Nosargā sava bērna dzīvību! Bīstamais logs

Aktuāli
Sindija Meluškāne
Sindija Meluškāne
29. jūnijs, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Foto:SHUTTERSTOCK
Latvija joprojām ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā pēc bērnu gūtajām traumām, un tieši mēs, pieaugušie, esam atbildīgi par tām. Nevienā citā valstī bērni tik daudz nelido no dīvāniem, pārtinamajām virsmām un diemžēl arī no palodzēm. Kas jāņem vērā, lai tā nenotiktu, stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas virsārste Vija Rimša.

Putniņus aiz loga nevajag rādīt!

Vecāki grēko, rādīdami bērnam ārā pa logu putniņu, ar kājām mazo atbalsot uz palodzes. Bērns iemācās, ka, esot uz palodzes, var ieraudzīt kaut ko interesantu, un, kad vecāku nebūs klāt, piestums pie loga ķeblīti, galdu, dīvānu un uzkāps uz palodzes. Un, ja viņš vēl ieraudzīs, ka mamma lejā žauj veļu, bērns var doties pie mammas pa taisnāko ceļu. «Redzu to arī bērnu slimnīcā, un vienmēr dzenāju mammas ar bērniem uz rokām prom no palodzēm. Mani pat ir draudējuši sūdzēt tiesā! Bet, ja bērns iemācās kopā ar mammu un vecmāmiņu spēlēties uz palodzes, pēc tam viņš to darīs arī viens pats pie atvērta loga piektajā stāvā un nesapratīs, ka logs ir vaļā,» skaidro ārste Vija Rimša.

Skarbā statistika 2017. gadā

  • Kauguros pa piektā stāva logu izkritis un gājis bojā gadu vecs bērns.
  • Zemgalē notikusi nelaime: pa otrā stāva logu izkritis divgadīgs zēns.
  • Pļavniekos trīsgadīgs bērns izkritis pa trešā stāva logu.
  • Rīgā kāds sešus gadus vecs puika guvis traumas, izkrītot pa otrā stāva logu.
  • 13 gadu vecs zēns Kurzemē izkritis pa ceturtā stāva logu. Pēc mediķiem sniegtās informācijas, bērns ir spēlējies, atspiedies pret logu, un, zaudējot līdzsvaru, izkritis pa logu no aptuveni deviņu metru augstuma.

Pārtinamais galdiņš arī bīstams

Ne mazāk bīstams par palodzi ir pārtinamais galdiņš. Vecākiem var šķist, ka zīdainis, kurš vēl neprot velties, uz pārtinamā galdiņa ir drošībā, taču dažkārt pietiek ar to, ka bērns nošķaudās un pats sevi izkustina no vietas. Šādas traumas zīdaiņi vēl arvien gūst visai bieži, tāpēc vietā atgādināt, ka NEDRĪKST atstāt uz pārtinamās virsmas arī tādu zīdaini, kurš vēl neveļas. Pietiek ar pāris sekundēm, lai bērns nokristu. Un, tā kā līdz pat triju gadu vecumam bērnam smaguma centrs ir galva, viņš, krītot zemē, var gūt ļoti smagu traumu. Ja mamma vai tētis sniedzas pēc autiņbiksītēm, tad ar vienu roku mazais ir jāpietur, lai spētu noreaģēt, ja bērniņš centīsies apvelties vai pagriezties uz sāniem.

No dīvāna uz zemes

Tikpat bīstama ir mazuļa turēšana uz dīvāna. Ne tikai no drošības, bet arī bērna attīstības viedokļa – no četru mēnešu vecuma mazo jāliek dzīvoties uz grīdas, jo jebkurš, pat viscietākais, dīvāns ir par mīkstu, lai bērns iemācītos kustēties. Ja kāds baidās no caurvēja, uz grīdas var uzklāt vatētu segu, ko bērns nevar savilkt zem sevis. Mazulim būs ciets pamats, lai attīstītos, un galvenais – viņš no tā nevar nokrist,» norāda Vija Rimša.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+