• pārtraukt zīdīšanu?

    Bērns
    Elīna Kondrāte
    18. oktobris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Cik ilgi zīdīt mazuli, ir katras mammas pašas lēmums. Taču neatkarīgi no tā, cik vecs ir bērns un kādu iemeslu dēļ zīdīšana ir jāpārtrauc, svarīgi, lai šis emocionālais notikums mammai un mazulim noritētu mierīgi, bez liela stresa. Konsultē Sandra Lase, Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas priekšsēdētāja.

    Pazīmes, ka mazais ir gatavs

    Viena no pazīmēm, ka bērns ir gatavs pakāpeniskai atradināšanai no krūts, ir retākas ēdienreizes un mazāka laktācija krūtīs. «Ja mamma bijusi prom astoņas stundas un krūtis nav piebriedušas, tas nozīmē, ka arī mammas organisms šim solim ir gatavs.» Taču, ja mazulis, nedabūjis krūti pirms miega, ļoti raud vairākus vakarus, tas varētu nozīmēt, ka atradināšana no krūts notikusi pārāk strauji. Ja krūts ēdināšana tiek pārtraukta pirms divu gadu vecuma, vecākiem ir jābūt ļoti iecietīgiem. Galvenais ir saprast, ka zīšana aizvien ir bērna fizioloģiska vajadzība. Savukārt, ja mazulis ir atteicies no vienas krūts, tas nenozīmē, ka zīdīšana būtu jāpārtrauc. Iespējams, tas ir signāls par asimetrisku tonusu.

    Ieplāno laikus

    Ja mamma ieplānojusi pārtraukt zīdīšanu līdz sešu mēnešu vecumam, pareizi būtu to paveikt pakāpeniski un mākslīgā piena maisījumu mazuļa ēdienkartē ieviest pamazām. Sākumā ar piena maisījumu aizvieto pāris ēdienreižu, pamazām to skaitu palielinot, līdz aizvietotas visas krūts barošanas reizes. Ārsti un uztura speciālisti krūts pienu neiesaka aizvietot ar tumēm, kādas bija populāras pirms vairākiem gadu desmitiem. Mākslīgā piena maisījums līdz sešu mēnešu vecumam bērnam noteikti būs vērtīgāks un mazuļa gremošanas sistēmai labāks. Cik daudz piena maisījuma ēdienreižu dienā būs jāievieš un kurš būs piemērotākais maisījums, vislabāk apspriest ar ģimenes ārstu.

    Ja no zīdīšanas bērns tiks atradināts pēc sešu mēnešu vecuma, kad ēdienkartē jau ieviesta arī cietā pārtika, līdz gada vecumam atsevišķās ēdienreizēs tomēr būtu jāpiedāvā vecumam atbilstošs piena maisījums.

    Savukārt, ja krūts ēdināšanu ieplānots pārtraukt pēc gada vecuma, piena maisījums bērnam vairs nebūs nepieciešams. Taču atradināšanu no krūts būtu svarīgi ieplānot vismaz trīs mēnešus pirms šī notikuma, lai krūts barošanu var pārtraukt pamazām. Tā piens krūtīs samazināsies pakāpeniski, un arī bērnam šis laiks paies mierīgāk. «Ja mazais pieradis aizmigt pie krūts, vajadzētu izdomāt citu veidu, kā aizmidzināt bērnu. Tomēr, ja  mazulis nevar iemigt bez krūts, tas liecina, ka bērna nervu sistēma vēl nav gana nobriedusi un lēmums par zīdīšanas pārtraukšanu bijis pāragrs.»

    Ar kurām ēdienreizēm sākt?

    Sākumā var atteikties no zīdīšanas reizēm, kad bērns ēda, esot nomodā pa dienu, bet saglabājot ēšanas reizes pirms miega un pēc tā. Pēc tam tiek atcelta ēdināšana ar krūti pēc bērna pamošanās. Būtu svarīgi ievērot, ka mammai šajā laikā nevajadzētu gulēt blakus, kad mazais atvēris actiņas, jo samiegojies bērniņš uzreiz meklēs mammas krūti. Tā vietā mazajam var piedāvāt kādu interesantu nodarbi. «Pārtraucot barošanas reizes pa dienu, vajadzētu rēķināties ar to, ka bērnam vajadzēs vairāk aktīvu kontaktu. Tāpēc būtu labi padomāt par nodarbēm ārpus mājas, lai dzīve būtu interesantāka gan mammai, gan mazulim.» Ieteicams, lai šajā laikā bērnam jau būtu pieredze aizmigt kopā ar kādu citu – tēti, auklīti vai vecvecākiem. «Ja mamma būs mājās, mazulim būs grūti saprast – mamma ir, bet krūti dabūt nevar.» Nākamais posms ir bērna iemācīšanās dienas laikā aizmigt bez krūts. «Var mēģināt sarunāt ar bērnu, ka zīdīšana notiek, kad mazais sēž mammai klēpī. Lai bērns izprastu, ka paēd un tikai tad iet gulēt gultiņā, nevis iemieg zīžot.» Sākums var nebūt viegls. Bērni ir dažādi. Cits to pieņems viegli un ātri, bet citam mazulim tas sagādās lielus pārdzīvojumus. «Jāņem vērā arī tas, cik spēcīgs ir bērna zīšanas reflekss. Ja tas ir ļoti izteikts, bērnam, iespējams, vajadzēs kādu aizvietotāju, piemēram, māneklīti. Citādi bērns zīdīs īkšķi vai segas stūri, lai rastu mierinājumu. Šo refleksu vecāki nevar kontrolēt.»

