• Bīstamā kafijas krūze mazam bērnam

    Slimības
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    27. jūlijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Katru nedēļas nogali. Katru! Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) nonāk bērni ar apdegumiem, kas gūti no karstas kafijas vai tējas.

    Bet viena tasīte kafijas vai tējas spēj apdedzināt līdz pat 30% maza bērna ķermeņa. To var salīdzināt ar spaini karsta šķidruma pieaugušajam. Apdeguma rēta lielākoties paliek uz mūžu, jo plašus rētaudus ar plastisko operāciju padarīt neredzamus nav iespējams, stāsta Džeimss Rozītis, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas bērnu ķirurgs. Pērnā gada statistika rāda, ka apdegumus bērni guvuši arī no karstas zupas, verdoša ūdens vannā, sveču liesmas, ugunskura pelniem (jo tie saglabā ļoti augstu temperatūru arī nākamajā dienā), gludekļa un dažādām ķīmiskām vielām, piemēram, acīs iekļuvušas superlīmes.

    Drošības padomi, lai pasargātu savu bērnu

    • Nekad neliec karstu tējas vai kafijas krūzi bērnam aizsniedzamā vietā vai tuvu galda malai!
    • Neturi bērnu rokās vai klēpī, dzerot karstu dzērienu!
    • Kamēr bērni ir mazi, drošāk iztikt bez galdauta. Īpaši bērnu ballītēs! Paraujot aiz galdauta malas, mazs bērns var sev uzraut virsū pilnīgi visu, kas tobrīd atrodas uz galda.
    • Ēdienu vajadzētu gatavot uz tālākiem riņķiem. Pietiek tikai uz mirklīti aizgriezties, lai bērns no plīts kaut ko uzgāztu sev virsū. Eļļas un buljoni ir īpaši bīstami un nepatīkami, jo uzreiz nenotek un rada vēl lielāku ādas bojājumu.
    • Bīstami ir turēt elektrisko tējkannu bērnam aizsniedzamā vietā. Tāpat jāpārbauda, vai tējkannas elektriskais vads ir noslēpts un to nevar aizķert, garām ejot. Mazi bērni ir ļoti ziņkārīgi, un šņācoša tējkanna piesaista uzmanību, taču viņi pat nenojauš par briesmām, kas tajā slēpjas.
    • Jāpatur prātā, ka pat tad, ja karstais šķidrums stāv pietiekami augstu vai, piemēram, galda vidū, staigājošs bērns itin veikli var piestumt krēslu un vienā mirklī uzkāpt gan uz krēsla, gan uz galda.
    • Liekot mazuli vannā, pareizi vispirms sagatavot ūdeni un tikai tad likt bērnu vannā vai bļodā, nevis vispirms ielikt bērnu un tad sākt regulēt ūdeni – ar krānu vai pielejot karsto ūdeni no tējkannas.
    • Ja bērns ir vannā, ļoti bīstami ir atgriezt karsto krānu, lai mazliet piesildītu atdzisušo ūdeni, un tajā brīdī, piemēram, atbildēt uz telefona zvanu.

    Zināšanai!

    2016. gadā BKUS uzņemti 153 bērni ar apdegumiem, no kuriem gandrīz puse – karstas kafijas, tējas tases vai pieejamā vietā atstāta verdoša ūdens dēļ. Arī šobrīd statistika ir līdzīga. 

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē