• Šobrīd

  weather img

  Rīga -6°C Mākoņains, A/DA vējš, 1.54 m/s

  Smiltsērkšķis – nenovērtēts dakteris!

  Ogas
  Indra Ozoliņa
  9. novembris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Domā – kas tur ko neizaudzēt smiltsērkšķi? Tie taču aug pat savvaļā! Bet viss nav tik vienkārši!
  Nākamais: Kopšanas nianses

  Konsultē Andrejs Brūvelis, smiltsērkšķu selekcionārs, stādaudzētavas Bruwell saimnieks ar 38 gadu pieredzi smiltsērkšķu audzēšanā.

  Smiltsērkšķu stādījumi Latvijā plešas jau vairāk nekā 1000 hektāru platībā, un zāļu tiesai iesaku tos iestādīt arī ikvienā mazdārziņā. Smiltsērkšķis zināmā mērā ir brīnumaugs, jo ogu un lapu sastāvā ir tik daudz bioaktīvo vielu kā nevienam citam augam. Sulu regulāri dzeram gada aukstajā laikā, lai stiprinātu organisma aizsargspējas pret vīrusu slimībām (trīs nedēļas lietojam un tad ieturam tikpat ilgu starplaiku). Savukārt eļļa, ko izmantojam pret apdegumiem, mūsu mājas aptieciņā ir tādā pašā statusā kā plāksteri un pretsāpju tabletes.

  Kur un kā stādīt?

  • Jāatceras, ka smiltsērkšķis ir divdzimumu augs, tāpēc noteikti vajag līdzās arī vīrišķo partneri. Lielos dārzos uz astoņām meitenēm stāda vienu puiku ‘Lords’, kuram ir tikai putekšņi, bet ogas tas neražo. Mazdārziņā nepieciešams vismaz viens puika, bet iesaku iestādīt divus – lai tomēr ir rezervists. Tam jāatrodas ne tālāk kā 5–6 metru attālumā no dāmām vai jānovieto tajā dārza stūrī, no kura parasti maija sākumā, kad smiltsērkšķi zied, pūš vējš. 
  • Smiltsērkšķi jāstāda maksimāli saulainā vietā, jo tie ir īpaši gaismas prasīgi augi. Pat mazākais noēnojums ietekmēs negatīvi.
  • Latvijā audzētajām šķirnēm ir laba salizturība un arī ziemcietība, proti, spēja izturēt atkušņus. Ziedpumpuri pacieš pat mīnus 7 grādu salu. Tomēr ļoti aukstās ziemās ieplakās tie var apsalt, tāpēc Vidzemes augstienē smiltsērkšķus iesaku stādīt līdzenākā vietā.
  • Smiltsērkšķiem vislabāk patīk smilšmāla augsne, kas labi tur mitrumu.  
  • Labi augs gan diezgan paskābā, gan neitrālā augsnē, ideāls pH – no 5,8 līdz 6,5. Ja būs augstāks, smiltsērkšķis var saslimt ar sēnīšu slimību. 
  • Iesaku stādīt pavasarī bezlapu stāvoklī. Rudenī smiltsērkšķiem tikai novembra beigās iestājas miera periods, un, kamēr saknes nav aizgājušas gulēt, tām nepatīk, ka tās traucē (savukārt novembra beigās stādīt jau ir par vēlu). 
  • Stādot kailsakņus, stāds noteikti jāsaīsina vismaz par trešdaļu. Tas reti ir izrakts no zemes bez sakņu apcirpšanas un traumēšanas, kas nozīmē, ka proporcionāli jāsaīsina arī virszemes daļa. Jo īsāku apgriež, jo labāk ataug. Tas vienīgi neattiecas uz podotiem augiem, tie nav jāapgriež un var arī stādīt rudenī un citā laikā, kad augsne nav sasalusi.
  • Mazdārziņā smiltsērkšķus stāda 3,5–4 metru attālumā citu no cita. Tad pietiks vietas arī tad, ja tos intensīvi neveidos. Komercdārzā katru ceturto gadu krūmus apgriež, un tie faktiski sāk veidoties no jauna, tāpēc var stādīt tuvāk. 

  Raksta turpinājumā lasiet visu par smiltsērkšķa audzēšanas knifiem!

  Nākamā lapa

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+