    Ja bērns ceļas naktī

    Pašas pēdējās tiek atceltas ēšanas reizes pirms nakts miega un naktī. Ja bērns līdz šim naktī cēlies regulāri, zīdīšanas pārtraukšana nebūt nenozīmē, ka tas vairs nenotiks. Bieži bērniem līdz divu gadu vecumam urīnpūslis vēl nav gana nobriedis, un mazais modīsies, lai pačurātu. Turklāt vecākiem būtu svarīgi apdomāt, kā bez krūts mierinās mazuli naktī – šūpos uz rokām, dos padzerties ūdeni vai kā citādi. «Svarīgi, lai bērns pirms gulētiešanas būtu labi paēdis un naktī nemostos no izsalkuma. Naktī mazuli nevajadzētu barot ar piena maisījumu vai piedāvāt saldinātus kompotus un tējas.» Laikā, kad bērnu atradinām no nakts barošanas, iemidzināšanā droši var iesaistīt arī tēti. Ja tētis ir mierīgs un pārliecināts, ka to spēs, tas pat būtu ieteicams. «Mamma uz bērna iemigšanas laiku, piemēram, var doties paelpot svaigu gaisu,» iesaka Sandra Lase.

    Pārliecināta mamma, mierīgāks mazulis

    Atradinot no krūts, mammai vajadzētu būt pārliecinātai par savu lēmumu. Jo mamma vairāk šaubīsies par savu izvēli, jo vairāk to jutīs arī bērns. Tomēr Sandra Lase atgādina – mammām vienmēr jāatceras, ka var arī kādu solīti atkāpties. «Ja šķiet, ka šis lēmums pieņemts par ātru un mazulis tam vēl nav gatavs, atradināšanu no krūts var atlikt arī uz vēlāku laiku, ja ir šāda iespēja. Taču, ja esam nonākuši līdz brīdim, kad ēdinām bērnu ar krūti tikai pirms iemigšanas uz nakti, bet mazulis ir saslimis, neko neēd un cīnās ar augstu temperatūru, bērnu droši var likt pie krūts arī dienā vairākas reizes. Mātes piens ir veselīgs un palīdzēs mazajam ātrāk izveseļoties. Kad mazulis būs vesels, atkal pamazām var sākt atradināšanu no krūts.»

    Tas var palīdzēt!

    • Zīdīšanas pārtraukšanai jāizvēlas laiks, kad mazulis neslimo vai ģimeni neskar lielas pārmaiņas (piemēram, tiek mainīta dzīvesvieta, mamma atgriežas darbā vai mazais uzsāk bērnudārza gaitas).
    • Ja bērns jau sācis lietot uzturā cieto pārtiku vai to darīs laikā, kad tiks pārtraukta zīdīšana, iemāci bērnam padzerties ūdeni no pudelītes vai krūzītes. Tā būs iespējams izvairīties no nepietiekamas šķidruma daudzuma uzņemšanas un aizcietējumiem, kā arī atūdeņošanās, ja mazais būs saslimis.
    • Pirms pārtrauc krūts ēdināšanu, jau laikus ievies un izmēģini citus rituālus pirms bērna aizmigšanas un pēc pamošanās. Pamostoties mazuļa uzmanību novērsīs jautra spēle, mācīšanās saģērbties vai došanās ārā. Savukārt iemigt palīdzēs šūpuļdziesmas, pasakas vai mierīgas sarunas ar vecākiem.
    • Parādi un iemāci bērnam, ka aizmigt var arī bez krūts mutē. Ja līdz šim zīdīšana pirms iemigšanas notikusi gultā, mamma var izvēlēties, piemēram, ērtu krēslu, kur mazulis paēdīs un tikai tad dosies uz savu gultiņu.
    • Sākumā bērns nesapratīs, kāpēc mamma ir blakus, bet krūti nevar dabūt. Arī mammai var būt nemierīga sajūta vai šaubas par savu lēmumu. Tāpēc bērna midzināšanā iesaisti tēti, vecvecākus vai auklīti, ar kuru bērns jūtas droši un mierīgi.
    • Lai pārtrauktu krūts ēdināšanu, nevajadzētu apsmērēt krūšgalus ar kaut ko rūgtu vai asu. Tas var izraisīt ādas kairinājumu gan mammai, gan mazulim (gremošanas sistēmai kopumā, mutē). Turklāt nepatīkama garša neremdēs vēlmi pēc kontakta ar mammu, tāpat nemazinās zīšanas refleksu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē