Novembra darbi augļu un ogu dārzā

Sētai un dārzam
Ilze Grāvīte
4. novembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Pēc vasaras sausuma un pārsvarā pēc pārmērīgas ražas jādomā, kā savus augļu kokus sagatavot ziemai. Konsultē LLU Dārzkopība institūta vadošā pētniece Ilze Grāvīte.
 • Ja lietus rudenī ir lijis vairāk nekā vasarā, bet – tik un tā ne pietiekami. Tas nozīmē, ka augļu koki jāsalaista pirms sala iestāšanās. Sausā augsnē sals iespiežas dziļāk, bojājot dziļākās saknes, ne tikai tās saldējot, bet arī saraujot.
 • Ja lapkritis nesteidzas, tas, iespējams, var pasargāt kokus no apsalšanas. Līdz ar lapu nobiri, kokam sākas dziļā miera periods. Gados, kad lapas nobirst par ātru, miera periods arī sākas par ātru, un beidzas par ātru, ciešot agrajos pavasara atkušņos.
 • Gadā, kad kaitēkļu bijis daudz, to lielākā daļa meklē ziemošanu rupjākās mizas krokās vai atlupušā mizā, kā arī augsnes virskārtā vai zem lapām un augu atliekām. Lai iztraucētu to ziemošanu, joprojām var uzrušināt augsnes virskārtu, savākt augu atliekas un nobirušās lapas, apgriezt atlupušās mizas daļas, izgiezt bojātos zarus.
 • Ja pēc lapu nobiršanas koku zaros redz vēl karājamies bojātos augļus, tie jāizgriež jau ar visiem augļzariņiem, lai mazinātu puvju izplatību nākamajos gados. Nogrieztos zarus ar bojātajiem augļiem sadedzini!
 • Tik vēlā rudenī ar koku un krūmu stādīšanu gan nevajadzētu aizrauties, bet, ja tie stādīti šoruden, tad apdobes vajadzētu mulčēt. Mulčēšanai var lietot dažādu organisko materiālu, izņemot svaigus salmus vai sienu, kas patīk grauzējiem.
 • Tāpat tik vēlu neieteiktu veidot augļu koku vainagus, jo nav zināms, cik barga ziema var sekot.

Ja nepieciešams atjaunot ogu krūmus, šo darbu labāk atstāt uz agru pavasari, lai krūms ataug spēcīgāk.

 • Ja pēc saulainās un garās vasaras parastajām avenēm sākuši ražot jaunie dzinumi, tos būtu vēlams apgriezt, lai sekmētu atlikušo pumpuru nobriešanu un labāku ziemošanu. Pavasarī šādi apgriezti dzinumi otrreiz nebūs jāgriež.
 • Kamēr nav iestājies sals, sausā dienā vajadzētu nokaļķot koku stumbrus, lai pasargātu tos no saules apdeguma un sala plaisām. Ja koku skaits neliels, stumbrus var aptīt ar balto agrotīklu.
 • Ja ir vēlme ziemā vai pavasarī potēt kauleņkokus un tiek solīts sals, pirms sala būtu ieteicams sagriezt potzarus, ņemot labi nobriedušus, viengadīgus dzinumus. Potzarus neņem no ūdenszariem! Kauleņkoku potzarus negriež arī pēc sala, jo tie tad var būt apsaluši, ko vizuāli grūti noteikt.
 • Ja ir vēlme pavairot ogu krūmus, tad vēl vari griezt spraudeņus. Labāk izvēlies jaunos dzinumus, kas aug no krūma apakšējās daļas. Ja tie ir saņēmuši mazāk saules gaismas, spraudeņi mazāk izziedēs. Ja spraudeņus griezīsi no zaru galotnēm, spraudeņi stipri izziedēs, tā samazinot apsakņošanos un krūma ražas lielumu.
 • Ja ogu krūmu galotnes šovasar bojājušas laputis (zaru galotnes ir kā sakrokojušās), būtu vēlams galotnes apgriezt un sadedzināt, jo laputu oliņas ziemo galotnēs pie pumpuru zvīņām.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+