Novembra darbi puķu dārzā

Puķu dobe
Ilma Nereta
1. novembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Spītējot rudenīgi vēsajam un tumšajam laikam, dārzā vēl zied pa kādai mārtiņrozei vai vēlo miķelīšu krūmam. Koku krāsainās lapas gan pārvēršas brūnā, slapjā masā. Pienācis pēdējais brīdis parūpēties par augiem to miera periodā, lai jau nākamajā sezonā atkal varētu priecāties par puķu daudzveidību dārzā. Konsultē ILMA NERETA, Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātiskā aistente.
  • Ja vien nav pagūts izdarīt, nogriez sala un lietavu bojātās virszemes daļas peonijām, helēnijām, astilbēm, rudbekijām, saulactiņām, monardām, skarainajiem flokšiem, dienziedēm, veronikām un citām ziemcietēm. Un atceries, ka uz ziemu neapgriez ložņu cekuliņu, alises, kaķpēdiņas, arābes, kumeļpēdas, obrētas, bergēnijas, neļķes, sniegarozes, heihēras, ibēres, aslapu flokšus, prīmulas, akmeņlauzītes, laimiņus, sārmenes un citas ziemcietes ar ziemzaļu vai mūžzaļu lapojumu. Rudenī nevajadzētu apgriezt arī dekoratīvās graudzāles.
  • Ja oktobris bijis silts, novembrī gaidi augsnes virskārtas uzsalšanu, lai veiktu ziemciešu piesegšanu, kam visbiežāk izmanto sausas koku lapas, priedes mizu mulču, sausas zāģu skaidas, kūdru, arī skujkoku zarus.
  • Iestājoties salam, ieziemo rozes, krūma centrā uzberot 15–30 cm (tas atkarīgs no rožu krūma lieluma) augstu konusu no sausas kūdras, zāģu skaidām vai augsnes. Vēlāk rožu krūmus ieteicams nosegt ar skujkoku zariem.

Uzroc pavasara stādījumiem plānotās dobes – tautas ticējums vēsta, ka tas jāizdara līdz Mārtiņiem, jo pēc tam zeme dodas atpūtā. Ja zemi traucē miera periodā, nākamajā gadā laba raža nav gaidāma.

  • Vēlā rudenī daži ar dārzu saistīti darbi pārceļas uz iekštelpām. Piemēram, šajā laikā vajag sakopt un ieziemināt noraktos dāliju gumus, kannu sakneņus un citus izraktos augus. Labs paņēmiens, kā saglabāt dāliju gumus, ja to nav daudz, – ietīt avīzēs un novietot vēsumā.
  • Ja oktobris ir bijis silts un aizmirts par pelargonijām podos un uz balkona, tad, cenšoties tās glābt no pirmajiem lielajiem saliem, nenes uzreiz siltumā, bet sākumā novieto zem jumta līdzīgos apstākļos kā ārā un pamazām pieradini pie siltāka gaisa. Tad pelargonijas saīsini, apgriežot līdz pusei, un novieto pie loga telpā, kur temperatūra ir plus 10–14 grādu.

    Pelargonijas no balkona kastes jāpārstāda podos, arī jānogriež visa lapotne un jānoliek vēsā, gaišā vietā. Ieteicams izmantot dārza centros nopērkamo augsni speciāli istabas puķēm. Var izmantot arī dārza zemi, taču tad tā jāsajauc ar smalku granti vai rupju smilti, lai augsne kļūst gaisa caurlaidīgāka. Augam jāļauj augt arī ziemā, ja vien tas tā vēlas.
  • Eņgeļtaures (daturas, brugmansijas), kas visu vasaru augušas podā, saīsini, apgriežot līdz pusei, atlapo, novieto pie loga telpā, kur temperatūra ir plus 10–14 grādu. Martā augu nesīsi siltā istabā, lai sāktos tā augšana.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+