Tirgotāji: alkohola un tabakas ierobežojumi skolēnu dziesmu un deju svētkos veicinās nelegālu tirgošanu

Aktuāli
Ziņu aģentūra LETA
17. janvāris, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Pixabay
Alkohola un tabakas tirgošanas aizliegšana XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā motivēs sabiedrību meklēt iespējas preci iegūt nelegāli, uzskata Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs. Turklāt šāds rosinājums varētu nest četru miljonu eiro zaudējumus valsts budžetā. 

Danusēvičs norāda, ka veselības nozares ekspertu ierosinājums aizliegt alkohola un tabakas tirdzniecību Rīgā un Pierīgā Skolēnu Dziesmu svētku laikā nav saprotams no dažādiem aspektiem. «Piemēram, kāpēc tieši Skolēnu Dziesmu svētkos jaunieši saistīti ar masveida nodzeršanos?» jautāja Danusevičs.

«Pie mums ir likums, kas nosaka alkohola un tabakas tirgošanas ierobežošanas, kā arī no pērnā gada novembra Valsts policija sadarbībā ar tirgotājiem veic papildu kontroles apmeklējumus, lai stiprinātu ierobežojumus alkohola un tabakas tirdzniecībai nepilngadīgajiem,» uzsvēra asociācijas prezidents.

Viņš piebilda, ka rosinājums varētu izsaukt pretēju reakciju, «kā tas reiz notika ASV, ieviešot »sauso likumu"".

«Mēs vienmēr esam atbalstījuši un turpināsim atbalstīt, ka Dziesmu svētku teritorijā netiek tirgots alkohols, taču nav konkrētības, kāpēc sabiedrībai ir jāatsakās no legāla produkta,» atzina asociācijas prezidents.

Vienlaikus Danusēvičs norādīja – ja gadījumā šāds aizliegums tiks atbalstīts, tirgotāji to neapstrīdēs.

Jau ziņots, ka vairāki veselības aprūpes eksperti, tostarp ārsti un universitāšu medicīnas atzaru pārstāvji pieprasa, lai XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā Rīgā un tai piegulošajās pašvaldībās tiktu noteikts tabakas un nikotīna, tajā skaitā, jaunieviesto izstrādājumu un alkohola mazumtirdzniecības aizliegums, bet alkohola tirdzniecība izlejamā veidā kafejnīcās un restorānos tiktu ierobežota no plkst.16 līdz plkst.23. 

Vēstulē klāstīts, ka līdzīgi aizliegumi pasaulē ir regulāri – olimpisko spēļu laikā, nozīmīgu sporta un kultūras pasākumu laikā daudzās pasaules valstīs aizver spēļu zāles un alkohola veikalus.

Vēstulē arī figurē priekšlikums svētku laikā aizliegt jebkāda veida smēķēšanu vai alkohola lietošanu pasākumu norises vietās, tostarp Mežaparka teritorijā, plašā teritorijā ap Mežaparku un Daugavas stadionu, kā arī Lucavsalā svētku noslēguma pasākumā.

Līdztekus, nolūkā paaugstināt drošību Rīga pilsētas ielās, autori aicina atbilstošās institūcijas samazināt maksimālo braukšanas ātruma šajā laika periodā līdz 40 kilometriem stundā.

Vēstules autoru vidū ir vairāki universitāšu un lielāko slimnīcu pārstāvji. To parakstījis arī BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols, žurnālu Latvijas Ārsts un World Medical Journal galvenais redaktors Pēteris Apinis, pediatre, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore un Sabiedrības veselības institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētāja Anita Villeruša, pediatre, RSU profesore un BKUS klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre, bērnu ķirurgs, RSU profesors un Slimību profilakses un kontroles centra direktora vietnieks Dzintars Mozgis, pediatre, RSU Pediatrijas katedras vadītāja un BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska, kā arī citi Latvijas ārsti un medicīnas augstskolu pārstāvji.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+