• Šobrīd

  weather img

  Rīga +29°C Skaidrs, Z vējš, 2.06 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Vai var pārstādīt par 2022. gada augu kronēto saulpureni?

  Atbild speciālists
  Indra Ozoliņa
  15. maijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Lasītāja Sarmīte Krūmiņa raksta: “Izlasīju žurnālā “Mans Dārzs”, ka Latvijas Botāniķu biedrība meklē saulpureņu atrašanās vietas Latvijā. Zinu, ka Ventspils novada Užavas pagastā šo skaisto savvaļas puķu ir diezgan daudz, bet zemnieku saimniecības īpašnieks pagājušajā gadā izzāģēja visus krūmus un šogad gatavojas šo zemes gabalu uzart. Varbūt var saulpurenes laikus izrakt un pārnest citā vietā, lai tās saglabātu?”

  Atbild Botāniķu biedrības valdes locekle Maija Medne.

  Par 2022. gada augu kronētā Eiropas saulpurene Latvijā nav aizsargājama suga. Nav noteikts, ka tās nedrīkst izrakt un pārvietot. Taču, tā kā šī suga sastopama nevienmērīgi, pētīsim vai tā uzskatāma par apdraudētu.

  Jā, lai glābtu saulpurenes no zemes uzaršanas, tās var pārstādīt, mēģinot nodrošināt līdzīgus augšanas apstākļus kā vietā, kur tās aug dabiski. Saulpurenei patīk mitra vai mēreni mitra, saulaina vai daļēji saulaina vieta. Visticamāk, saulpurene neaugs ļoti atšķirīgā augsnē, sausā un smilšainā vietā.

  Saulpurenes vēlams pārstādīt agri pavasarī ar iespējami lielāku sakņu kamolu un dabiskās augsnes kārtu. Man pašai ir izdevies saulpureni pārstādīt puķu dobē, kur apstākļi būtiski neatšķiras no netālās pļavas. Ja zemes gabals, kur augs saulpurenes, tiks uzarts, mēģināt vajag jebkurā gadījumā.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+