņu barošanas krēsliņā. Dārta jau sākusi ēst gaļu, un viņai ļoti garšo vistas fileja ar ķirbi, kabaci vai ziedkāpostiem. Ēdienu Dārtai dodu, ar dakšu saspaidot mazos gabaliņos vai arī ļaujot ēst pašai. Viņa prot sakoncentrēties, satvert un iebāzt mutē arī tik mazu ogu kā meža zemene vai mellene un dārzeņu gabaliņus. Putras gan Dārtai neiet pie sirds, ne ar pienu, ne ūdeni, vienīgais veids, kā iebarot viņai mazliet putras, – saspaidot ar saldām zemenēm. Tāpēc, lai sarūpētu kārtīgus ziemas krājumus, nopērkam papildu saldētavu zemenēm, avenēm un citām ogām.

Rūpīgi izpētu veikalu plauktos pieejamos ātro putru maisījumus zīdaiņiem un esmu šokā! Tik daudz cukuru, cepumu, šokolādes un visādu piedevu…

Vienu no šiem iepakojumiem nopērku nogaršošanai, pagaršoju pati, iedodu lielajiem bērniem un Dārtai – negaršo nevienam, tāpēc otrreiz pat nemēģinu. Tad jau labāk parastā auzu pārslu putra ar svaigām zemenēm.

Ko vēl Dārta prot?

Dārta prot aplaudēt gan ar rociņām, gan ar kājiņām, un īpaši jautri, ka viņa to dara vakaros pirms aizmigšanas, varētu to pat saukt par vakara īpašo vingrošanu. Vēl viņa sākusi man kost. Tikai man. Par laimi, viņa nekož man krūtī ēšanas laikā, bet, piemēram, no rīta, pamostoties man blakus, pieplok man klāt un iekož, ar to droši vien domājot: «Celies, mamma!» Un ir arī, ar ko kost, – mēneša beigās Dārtai izšķiļas sestais zobs. Mums tā ir jauna pieredze, jo lielākajiem bērniem zobi šķīlās vēlāk. Vienai no vecākajām meitām tikai uz gada jubileju bija izlīduši pirmie četri zobi. Interesanti, vai daudzie zobi veicinās arī to, ka Dārta sāks runāt agrāk? Tagad viņas topa vārds ir tata – mēs, protams, priecājamies, ka tā viņa saka tētis. Bet, vai viņa pati arī tā domā, tas vēl ir jautājums.

Pirmais kritiens

Kaut kā nejauši sanāk padomāt par savu draudzeni, kura stāstīja, kā viņas meitiņa aptuveni šajā vecumā izkrita no gultas. Kā nez viņai tā gadījies, spriežu, un burtiski dažas dienas vēlāk no dīvāna izkrīt arī Dārta. Kopā ar bērniem dzīvojam pa TV istabu, kad pienāk vakariņu laiks. Dodos uz virtuvi, sakot, lai bērni pieskata Dārtu, bet neizvēlos vienu konkrētu bērnu par atbildīgo.

Un te nu dzīvē pierādās teiciens, ka tad, kad atbildīgi ir visi, patiesībā atbildīgs nav neviens.

Par laimi, Dārta visai mīksti nokrīt uz mutes un tik vien kā pārsit lūpiņu. Nepatīkami, protams, bet pārsista lūpa tomēr ir vieglāka trauma nekā, piemēram, smadzeņu satricinājums.

Savējie un svešie

Līdz šim Dārta ir pilnīgi mierīgi uztvērusi satikšanos ar citiem cilvēkiem, bet nu viņa sāk nošķirt savējos un svešos. Ciemošanās pie omītes, ko viņa satiek retāk, izvēršas par brēkšanu pusstundas garumā, ko vēl vairāk pastiprina tas, ka omīte to ņem pie sirds un neatlaidīgi grib viņai tuvoties, sakot: «Nu kāpēc tu tā raudi…» Arī pret citiem svešiniekiem Dārta izturas ļoti rezervēti, viņa nav tas bērns, kas uzsmaida pretī tantei uz ielas, bet skatās ļoti nopietni un pat aizdomīgi un, ja kāds nepazīstamais viņai pievērš pastiprinātu uzmanību, demonstratīvi aizspiež acis. Pret ģimeni gan viņa ir kā saulstariņš. Turklāt Dārta uztvērusi, ka mums un lielajiem bērniem nāk smiekli, ja viņa sarauc deguntiņu, savelk lūpas tūtiņā un skaļi elso. Šo triku viņai īpaši patīk rādīt, sēžot pie vakariņu galda, jo tad, protams, visu skatieni ir pievērsti viņai.

Mēneša prieks Sarunu festivāla Lampa, Cēsu pilsētas svētku un citu brīvdabas pasākumu apmeklējums. Ģimenēm ar maziem bērniem vasara ir draudzīgs gadalaiks, jo uz brīvdabas pasākumiem ērti var doties ar ratiem un baudīt kultūru, mākslu, sarunas un sabiedrību.

Mēneša atklājums Dārtai ļoti garšo ķirbis, un arī mums pašiem patīkams atklājums ir Indijas ķirbis. Pateicoties patīkamajai struktūrai un garšai, to var ēst gan svaigu, gan pagatavotu dažādos veidos.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+