• Gribu audzēt aitas! Viss, kas jāzina topošajam aitkopim!

    Egita Galiņa
    5. maijs, 2022
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Izvēloties dzīvi laukos, jaunie saimnieki nereti apcer ideju par mājputnu un mājlopu turēšanu pašu vajadzībām. Šis raksts kalpos par labu ceļa karti tiem, kuriem par aitām zināms vien nedaudz vai necik, taču domās ir koķetēts ar ideju par nelielu aitu pulciņu piemājas pļavā.
    Nākamais: Kādu šķirni izvēlēties?

    Konsultē Dace Viznere, aitkope un sertificēta veterinārārste, šobrīd atbildīga par ganāmpulku ar tūkstoš aitām, un Daina Kairiša, LLU Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku zinātņu institūta profesore, biedrības Latvijas Aitu audzētāju asociācija aitkopības speciāliste un valdes locekle.

    Neskaitot taustāmos un labi zināmos labumus (vilnu, gaļu, pienu, mēslojumu, noganītas pļavas), aitu audzēšanai ir vēl arī citi plusi. Piemēram, ja mērķis ir gaļas ieguve un pļavu noganīšana, tad to var realizēt arī tajās lauku sētās, kur saimniekošana notiek tikai gada siltajos mēnešos.

    Aitkopību arīdzan var veiksmīgi saskaņot ar kādu citu nozari – lauku tūrismu, augļkopību vai dārzkopību.

    Pastāv arī uzskats, ka aitas ir labs veids, kā noņemt ikdienas stresu. Turklāt aitu aprūpē var iesaistīt jauno paaudzi, kas var kļūt gan par praktisku, gan emocionālu ieguvumu visiem iesaistītajiem. Un galu galā – aitu pulciņš taču ir tik skaists un iederīgs skats lauku ainavā! Īsta idille!

    Taču, kā vienmēr, ir arī medaļas otra puse – aitkopība nav nemaz tik vienkāršs un lēts hobijs, tā prasa pieredzi un ikdienas uzraudzību. Vienkāršāks un lētāks šis process kļūst, turot aitas, kas nekad nedos jērus, vai pavasarī iegādājoties liekos jērus no citām saimniecībām un rudenī tos nokaujot.

    Ar ko sākt?

    Pirms sava pirmā ganāmpulka iegādes vajadzētu ne tikai smelties zināšanas dažādos informācijas avotos, bet arī apmeklēt vismaz vienu aitkopības saimniecību. Draudzīgas attiecības ar kādu pieredzējušu aitkopi nenāks par ļaunu, jo, kā rāda citu pieredze, pirmajā saimniekošanas gadā rodas daudz jautājumu. Ja tuvumā nav nevienas zināmas saimniecības, tad pēc ieteikumiem var vērsties Latvijas aitu audzētāju asociācijā (latvijasaita.lv).

    Būtiski vēl pirms dzīvnieku iegādes atrast arī uzticamu veterinārārstu, jo laukos ne visi labprāt izbrauc uz aitu saimniecībām. No laba veterinārārsta varēs saņemt arī noderīgus padomus par mājlopu iegādi un atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem par to turēšanu, kopšanu un veselības aprūpi.

    Raksta turpinājumā lasiet, kādu šķirni, barību un žogu izvēlēties, kā arī citus vērtīgus padomus un pieredzes stāstus!

    Nākamā lapa

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē