Kāpēc nezied parūkkoks?

Košumkrūmi
Sandra Diedziņa
13. septembris, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: shutterstock
Viss par un ap parūkkoku – krāšņo krūmu no Vidusjūras zemēm, ko iespējams audzēt arī pie mums. Kā palīdzēt parūkkokam uzziedēt, un kas tam patīk un nepatīk?

Atbild bioloģijas zinātņu doktore, Jāņa Aldermaņa dārzniecības vadītāja Vija Rožukalne. Parastais parūkkoks (Cotinus coggygria) Latvijā biežāk redzēts kā 2–3 metrus augsts krūms, un būtu svarīgi to regulāri ik pēc trim gadiem veidot – jāapgriež 2/3 no iepriekšējā gada pieauguma.

Neaizmirsti visu krūmu apgriešanas likumu – jo vājāks krūms, jo spēcīgāka apgriešana!
Parasti to dara pavasarī pirms lapu plaukšanas, bet es iesaku parūkkoku apgriezt pēc lapu plaukšanas. Tāpēc, ka, pumpuriem pamostoties, var redzēt, kas ir pārziemojis un kas ne. Turklāt jāņem vērā, ka parūkkokam ziedi veidojas uz divgadīgajiem dzinumiem. Tātad, ja nogriezīsi visus, ziedus tajā gadā nesagaidīsi.

 Parūkkoks bez ziediem

Kāpēc vēl nezied parūkkoks?

  • Pirmkārt, tā var notikt, ja augsnei nav pareizs pH, tad neieriešas ziedpumpuri. Parūkkokam nepieciešama sārmaina vai neitrāla augsne (pH 7). Ja augsne skāba, tās kaļķošanai uz 10 kvadrātmetriem jāizmanto 2–4 kilogrami dārza krīta. Ja augsne smagāka, mālaina, tad vajadzīgi 4–6 kilogrami uz 10 kvadrātmetriem.
  • Otrkārt, parūkkokam mēdz nosalt jaunie dzinumi. Manā Berģu piemājas dārzā ir bijis pat tā, ka pēc bargās ziemas viss parūkkoks ir beigts līdz zemei, bet tad ataug arvien skaistāks un nākamajos gados zied. Ļoti spēcīgs dzīvotspars!
Lai jaunie dzinumi nenosaltu, lai tie pagūtu pārkoksnēties, uzreiz pēc Jāņiem parūkkoku nevajadzētu mēslot ar slāpekli saturošu mēslojumu.
Turklāt tas noteikti jāstāda saulainā vietā, jo parūkkokam ir garš veģetācijas periods un ēnainā vietā tas līdz salnām nebeidz veģetāciju, tāpēc nosalst.
  • Treškārt, parūkkoks ir ārkārtīgi jutīgs pret augstu gruntsūdens līmeni. Šim augam ir ļoti liela, spēcīga un sazarota sakņu sistēma. Ja ir augsts gruntsūdens, parūkkoks no tā cieš. Tāpat, ja tas iestādīts vietā, kur sakrājas lietus un atkušņu ūdens. Parūkkokam vajadzīga drenēta augsne.
  • Arī liels sausums var būt par iemeslu tam, kāpēc parūkkoks nezied. Tāpēc pavasarī parūkkoku vajag intensīvi apliet, jo bieži vien sausos pavasaros ziedpumpuri izkalst un tas vairs nezied.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+