• Šobrīd

  weather img

  Rīga +11°C Skaidrs, Z/ZR vējš, 1.03 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Baro ar krūti? Drīksti strādāt nepilnu darba laiku!

  Atbalsts vecākiem
  Santa.lv
  Santa.lv
  27. jūlijs, 2018
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Kādas īpašas tiesības pienākas mammai, atgriežoties darbā pēc mazuļa kopšanas atvaļinājuma? Konsultē Kaspars Rācenājs, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists un Edgars Timpa, jurists, darba tiesību un darba aizsardzības speciālists.

  Mammai ir tiesības strādāt nepilnu darba laiku

  Ja darbiniece prasa, nepilns darba laiks viņai nosakāms, ja vēl nav pagājis gads kopš dzemdībām, kā arī tad, ja viņa baro bērnu ar krūti. To, ka mammai ir mazulis līdz gada vecumam, apliecina bērna dzimšanas apliecība. Savukārt mazuļa barošanu ar krūti var apliecināt ar ārsta izdotu izziņu.

  Mamma drīkst atteikties strādāt virsstundas

  Jebkuru darbinieku virsstundu darbā ļauts nodarbināt vienīgi tad, ja viņš tam rakstiski piekritis. Bet ir atsevišķi specifiski gadījumi, kad darba devējs drīkst nodarbināt darbinieku virsstundu darbā bez rakstveida piekrišanas: ja noticis kaut kas tik ārkārtējs, ka darbu nevar atlikt un tas jāpadara tūliņ. Tomēr sieviete gadu pēc dzemdībām un sieviete, kas par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti, jebkurā gadījumā var izvēlēties, strādāt virsstundu darbā vai tomēr ne. Ja viņa piekrīt, tad obligāti rakstiski.

  Mamma drīkst atteikties strādāt naktī

  Ja sievietei ir ārsta atzinums, ka darbs rada draudus viņas vai bērna drošībai un veselībai, darba devējs nedrīkst nakts darbā nodarbināt sievieti gadu pēc dzemdībām vai kamēr viņa baro bērnu ar krūti.

  Mammai ir iespēja atteikties no komandējuma

  Sūtīt komandējumā vai darba braucienā sievieti, kurai pēc dzemdībām vēl nav pagājis gads vai kura baro bērnu ar krūti, var tikai tad, ja viņa tam rakstiski piekritusi. Tas nozīmē, ka jaunajai māmiņai ir tiesības atteikties doties komandējumā. Ja viņa tomēr piekrīt, piekrišana jānoformē rakstiski.

  Mammai jānodrošina iepriekšējā izpeļņa

  Var būt gadījumi, kad ārsta atzinums darba devējam liek samazināt darba normas sievietei, kura saņem akorda algu (atalgojumu atbilstoši padarītajam). Darba devējam šādā gadījumā sievietei gadu pēc dzemdībām vai sievietei, kura par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti, ir pienākums laikā, kad viņa nopelna mazāk, izmaksāt iepriekšējā perioda vidējo izpeļņu.

  Mammu nedrīkst atlaist no darba

  No darba nedrīkst atlaist sievieti gadu pēc dzemdībām vai sievieti, kas par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti. Tomēr atsevišķos specifiskos gadījumos sievieti tomēr var atlaist. Piemēram, ja viņa rīkojusies prettiesiski vai rupji pārkāpusi darba kārtību vai darba aizsardzības noteikumus, vai ja tiek likvidēts darba devējs.

  Mammai jānodrošina laiks atpūtai

  Īpašos specifiskos gadījumos, kad darbu nevar atlikt, darbinieku ar darba devēja rakstisku rīkojumu var iesaistīt darbā nedēļas atpūtas laikā, tātad brīvdienās. Tomēr sievieti gadu pēc dzemdībām vai sievieti, kas par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti, šādā darbā iesaistīt aizliegts.

  Nav atļauts pārcelt atvaļinājumu

  Sievietei gadu pēc dzemdībām vai sievietei, kura par diviem gadiem jaunāku bērnu baro ar krūti, ikgadējā atvaļinājuma daļu nav atļauts pārcelt uz nākamo gadu.

  Jānodrošina vieta atpūtai

  Darba devējam ir pienākums darbiniecei, kam pēc dzemdībām vēl nav pagājis gads, radīt iespēju darbā atgulties un atpūsties piemērotos apstākļos atbilstoši higiēnas prasībām. Sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, šādi apstākļi jānodrošina visā barošanas laikā.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+