• Kāpēc bērni tik skaļi kliedz?

    Bērns
    Santa.lv
    Santa.lv
    7. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Bērnu, kurš skaļi kliedz, apkārtējie pamana daudz biežāk, un vecāki parasti tāpēc mēdz justies neērti. Kā saprast bērna kliegšanu, un ko ar to iesākt? Skaidro psiholoģe Kristiāna Kalniņa.

    Pievērš vecāku uzmanību?

    Kad bērni vēl neprot runāt un skaidri paust, ko vēlas, viņi izrāda savas vēlmes, neapmierinātību, prieku, bēdas, dusmas un citas jūtas visdažādākajos veidos, jo vienkārši nespēj to pateikt vārdiem. Tad mazie mēdz iekost, iesist, iespert, nokrist zemē un arī skaļi kliegt.

    Kliegšana tiešām ir ļoti efektīvs veids, kā ātri tikt pie kārotā, – tā ir skaļa, ļoti traucējoša, turklāt, ja bērns kliedz sabiedriskā vietā, vecākiem visbiežāk ir kauns par sava bērna uzvedību, tātad viņi ļoti ātri ir gatavi piekāpties gandrīz jebkurai prasībai (kaut ko nopirkt, kaut ko nedarīt, kaut ko dabūt…).

    Tās ir lamatas vecākiem: regulāri pakļaujoties šādai bērna reakcijai, pieaugušie apstiprina – jā, šāda uzvedība labi strādā, lai iegūtu kāroto, turpini to!

    Tad gluži nemanāmi kliegšana nostiprinās kā ieradums, lai kaut ko dabūtu vai no kaut kā izvairītos. Kliegšana bieži ir arī veids, kā iegūt pieaugušo uzmanību, – kad bērns kliedz, mamma vai tētis vai nu apsauc, vai reaģē citā veidā.

    Kāpēc, sākot bērnudārza gaitas, bērni mājās bieži vien kļūst vēl skaļāki?

    Iemesli var būt dažādi. Ļoti iespējams, ka bērns līdz ar bērnudārza gaitu uzsākšanu jūt lielāku trauksmi, tādēļ skaļāk un emocionālāk reaģē arī mājās. Bērni reizēm netīši atdarina citus bērnus, vienkārši pierod runāt skaļākā tonī, lai viņus sadzirdētu lielākā bērnu bariņā. Būtiski ir pavērot, vai ir vēl kādas uzvedības izmaiņas. Un cik lielā mērā šī netipiskā uzvedība, tātad skaļāka runāšana, kliegšana, ir traucējoša apkārtējiem vai pašam bērnam.

    Puišiem kliegt patīk vairāk nekā meitenēm?

    Ne visi puiši kliedz skaļāk par meitenēm, un ne visas meitenes ir klusākas par puišiem, un tomēr – pētījumi rāda, ka zēni, sākot no triju četru gadu vecuma, kopumā tiešām ir skaļāki un aktīvāki par meitenēm.

    Tas saistīts galvenokārt ar temperamenta attīstību – tikai dzīves otrajā gadā (īpaši intensīvi tieši triju četru gadu vecumā) sāk nobriest galvas smadzeņu pieres daiva, kas regulē uzvedību, arī valodu un emocijas. Līdz ar to puiši mazliet vēlāk nekā meitenes iemācās regulēt balss toni, skaļumu un arī savus vārdu plūdus.

    Mazi bērni, īpaši impulsīvākie, daudz biežāk saka to, kas uz mēles, neizvērtējot, vai tas būs pieklājīgi, pareizi vai patīkami. Viņi vienkārši to vēl tehniski nespēj.

    Kā reaģēt uz bērna kliegšanu?

    Ja mazais kliedz, viņam var mācīt, ka lūgums jāizsaka konkrēti. Impulsīvākie un aktīvākie bērni parasti runā skaļāk un daudz, reizēm it kā arī nevietā, bieži reaģē ar kliegšanu, sastopoties ar noteikumiem, kam vēlas pretoties.

    Ļoti mainīt šo situāciju mēs nevaram, jo tāds ir bērnu temperaments – iedzimtā nervu sistēmas darbība. Tomēr varam pamazām mācīt jūtas un vēlmes paust mierīgāk – skaidri pasakot, ko mazais vēlas vai kā jūtas situācijā, kad gribas kliegt. Tiesa, pieaugušajiem šīm situācijām jāpievēršas uzreiz – tad, kad tās notiek –, jo bērna atmiņa ir īsa un mazais vislabāk mācās uzreiz, praktiski izmēģinot jauno prasmi – runāt mierīgi un skaidri.

    Ko darīt, ja bērns kliedz publiskās vietās?

    Izturies tā, it kā atrastos mājās, bet centies atrisināt situāciju mierīgi un iejūtīgi attiecībā pret bērnu. Vecākiem parasti ir kauns, ja mazais publiskā vietā uzvedas nevēlami, bet atceries – tas ir atbilstoši viņa vecumam, un, pat ja šķiet, ka bērns speciāli kliedz, lai kaitinātu vecākus, jāsaprot, ka tā arī ir viņa grūtība – uzvesties pieņemami. Vecāki var būt atbalsts un palīgi, lai šo prasmi apgūtu.

    Vislabāk situāciju izrunāt mājās – veikalā runāsim klusāk.

    Taču ar to vien, visticamāk, nepietiks – bērns veikalā šo sarunu bieži piemirsīs, jo viņam grūti sasaistīt norunu ar reālo situāciju. Tad vari bērnam to atgādināt – tagad mēs runājam klusāk. Ir gadījumi, kad vecāki cenšas ar spēku turēt ciet bērna muti, to gan nevajadzētu darīt – tā tomēr ir vardarbība.

    Mazais izkliegsies, nu un? Cita lieta, ja bērna kliegšana traucē apkārtējos, piemēram, teātra izrādē, koncertā vai citā publiskā pasākumā. Tomēr arī tad ir svarīgi cienīt bērnu – vienkārši kopā ar bērnu jāiet ārā no telpas, lai netraucētu baudīt pasākumu citiem apmeklētājiem.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē