Izejam sabiedrībā kopā ar bēbīti

Jaunās māmiņas bieži alkst pēc sociāli aktīvas dzīves, draugu apciemošanas un dažādu pasākumu apmeklēšanas, it īpaši tad, ja arī pirms dzemdībām bijusi aktīva un sabiedriska. Tomēr, kā zināt, vai arī mazulis ir gatavs doties līdzi savai aktīvajai mammai, un kā izvērtēt – uz kādiem pasākumiem var ņemt līdzi bēbīti, bet kad labāk atturēties? Konsultē pēcdzemdību dūla Inese Pizika.
Laimīgai mammai
Madara Ozoliņa
3. decembris, 2018

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock

Vispirms jāpierod pie pārmaiņām

Daudzas sievietes arī grūtniecības laikā neliedz sev iespēju atrasties publiskos pasākumos, apciemot draugus, rīkot ballītes vai uzņemt viesus savās mājās. It kā pašsaprotami, ka pēc bērniņa piedzimšanas jaunajai māmiņai jārēķinās – vismaz uz laiku apmeklēto pasākumu skaits samazināsies, tomēr ne visām ar to viegli samierināties. Pie pārmaiņām ir jāpierod. Par to pārliecināta ir arī pēcdzemdību dūla Inese Pizika: «Ar pārmaiņām ikdienā jāsaskaras ikvienai ģimenei, gan tad, ja piedzimis ir pirmais bērniņš, gan tad, ja jau esošajam bērniņam ir pievienojies brālis vai māsiņa. Mainās katra ģimenes locekļa ikdienas ritums un vajadzības. Tomēr vislielākās pārmaiņas piedzīvo jaundzimušais, kuram vēl ir jāpielāgojas dzīvei ārpus mammas punča.

Dzīves pirmajās sešās nedēļās galvenais uzdevums ir veidot mammas un bērna savstarpējās attiecības – abiem jāiepazīstas, mammai jāmācās saprast un nolasīt mazuļa sūtītos signālus un vajadzības.

Mazuļi, kuri dzīves sākumā piedzīvojuši sirsnīgas un atsaucīgas attiecības, guvuši savu vajadzību apmierinājumu, arī vēlāk augs drošāki un uzticēsies pasaulei. Tāpēc – kaut arī pie durvīm jau klauvē draugi un radi, kas vēlas sveikt ģimeni ar mazulīša piedzimšanu, vēlams būtu mazliet nogaidīt ar ciemiņu uzņemšanu. Tas pats attiecas arī uz publisko pasākumu apmeklēšanu kopā ar jaundzimušo.»

Dodies, bet ne par katru cenu!

Protams, katra māmiņa pati nosaka to, kad ir gatava iziet kopā ar savu mazuli ārpus mājas sabiedrībā, tomēr nereti lēmumi tiek pieņemti, kārtīgi neizvērtējot visus plusus, mīnusus un iespējamos riskus. Lēmumu doties uz kādu publisku pasākumu kopā ar mazuli noteikti nevajadzētu pieņemt emociju uzplūdā vai brīdī, kad māmiņa jūtas nogurusi, bet par spīti tam vēlas izrauties no ikdienas rutīnas. «Jaundzimušajam ienākot pasaulē, viņa maņas vēl aizvien turpina attīstīties, tāpēc mazulis jūtīgi reaģē uz spilgtu gaismu, trokšņiem, cilvēku pūli ap sevi un citiem faktoriem,» zina stāstīt pēcdzemdību dūla. Neviena mamma nevēlas tīši savam mazajam nodarīt pāri, bet šāds pāragrs publiska pasākuma apmeklējums, tieši to var izdarīt emocionālajā ziņā. «Ja mazais tiks pārsātināts ar stimuliem un iespaidiem, ko viņš piedzīvo pasākumos ārpus mājas, viņš var kļūt nemierīgāks, raudulīgāks, sliktāk ēst un gulēt. Ja pēc pasākuma apmeklēšanas kopā ar mazuli novērojams, ka bērniņš vairāk raud, nevar aizmigt, to var uztvert kā signālu vecākiem, ka mazulim, iespējams, iespaidu bijis par daudz.» Kā zināms, starp mierīgu mammu un mierīgu mazuli var likt vienādības zīmi. Māmiņa nespēs atpūsties un kvalitatīvi izbaudīt pasākumu, ja mazulis pasākuma iespaidos būs niķīgs un nemierīgs. Tas radīs papildu satraukumu mammai, un arī bērnam būs daudz grūtāk nomierināties.

