• Šobrīd

  weather img

  Rīga +27°C Daļēji saulains, Z vējš, 3.6 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Pētījums: Meža īpašniekiem trūkst zināšanu par efektīvu meža apsaimniekošanu

  Mežsaimniecība
  Santa.lv
  Santa.lv
  13. oktobris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Laimonas Ciūnys
  Meža īpašniekiem grūtības visbiežāk sagādā zināšanu trūkums un nepietiekama informācija par efektīvu meža apsaimniekošanu, kā arī uzticamu partneru atrašana, liecina mežu apsaimniekošanas uzņēmuma Ziemeļlatvijas mežsaimnieks veiktā aptauja.

  Vaicāti par sarežģījumiem, ar kuriem nācies saskarties, apsaimniekojot mežu, īpašnieki visbiežāk nosauc zināšanu trūkumu, nepietiekamu informāciju par efektīvu meža apsaimniekošanu un grūtības atrast uzticamus partnerus. Nereti tiek minētas arī komplicētas likumdošanas prasības un naudas trūkums. Tikai piektdaļa jeb 22,8% respondentu nesaskata grūtības meža apsaimniekošanā.

  Aptaujātie mežu īpašnieki atzīst, ka, pieņemot lēmumus par tādiem nozīmīgiem jautājumiem kā meža ciršana vai pārdošana, viņi visbiežāk vērstos pie uzticamiem cilvēkiem, piemēram, radiniekiem, draugiem, paziņām, kolēģiem vai pie kvalificētiem meža nozares speciālistiem.

  Saskaņā ar aptaujas rezultātiem visbiežāk veiktie meža darbi ir kritušo koku izvešana, jaunaudžu kopšana un pieauguša meža ciršana. Visretāk tiek veikti infrastruktūras uzlabojumi, piemēram, meliorācija.

  Savā mežā neko nedara 8,3% aptaujāto meža īpašnieku.

  To darbu vidū, kas tiks veikti tuvākā gada laikā, visbiežāk tiek minēta meža kopšana, tīrīšana vai bojātu koku nociršana, kā arī malkas vai kokmateriālu iegūšana pašu vajadzībām. Neko neplāno darīt 36,4% aptaujāto respondentu. Jāuzsver, ka tikai niecīga daļa mežu īpašnieku plānoja sava meža ciršanu, lai kompensētu Covid-19 epidēmijas dēļ zaudētos ienākumus vai gūtu līdzekļus kredītsaistību vai parādsaistību kārtošanai vai kādam pirkumam.

  Viena no Latvijas mežu nozares problēmām ir mirusī koksne, kas tiek atstāta sapūšanai teritorijās, kurās nav noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi. Pēc mirušas koksnes daudzuma uz vienu hektāru Latvija atrodas trešajā vietā Eiropas Savienībā. Krituši koki tiek atstāti mežā gan vides prasību dēļ ar mērķi nodrošināt dabas daudzveidību, gan arī meža īpašnieku nepareizi pieņemtu lēmumu dēļ. Pārauguši, nekopti meži rada zaudējumu risku, jo tādos vētras postījumi mēdz būt pamatīgāki.

  “Mūsu darbiniekiem nereti nākas saskarties ar  nepareizi pieņemtiem lēmumiem, kuru sekas ir liels daudzums vētrās nolauztu koku. To vērtība mērāma tūkstošos eiro. Turklāt jārēķina klāt arī meža atjaunošanai nepieciešamie līdzekļi. Pēdējo gadu laikā arvien vairāk īpašnieku sāk apzināties, ka pareizi kopts un apsaimniekots mežs ir milzīga vērtība,” saka Ziemeļlatvijas mežsaimnieka valdes loceklis Kristaps Jēkabsons.

  Uzņēmuma pieredze rāda: ja agrāk mežu īpašniekiem bija raksturīga vēlme gūt peļņu pēc iespējas ātrāk, tad tagad virsroku ņem ilgtermiņa skatījums. “Arvien biežāk īpašnieki iegulda līdzekļus mežu atjaunošanā, stādīšanā un jaunaudžu kopšanā. Pirmos ieguvumus no šādām investīcijām  varēs sajust pēc vairākiem gadiem, taču pilnā mērā šo ieguldījumu augļus novērtēs nākamās īpašnieku paaudzes,” skaidro Kristaps Jēkabsons.

  * Aptaujā apkopots 1502 meža īpašnieku viedoklis.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+