• 5 jautājumi par cilmes šūnām

    Veselība
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    31. oktobris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Lai gan cilmes šūnas no nabassaites uzreiz pēc bērniņa piedzimšanas Latvijā tiek ņemtas jau daudzus gadus, vecākiem joprojām ir daudz jautājumu par to izmantošanu un uzglabāšanu. Atbildes sniedz Rīgas Dzemdību nama Uzņemšanas nodaļas vadītāja, ginekoloģe Agnese Stūrmane un Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece, bioloģijas doktore Inese Čakstiņa.

    1. Kāpēc uzglabāt nabassaites cilmes šūnas?

    Agnese Stūrmane: – Cilmes šūnas spēj ilgstoši dalīties jeb atjaunoties pašas un veidot dažādu audu šūnu tipus. Tāpēc, ja bērna dzīvē notiek neparedzētais, embrionālās cilmes šūnas ir tās, kam piemīt unikāla spēja atjaunot orgānu un audu bojātās šūnas. Slimību, traumu vai šūnu novecošanas gadījumā cilmes šūnas var nodrošināt bojāto vai atmirušo šūnu dabisku atjaunošanos.

    Inese Čakstiņa: – Nabassaites cilmes šūnās ir potenciāls, taču tās nevar izārstēt teju visu, kā nereti tiek solīts. Var uzglabāt tikai asinis no nabassaites vai arī visus nabassaistes audus. Asinis satur tikai asinsrades cilmes šūnas, no kurām var veidot vienīgi jaunas asinis. Nabassaites audi jeb mezenhimālās cilmes šūnas ir arī pieaugušo organismā, varbūt mazākā skaitā nekā nabassaitē, taču ir. Līdz ar to – kas mums liedz pavairot mūsu pašu, pieaugušo, šūnas? Ne mazāk svarīgi ir tas, ka pastāv arī tradicionālā medicīna, līdz ar to nav jau tā, ka šūnas ārstēs to, ko medicīna nekad nav ārstējusi, tāpēc cilmes šūnas jebkurā gadījumā var būt tikai papildu iespēja līdzās tradicionālajai ārstēšanai, nevis nodrošina pamata ārstēšanu.  

    2. Kāpēc nabassaites cilmes šūnas, kas ņemtas uzreiz pēc dzemdībām, ir vērtīgākas par tām, ko var paņemt no pieauguša cilvēka?

    Agnese Stūrmane: – Cilmes šūnas var iedalīt divās lielās grupās pēc to iegūšanas avota – embrionālās un somatiskās jeb pieaugušo cilmes šūnas. Embrionālo cilmes šūnu spējas veidot dažādus audus nav ierobežotas, turklāt tām ir 100% saderība ar pašu bērnu. Turpretī pieaugušo cilmes šūnas spēj veidot vairākus šūnu tipus, un to skaits ir būtiski ierobežots.

    Inese Čakstiņa: – Nabassaitē, audos un asinīs ir jaunas, svaigas cilmes šūnas, taču arī pieaugušu cilvēku organismā ir cilmes šūnas, kurām pateicoties mēs spējam funkcionēt. Piemēram, matu folikuli ir pilni ar cilmes šūnām – mati izkrīt un ataug, āda nolobās un ataug. Cilvēka organisms visu laiku ir dinamikā – šūnas iet bojā un veidojas no jauna, šis process notiek nemitīgi. Ir daudz pētījumu par to, kā iespējams izmantot pieaugušo cilmes šūnas. Līdz ar to, ja mums nepieciešamas nervu šūnas, kāpēc ņemt nabassaites asinsrades cilmes šūnas, kas virzītas, lai radītu asinis, un piespiest tās veidot nervus, ja katram pieaugušajam ir savs cilmes šūnu krājums?

    3. Kādas slimības var ārstēt ar cilmes šūnām?

    Agnese Stūrmane: – Pašlaik nabassaites asins cilmes šūnu izmantošana ir standartterapija dažādu slimību ārstēšanā. Ar tām ārstē dažādas leikēmijas formas, ļaundabīgus audzējus, piemēram, limfomu, anēmiju, smagu kombinētu imūndeficītu, kaulu smadzeņu vēzi. Jāpiemin, ka saraksts tiek papildināts ik gadu, jo nemitīgi notiek dažādi klīniskie pētījumi, kas koncentrējas uz cilmes šūnu sniegtajām iespējām dažādu dzīvību apdraudošu slimību, piemēram, cerebrālās triekas, diabēta un citu, ārstēšanā. 2019. gada jūnijā tiks pabeigts pētījums par bērnu triekas ārstēšanu ar nabassaites cilmes šūnu palīdzību.