Bērnam draudzīgi

«Ja vecāki nolemj apmeklēt kādu pasākumu kopā ar zīdaini, svarīgi ir izvērtēt trokšņa līmeni, kas tur būs, kā arī censties padomāt, kā nodrošināt jaundzimušajam pēc iespējas mazāk vizuālo stimulu (spilgtu gaismu, svešas sejas, košus attēlus). Tam lieliski noder dažādi lakati, palīdz arī mazuļa iesiešana slingā ar skatu pret mammu, tādējādi bērniņš jūt mammas smaržu, dzird viņas sirdspukstus un balsi, bet skatiens uz plašo pasauli paliek ierobežots. Pirms pasākuma vecākiem ieteicams padomāt par to, kādas šai vietā būs iespējas mazuli pabarot, nomainīt autiņus, atrast kādu klusāku stūrīti. Jāpārliecinās, vai būs iespēja brīvi doties no pasākuma prom agrāk, nekā ieplānots, ja māmiņa vai mazulis jutīsies noguruši. Ja pēc pasākuma apmeklēšanas zīdainis ir raudulīgs un nemierīgs, vēlams ļaut viņam izraudāties, jo tādā veidā mazulis pārstrādā savus iespaidus un atbrīvojas no spriedzes,» iesaka Inese Pizika. Dažkārt māmiņas, kas pieradušas pie aktīvas sabiedriskās dzīves, pēc bērniņa piedzimšanas stāsta, ka jūtas ierobežotas, dzīvojot mājās kopā ar bērnu.

Pilnīga sociāla izolēšanās un kontaktu trūkums pēc bērna dzimšanas var sekmēt arī pēcdzemdību depresijas attīstību, tāpēc ir svarīgi izvērtēt savas izjūtas, rast līdzsvaru un balansu.

Sociālais atbalsts, kontaktēšanās ar draugiem, dažādas vecāku atbalsta grupas, sirsnīgas sarunas ir nozīmīgs faktors pēcdzemdību depresijas attīstības novēršanā. Turklāt katras mammas vajadzība pēc socializēšanās, iziešanas ārpus mājas, kā arī katra bērna pašsajūta pēc publisku pasākumu apmeklēšanas būtiski atšķirsies. Tāpat ir liela atšķirība, vai vecāki ar zīdaini apmeklē vasaras āra kafejnīcas terasi, brīvdabas zemnieku tirdziņu, vecmāmiņas vārda dienas svinības vai trokšņainu lielveikalu.»

Braukt ciemos vai uzņemt viesus pašiem?

Bet kā ar viesu uzņemšanu savās mājās? Šis ir ļoti ērts variants, kad vecāki vēlas satikt draugus, tomēr vēl nav gatavi kopā ar mazo doties ciemos pie citiem. Gan vecāki, gan bērniņš savās mājās jūtas visērtāk un visdrošāk. Apkārt viss ir zināms un pazīstams, nav jāsatraucas par dažādiem būtiskiem sīkumiem, kā tas ir, dodoties ciemos. Protams, arī uzņemot viesus, nepieciešams pārdomāt, lai šāda veida pasākums būtu mazulim pēc iespējas draudzīgāks. Inese Pizika mammām iesaka: «Uzņemot viesus savās mājās, kur ir zīdainis, būtu jāizvērtē mazuļa vecums, diennakts laiks viesībām, viesu skaits un viesību ilgums. Mazuļi visbiežāk mierīgāki ir dienas pirmajā pusē – to tad arī varētu uzskatīt, iespējams, par piemērotāko laiku ciemiņu sagaidīšanai. Ieteicams arī padomāt, vai viesi varētu nākt, līdzi ņemot savu mielastu, lai jaunajai māmiņai nebūtu ilgstoši jādarbojas pie plīts. Tāpat viesi varētu piedāvāt palīdzēt nomazgāt traukus pirms iešanas prom, kā arī mammas pašas droši var lūgt šādu palīdzību draugiem, kas pie viņām ciemojas. Dažkārt ciemiņiem pašiem tas neienāk prātā, bet pēc šāda lūguma viņi ar lielu prieku palīdzēs un jutīsies noderīgi. Līdzīgi arī par ciemošanās ilgumu – ja redzat, ka mazulis kļūst pārāk nemierīgs, iespējams, laiks viesības beigt, jo ar raudošu bērnu ne māmiņa, ne viesi tā īsti nespēj izbaudīt kopīgas sarunas. Ciemošanos var sarunāt turpināt citā reizē.» Tomēr vissvarīgāk, dodoties uz pasākumu kopā ar mazuli vai uzņemot mājās viesus, ir ieklausīties savās izjūtās un intuīcijā. Tavs bērniņš nekad vairs nebūs tik mazs un neaizsargāts, kāds viņš ir šobrīd. Mazulis paļaujas uz tevi, māmiņ, un jūt, ka tikai ar tevi kopā viņš ir drošībā.

Gribi ar bēbīti doties uz pasākumu? Vispirms pārliecinies!

  • Vai mazuļa somā ir visas viņam nepieciešamās lietas (autiņbiksītes, maiņas drēbes, mitrās salvetes).
  • Vai pasākumā, ko apmeklēsiet, būs atsevišķa, tīra vieta, kur mazajam nomainīt autiņbiksītes un viņu pabarot.
  • Cik plaši apmeklēts būs šis pasākums un vai tajā nebūs par skaļu (cilvēku balsis, mūzikas skaņa, ritmu dārdoņas).
  • Vai pasākumā nebūs pārāk spilgtas gaismas, prožektori, kas mazajam var radīt lieku satraukumu.
  • Vai tur būs iespēja tikt pie siltā ūdens un to novārīt – ja mazajam vajadzēs nomazgāt dupsi vai pagatavot piena maisījumu.
  • Kādās telpās notiks pasākums – vai tur nebūs pārāk karsts, auksts vai caurvējš.
  • Vai šis nav vīrusu laiks, kad mazajam tomēr labāk būtu palikt mājās.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs