Svarīgākais par mazuļa sesto dzīves mēnesi

Pirmais gads
25. septembris, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Šo periodu mazuļa uzvedībā reizēm salīdzina ar pubertātes vecumu. Bērniņš kļūst patstāvīgāks, prasīgāks, skaļāks un neatlaidīgāks. Kas vecākiem jāņem vērā mazuļa sestajā mēnesī, skaidro bērnu neiroloģe, pediatre Vizma Meikšāne.

Jāļauj pabūt arī vienatnē

Sešu mēnešu vecumā daudzi mazuļi jau apguvuši velšanās prasmi (vismaz uz vienu pusi). Tiem bērniem, kuri uz vēdera vēlušies jau no 4 mēnešu vecuma, nu būtu jāiemācās apvelties no vēdera uz muguras. Ja bērns tikai guļ un, nolikts uz vēdera, raud un nesaprot, ko iesākt ar savām rociņām, nespēj pacelt galviņu, tad noteikti jākonsultējas ar speciālistu! Bērniņam šajā vecumā ir laba telpiskā redze, viņš redz dziļumu, attālumu, viņš labi izjūt savu ķermeni, tā puses. Mazais arī saprot, no kuras puses nāk skaņa. Sešu mēnešu vecumā mazais jau pazīst savējos, bet pret svešiniekiem izturas rezervētāk, dažu klātbūtnē pat sāk raudāt. Mazulis kopē vecāku emocijas, sāk skaļi smieties par dažādām skaņām, grimasēm, atkārto savas un vecāku izdotās skaņas.

Padoms! Mammai un tētim nevajadzētu mazo visu laiku izklaidēt – tā bērnam ir liela emocionālā slodze. Bērnam ir jādod pašam savs laiks, jo viņam vajag pabūt arī vienatnē.

Sākam iepazīt papildēdienu

Ja mamma mazo baro no krūts, tad sešu mēnešu vecumā var sākt piedāvāt pirmo papildēdienu, bet tas nav jādara par katru cenu. Ir arī bērni, kas ilgi negrib ēst neko citu kā mammas pienu. Katrs gadījums ir individuāls un jāizvērtē kopā ar bērna ārstu. Pediatre Vizma Meikšāne ir pārliecināta, ka nav būtiski, vai piebarošanu sāk ar dārzeņiem, augļiem vai putru. Līdz gada vecumam bērna pamatēdiens ir piens (mammas piens vai piena maisījums), un mazajam ir jāsaņem arī graudaugi (putras), dārzeņi un augļi. Bet ar augļiem ēdienreizi aizvietot nevar, tas ir kā launags, protams, arī vitamīnu un kaloriju avots! Jauno ēdienu sāk piedāvāt pa vienai karotītei un vēro, kā bērns reaģē, kāda ir vēdera izeja, vai nav izsitumu. Nākamajā dienā jau dod divas tējkarotes, tā pamazām pieradinot bērna zarnu traktu pie jaunā ēdiena. Padoms! Bērns pats parādīs, vai viņam šis ēdiens der, – ja mazajam nav problēmu ar vēderu, nav izsitumu, viņš taisa muti vaļā un ēd ar prieku, tas nozīmē, ka viss ir kārtībā.

Dārzeņi pusdienās, putra – brokastīs

Teorētiski vajadzētu būt tā, ka vienā nedēļā bērns iepazīst vienu dārzeni, nākamajā nedēļā – otru utt. Bet tas darbojas tikai teorijā. Visbiežāk bērnam sāk dot vienu dārzeni, pēc 3–4 dienām liek klāt vēl vienu (piemēram, 4 tējkarotes ķirbja un tējkarote kartupeļa). Vienā ēdienreizē var piedāvāt ne vairāk kā 4 dārzeņus! Ja bērns labi pieņem ēdienu, tad parasti pēc divām nedēļām dārzeņi jau veido vienu ēdienreizi. Sešu mēnešu vecumā pusdienās bērns var apēst līdz 150 gramiem dārzeņu biezeņa. Dārzeņi ir pusdienu, putra – brokastu ēdiens. Kā pirmo neizvēlas auzu pārslu vai mannas putru, jo tās satur glutēnu. Visbiežāk sāk ar nesaldinātu rīsu vai kukurūzu putru. Arī ar putru mazuli sāk iepazīstināt pa vienai karotītei, katru reizi dodot padzerties pienu (mammas pienu vai piena maisījumu).

Padoms! Parasti neliek kopā divus oranžos dārzeņus (burkānu un ķirbi). Arī burkāns viens pats kā pamatēdiens nederēs, tas izmantojams vairāk kā garšaugs. Un bērnam jaunu ēdienu nekad nesāk piedāvāt vakariņās!

Mācāmies dzert ūdeni

Ja divas ēdienreizes tiek aizvietotas ar putru un dārzeņiem, tad starp ēdienreizēm bērnam jāpiedāvā padzerties ūdeni. Kādā veidā mazajam dod ūdeni, paliek vecāku ziņā. Ūdeni var dot ar karoti, no pudeles (ja no pudeles nedzer pienu), no parastās krūzītes vai snīpīškrūzes. Bērns ūdeni mācās dzert līdz gada vecumam. Tas ir treniņa jautājums. Ja mazajam netiek dots papildēdiens vai mazulis ēd vien pāris karotīšu biezeņa vai putras, bez ūdens dzeršanas var iztikt!

Zināji?

Nevajag satraukties, ka bērns negrib dzert ūdeni, jo šķidruma apjoms, ko mazais saņem ar mammas pienu, ir pietiekami liels. Ja bēbītis pačurā un uz autiņa paliek dzeltens pleķis, tad gan varētu būt, ka viņam ūdens jādod papildus!

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+