• Šobrīd

  weather img

  Rīga +7°C Daļēji apmācies, Z vējš, 1.03 m/s

  7 interesanti fakti par tētiem un tēva lomu Latvijā

  Ģimene
  Zane Blanka
  Zane Blanka
  11. novembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: SHUTTERSCOK
  Šo svētdien Latvijā tiks svinēta Tēva diena. Un milzīgs prieks, ka arvien vairāk tēvu iesaistās bērnu audzināšanā, ko apliecina arī Latvijā veiktais pētījums*.Un izrādās, ka arī paši tēti no tā var iegūt ļoti daudz!

  Lūk, septiņi fakti par to, kā pēdējo gadu laikā pieaugusi tēva loma bērnu audzināšanā.

  1. Tētu auklētiem bērniem ir augstāks pašvērtējums
   Ir pierādīts, ka bērni, kuru tēti iesaistās viņu aprūpē jau kopš dzimšanas, aug emocionāli drošāki, ar augstāku pašvērtējumu, labākām socializēšanās prasmēm.

  2. Tēta iesaiste audzināšanā palīdz bērnam regulēt emocijas
   Mūsdienu tēvi vairāk nekā mātes pavada nepastarpinātās, aktīvās rotaļās ar saviem bērniem, un tas labvēlīgi iespaido bērnu prasmi regulēt savas emocijas un uzvedību.

  3. Mūsdienās tēti iesaistās vairāk kā viņu tēvi
   Tēvi mūsdienās daudz vairāk nekā viņu tēvi iesaistās tādās praktiskās bērnu aprūpes lietās kā autiņbiksīšu maiņa, mazuļu mierināšana un midzināšana naktīs; ved bērnus pie ārsta, uz bērnudārzu, skolu; palīdz mājasdarbos.

  4. Aprūpējošs tēvs veicina labākas sekmes
   Bērniem, kuru tēvi vairāk iesaistījušies viņu aprūpē, ir labākas sekmes mācībās. Dažādi pētījumi pierāda, ka aktīvs, aprūpējošs tēva audzināšanas stils veicina labākas verbālās spējas, intelektu un akadēmiskos panākumus bērnam jau pieaugušā vecumā.

  5. Sievietēm joprojām ir galavārds par bērnu audzināšanu
   Daudzi tradicionālie sieviešu darbi, kas saistīti ar mājas un bērnu aprūpi, mūsdienās gan sieviešu, gan vīriešu uztverē kļuvuši par abu partneru kopīgajiem darbiem – abi var gan ēst uztaisīt, gan veļu salikt veļasmašīnā, gan bērnu iemidzināt.

   Runājot par tradicionālajiem vīriešu darbiem, tie gan joprojām puišu pārziņā. Tai pašā laikā māja un bērni joprojām ir sieviešu pārvaldībā – viņām parasti pieder galavārds un viņas dod darba uzdevumus. Praksē gan sievietes joprojām uzņemas vairāk pienākumu, kas saistās ar mājas un bērnu aprūpi, bet vīrieši vairāk iesaistās brīžos, kad sievietei vajag atbalstu un palīdzību vai kad viņa nevar tik aktīvi pieslēgties mājas dzīvei un bērniem darba vai veselības dēļ.

  6. Tētis pazūd darbā
   Latvijā veiktajā pētījumā darbs un tā radītais laika trūkums ir galvenais iemesls, kāpēc vīrieši pārāk maz iesaistās bērna aprūpē. Abas jomas – bērns un darbs – nemitīgi konkurē, un praksē bērna aprūpe parasti tiek pakārtota darba lietām.

  7. Arvien vairāk tēvu izmanto bērnu kopšanas atvaļinājumu
   Pēdē­jos gados pieaug to vīriešu skaits, kuri saņem bērna kopšanas pabalstu. 2014. gadā to piešķīra 5,07 procentiem (no vīriešu īpatsvara), 2016. – jau 15,39 procentiem. Tomēr pastāv risks, ka šie dati neuzrāda tēvu patieso iesaistes līmeni, jo pabalsti noformēti, lai ģimenē ienāktu vairāk naudas, bet praktiski par bērnu joprojām rūpējas sieviete.

   *Pētījums Latvijā veikts 2016. gadā.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+