    Inese Čakstiņa: – Man nav kristāla bumbas un spējas pateikt, kas notiks nākotnē, bet pašlaik skaidri zināms, ka nabassaites asins cilmes šūnas satur asinsrades cilmes šūnas, kas var palīdzēt noteiktu asins slimību gadījumos – tātad, ja ir hematoloģiska slimība jeb asins vēzis un ja nepieciešama kaulu transplantācija. Taču jāņem vērā, ka ir dažādi asins vēža apakštipi un cilmes šūnas visiem tipiem neder. Ir vēl kāda nianse: vienai kaulu transplantācijai nepieciešami vismaz divi miljoni asinsrades cilmes šūnu uz cilvēka kilogramu. No nabassaites iegūst skaitliski maz cilmes šūnu, piemēram 10 vai 15 miljonus, katram šūnu skaits ir individuāls. Tad uzglabātos 10 miljonus var izmantot piecus kilogramus smagam bērnam, bet 20 miljonus – desmit kilogramu smagam bērnam. Ko tad, ja cilvēkam jau ir 25 gadi un viņš sver krietni vairāk? Kāds teiks, ka šīs šūnas var pavairot, bet kā pavairot, lai tās neizmainās? Tas joprojām ir pētniecības stadijā. Reizēm apgalvo, ka ar nabassaites cilmes šūnām varēs izārstēt arī autismu un Dauna sindromu, taču tā nav. Dauna sindroms ir ģenētiska slimība. Proti, katrā šūnā mums ir 46 hromosomas – 23 hromosomu pāri. Dauna sindroma gadījumā runa ir par trim hromosomām. Ja bērns veidojas un piedzimst ar trim hromosomām, viņam visās šūnās, visos audos ir trīs hromosomas, arī cilmes šūnās. Tad kā ar šīm šūnām, kas pašas ir slimas, var ārstēt Dauna sindromu? Kā ar cilmes šūnām, kas ir asinsrades cilmes šūnas, var izārstēt ģenētisku slimību? Tas pats attiecas arī uz autismu un citām slimībām, kuras vismaz pagaidām nevar izārstēt ar cilmes šūnām.

    4. Kuriem vecākiem īpaši būtu ieteicams uzglabāt cilmes šūnas?

    Agnese Stūrmane: – Ārstēšanai ar cilmes šūnām ir reāls pamatojums, tās izmanto gan transplantācijā, gan reģeneratīvajā medicīnā. 2008. gadā tika aprēķināts, ka viens no 200 cilvēkiem veiks cilmes šūnu transplantāciju, nesasniedzot 70 gadu vecumu. Šajā pētījumā izmantotie transplantācijas dati pašlaik ir desmit gadu veci, bet cilmes šūnu pētīšana attīstās  pārsteidzošā ātrumā. Aprēķināts, ka vismaz viens no trim cilvēkiem gūs labumu no cilmes šūnām, veicot reģeneratīvo terapiju. Tāpēc uzglabāt nabassaites cilmes šūnas ir vērts jebkuram, jo neviens nevar paredzēt, kas var notikt ar bērnu turpmākajos gados.

    Inese Čakstiņa: – Protams, ir labi, ka Latvijā piedāvā iespēju saglabāt cilmes šūnas. Manuprāt, cilmes šūnas ir vērts saglabāt tad, ja ģimenes vēsturē bijuši bieži asins vēža gadījumi. Ja vecmāmiņām vai vectētiņiem, vai citiem tuviem radiem bijis asins vēzis, iesaku vispirms konsultēties ar hematologu un tad pieņemt galīgo lēmumu. Ja šādas slimības nav bijušas, tā ir vecāku brīva izvēle, viņi paši var izdomāt, vai tas ir nepieciešams. Gribu gan uzsvērt: ja vecāki nav tik turīgi vai viņus moka sirdsapziņa, ka bērna nākotnes vārdā nav darīts viss iespējamais, tai skaitā nav saglabātas cilmes šūnas, – esiet mierīgi, nekas nav zaudēts, jo mums ir tradicionālā medicīna, donori un pieaugušo organisma cilmes šūnas!

    5. Vai jau notiek bērnu ārstēšana, izmantojot cilmes šūnas?

    Agnese Stūrmane: – Pirmā nabassaites asins cilmes šūnu transplantācija notika Francijā pirms 29 gadiem sešus gadus vecam puikam ar Fankoni anēmiju, izmantojot viņa māsas cilmes šūnas. Oficiāli sniegtie dati liecina, ka pasaulē veikts vairāk nekā 40 000 transplantāciju, izmantojot nabassaites asins cilmes šūnas, tādējādi ārstējot daudzas slimības un traucējumus.

    Inese Čakstiņa: – Par izārstētām slimībām raksta nemitīgi, taču pierādījumi ir tikai saistībā ar asins vēža ārstēšanu. Par citām slimībām nav īsti pārbaudītu un ticamu faktu. Protams, nevaru paredzēt, kas notiks ar konkrēto bērnu, jaunajām tehnoloģijām un zinātnes atklājumiem, bet pagaidām cilmes šūnu izmantošanas lauks ir ļoti šaurs. Materiāls publicēts 2017. gada aprīlī.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē