• Šobrīd

  weather img

  Rīga +23°C Skaidrs, Z vējš, 1.03 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Saimnieko gudri — izmanto pelnus dārza mēslošanai

  Dārza darbi
  Ievas Padomu Avīze
  Ievas Padomu Avīze
  7. februāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Neizturies pret pelniem kā pret atkritumiem, no kuriem jātiek vaļā, – dārzkopim tie ir īsta bagātība, jo pelnos ir visas augiem vajadzīgās barības vielas (izņemot slāpekli) un daudz vērtīgu mikroelementu.

  Pelni noder ne vien augu pabarošanai, bet arī palīdz atvairīt dārza kaitēkļus un ierobežot augu slimības. Kaitēkļu atbaidīšanai pelnus pakaisa uz augsnes ap augiem vai arī ar tiem viegli apbirdina dārzeņu lakstus, ogulāju un augļkoku lapas. Pelnus var izmantot arī, kombinējot tos ar augu izvilkumiem, organisko mēslojumu vai citām dabai draudzīgām vielām.

  • Zemenēm, avenēm, jāņogām pelnus augsnē iestrādā pavasarī. Zemenēm to var darīt arī jūlijā vai augustā – pēc ražas novākšanas apkopjot cerus, pelnus ierušina zemē vai arī paputina virs lapām.
  • Gurķiem, kāpostiem, bietēm, redīsiem, burkāniem, pētersīļiem, sīpoliem, tomātiem, paprikai pelni ir labs mēslojums, ar ko var augus uzcienāt pat vairākas reizes sezonā. Tos var iestrādāt pie katra stādiņa (kādas divas ēdamkarotes uz katru) jau stādīšanas brīdī, ierušināt pirmajā ravēšanas reizē vai izmantjot kā papildmēslojumu vēlāk vasarā. Pa glāzei pelnu uz katru kvadrātmetru var kaisīt augļu riešanās laikā gan paprikai, gan gurķiem, gan arī tomātiem. Ar pusglāzi pietiks redīsiem un bietēm.
  • Pupiņām, pupām un zirņiem pelnus ierušina zemē pirms sējas (pāris ēdamkarotes uz kvadrātmetru) – tauriņziežiem tie noder arī tādēļ, ka, neitralizējot augsni, uzlabo vidi vērtīgajām gumiņbaktērijām.
  • Plūmēm, ķiršiem, aprikozēm – pelni ir ļoti noderīgi kā labs kalcija avots. Ja šiem augļkokiem pietrūkst kalcija, aizmetušies augļi var tālāk neattīstīties un nobirt.

  Kam pelnus labāk nebērt

  Tā kā pelni padara augsni sārmaināku, tie nav piemēroti augiem, kam patīk skāba augsne:

  • dzērvenēm
  • krūmmellenēm
  • skujeņiem
  • rododendriem
  • viršiem
  • hortenzijām
  • heihērām

  8 padomi par pelnu izmantošanu

  1. Augi ātrāk tiks pie barības vielām, ja pelnus iemaisīsi laistāmajā ūdenī (1–2 glāzes uz spaini ūdens).
  2. Augsnē vajadzētu iestrādāt 50–100 gramus pelnu uz kvadrātmetru. Izteikti skābās augsnēs var kaisīt arī lielāku daudzumu.
  3. Pelnus var lietot dažādu struktūru augsnēs – gan smagās, gan smilšainās.
  4. Mēslojot dārzu tikai ar pelniem vien, liela efekta nebūs, taču, kombinējot tos kopā ar kompostu, kūtsmēsliem, kūdru, rezultāts būs labs.
  5. Pelnos esošais kalcijs arī labi neitralizē skābu augsni, tāpēc pelnus var izmantot par kaļķošanas materiālu.
  6. Kompostu veidojot, pelnus var iekaisīt kaudzē kaļķa vietā.
  7. Pelnus var krāt un uzglabāt līdz izmantošanai piemērotam brīdim, tikai tie jātur sausā vietā.
  8. Vislabāk glabāt lielā toverī vai mucā ar vāku. Ja atstāsi sabērtus kaudzītē zem klajas debess, vērtīgās barības vielas no tiem izskalosies ārā.

  Pelnu ķīmiskais sastāvs atkarīgs no tā, kāda koksne sadedzināta. Ar kāliju un kalciju visbagātākie ir lapu koki, it sevišķi bērzi.

  Kaitēkļi un slimības, ko pelni palīdz ierobežot:

  • cikādes (bojā augļkokus, ogulājus, lakstaugus, kā arī rododendrus, rozes, pelargonijas, tomātus);
  • zemenāju ērces (ērču mātītes ziemo pie cera pamata un uz jaunajām lapām, pavasarī dēj olas uz jaunajām lapām);
  • kāpostu balteņus (šī taureņa kāpuri bojā ne tikai kāpostus un ziedkāpostus, bet arī kāļus un citus krustziežu dzimtas dārzeņus, kā arī dekoratīvos augus, piemēram, kreses);
  • laputis (bojā augļu kokus, ogulājus, dārzeņus, dekoratīvos augus – gan pieauguši kukaiņi, gan kāpuri uzturas uz lapām, pumpuriem, ziediem un jaunajiem dzinumiem un sūc sulu);
  • burkānu mušas (dēj olas uz augsnes pie augu saknēm, var apdraudēt ne tikai burkānus, bet arī selerijas, pastinakus, pētersīļus);
  • spradžus (visvairāk cieš kāpostaugi, lapu dārzeņi, bietes, garšaugi, lefkojas, kreses, alises, matiolas);
  • kāpostu mušas (dēj oliņas uz augu saknēm un ap tām, apdraud kāpostus, ziedkāpostus, kāļus, redīsus);
  • dažādas sēnīšu izraisītas slimības, piemēram, lapu plankumainību, miltrasu, puvi (kad tās tikko sākušās).

  7 receptes kaitēkļu un slimību apkarošanai

  1. Pret burkānu mušu un sīpolu mušu, kā arī pret smecerniekiem efektīvāks par tīriem pelniem ir pulveris, ko iegūst, pelnus samaisot uz pusēm ar tabaku.
  2. Pret sīpolmušu noder silts pelnūdens, ja to aplej ap sīpolu.
  3. Lai neuzmestos miltrasa, profilaktiskos nolūkos ērkšķogu un upeņu krūmus var apsijāt ar pelniem jau pavasarī, savukārt vēlāk divreiz mēnesī augus apmiglo ar pelnu šķīdumu. To pagatavo šādi: 300 g pelnu iemaisa litrā karsta ūdens un ļauj divas diennaktis ievilkties. Pirms miglošanas uzlējumu izkāš un pievieno ūdeni līdz 10 litru apjomam.
  4. Lai apkarotu laputis, spradžus, kas jau uzmetušies uz augiem, iesaka pelnu šķīduma koncentrātu nevis vienkārši atstāt ievilkties, bet gan 20–30 minūtes pavārīt. Smidzināmo šķīdumu var papildināt arī ar saimniecības ziepēm (ņem ēdamkaroti sarīvētu ziepju uz 10 litriem ūdens).
  5. Lai atvairītu kartupeļu lakstu puvi, stādīšanas laikā katram kartupelim, ieliekot to vagā, jāuzkaisa kāda saujiņa pelnu.
  6. Dīgšanas veicināšanai un arī slimību ierobežošanai pavasarī sēklas mērcē pelnu novilkumā. Ņem 1–2 ēdamkarotes pelnu uz litru ūdens, vienu diennakti nostādina. Vairākas reizes maisot, sēklas mērcē 3–6 stundas. Pēc mērcēšanas sēklas neskalo.
  7. Sēklu (īpaši graudaugu) un arī kartupeļu bumbuļu apstrādei pavasarī var izmantot vircas un pelnu maisījumu, kas veicina sēklu sadīgšanu un augšanu, tā palīdzot augam palielināt izturību pret sēnīšu slimībām.

   

  Padoms

  Augus apputina agri no rīta, kamēr vēl ir rasa, lai putekļi uz tiem labāk turas. Apputināšanai ērti izmantot sietiņu.

  Protams, jāņem vērā, ka pelni nav brīnumzālīte un vieni paši milzu efektivitāti nedos, taču tas ir viens no līdzekļiem, ko veiksmīgi var likt lietā līdztekus citiem dabai draudzīgiem paņēmieniem.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+