Ar citiem jauks un smaidīgs, ar mammu vienmēr kašķīgs. Kāpēc tā?

Ap gada vecumu reizēm vismaz uz brīdi mazuli sāk pieskatīt kāds cits, ne tikai mamma. Un tad bieži ir stāsti, ka ar pieskatītāju mazulis bija smaidīgs, draudzīgs un jautrs, bet, tiklīdz atgriezās mamma, kļuva raudulīgs un kašķīgs. Mammas reizēm to ļoti pārdzīvo. Bet tas ir normāli, un tam ir izskaidrojums.
Drošā piesaiste
Iveta Troalika
11. marts

Saglabāt

Foto: Pixabay

Nedalīta uzmanība bērnam

Vita Kalniņa, psiholoģe, zīdaiņu un vecāku psihoterapeite ģimenes psiholoģijas centrā Līna, skaidro, ka bērnam šajā vecumā mamma joprojām ir ļoti, ļoti svarīga. Parasti tieši mamma mazajam dod drošības izjūtu. Tas gan nenozīmē, ka mamma nedrīkst kaut kur iziet uz dažām stundām.

Tomēr mammai svarīgi saprast, ka, pārnākot mājās, bērns var būt dusmīgs, justies vīlies, aizvainots, sākt stipri raudāt.

Mazais vispirms mammai pasūdzas, kāpēc tu biji prom, kāpēc nebiji ar mani, un tad ir vajadzīgs laiks, lai viņš emocionāli pabarotos no mammas. Būtu ļoti labi, ja mamma respektētu, ka pēc šķiršanās ar mazuli, pat ja viņai šķiet, ka tas nebija ilgi, ir vajadzīgs pārejas periods, kad viņa bērnam dod nedalītu savu uzmanību, esot ar viņu kopā fiziski un emocionāli, lai viņš uzpildās. Mamma bērnam ir kā bāzes stacija, un, ja ilgāku laiku bijusi prom, tad mazuļa drošības izjūtas baterija ir tukšāka un uzlādei būs nepieciešams mazliet ilgāks laiks.

Mammu, neej prom!

Ir ārkārtas gadījumi, kad mamma, piemēram, nonāk slimnīcā un ir prom ilgāk. Tās ir smagas situācijas, kad ir jādomā, kā to risināt un kā palīdzēt bērnam. Bet, ja mamma grib viena atpūsties kūrortā vai doties izbraukumā tikai ar vīru, tāpēc uz vairākām dienām mazais paliek pie omītes, tas tomēr bērnam līdz gada vecumam vēl ir pārāk ilgs laiks, lai izturētu šķiršanos. Fizioloģiski viņam, protams, viss ir labi, bet emocionāli tas ir ļoti grūti. Bērnam ir ārkārtīgi satraucoši, jo viņš nezina, kā viņš var dzīvot bez mammas. Tāpēc ieteicamāk līdz bērna gada vecumam savus ceļojumus tomēr plānot kopā ar mazuli. Šajā vecumā bērni reizēm jau tiek vesti uz dārziņu, jo mamma atgriežas darbā. Taču, kā uzsver psiholoģe Vita Kalniņa, šis nav piemērots vecums dārziņam. Ja vien ir iespējams, labāk lai bērnu pieskata auklīte (reizēm tas var būt nelielā mājdārziņā) vai vecmāmiņa! Lai ir viens cilvēks, kurš uzreiz var reaģēt tikai uz viņa viena fiziskajām un emocionālajām vajadzībām! Dārziņā, lai cik lieliskas audzinātājas, ja viņām divām vienlaikus jāaprūpē vairāk par sešiem bērniem, reaģēt uz bērnu vajadzībām visbiežāk nav iespējams.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs