• Trakā ideja – rozes kastēs uz balkona!

    Praktiski padomi
    Ilma Nereta
    13. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: no Ineses Balodes personīgā arhīva
    Apspriežam jautājumu par to, kā savu balkonu izdaiļot vienās rozēs. Tā, kā redzēts ārzemju žurnālos!

    Barotājsaknes ziemā neizturēs

    Ilma Nereta, Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente: «Es neiesaku stādīt rozes uz balkona vai lodžijas!» Kāpēc?

    Tas visdrīzāk izvērtīsies par vienas sezonas pasākumu, jo galvenā problēma sāksies vēlā rudenī, kad jāparūpējas par rožu ieziemošanu.

    Pieņemsim, ka rožu krūms iestādīts atbilstoša izmēra podā vai kastē, kur visu vasaru audzis, mēslots un laistīts, bijis krāšņs un veselīgs, tādēļ likumsakarīgi, ka izveidojis arī bagātīgu sakņu sistēmu. Tieši mazās, sīkās spurgaliņas, kas atrodas sakņu galos, ir galvenās auga barotājas. Tās caurauž augsni un visai cieši piespiežas poda iekšējai sienai un dibenam. Lai cik rūpīgi pods tiktu iepakots ziemas gaidās, sala laikā tieši šī augsnes un poda saskares vieta sals visnežēlīgāk, nodarot pamatīgu kaitējumu jaunajām barotājsaknēm un rozei kopumā.

    Tāpat ziemas laikā šādam podam nav iespējams nodrošināt normālu mitruma režīmu. Kaut rudenī salaistīts, piesegts no virspuses vai ietīts no visām pusēm, tas nav pakojams vaļā ik nedēļu, lai aplaistītu. Uzlietais ūdens litrs īstenībā arī maz ko dos, jo mitrums neizsūksies vienmērīgi, augs turpinās žūt un roze būs pakļauta lēnai bojāejai. Iestājoties mīnusiem, mitrums, kas podā saglabājies, pārvērtīs augsni akmenī, nodarot lielu ļaunumu saknēm. Pavasarī atskārtīsi, ka pieliktās pūles bijušas veltas un skaistā roze ir galīgi vārga vai pat aizgājusi bojā.

    Cerības lieku uz savu īpašo kasti!

    Inese Balode, aizrautīga un uz izmēģinājumiem kāra dārza entuziaste no Ķeguma:
    Par rožu audzēšanu kastēs uz terases iedomājos, laika apstākļu spiesta… Lieta tāda, ka man ļoti patīk Deivida Ostina (David Austin) angļu rozes, bet esmu pārliecinājusies, ka tās slikti pacieš lietu – ziedi saplok, un no rožu krāšņuma vairs ne miņas. Sāku domāt Ostina rožu audzēšanai citus variantus – jo bez tām savā mājā dzīvot atsakos. Pārāk stipri patīk!

    Tā kā nebiju pārliecināta, vai rozes paciestu audzēšanu ārpus dobes, jo tām tomēr ir dziļa sakņu sistēma, kādā sarunā – tā starp citu – ieminējos Dailai Trubiņai, rožu audzētājai no Tukuma: „Vai tas būtu iespējams – audzēt rozes kastēs uz terases, zem jumta?” Viņa bez domāšanas attrauca: „Jā, kāpēc ne!” Man tā bija kā zaļā gaisma – ja jau pati rožu audzētāja to apstiprina.

    Es savu rožu terasi iekārtoju tā… Pie galdnieka Guntara Busota-Uzuliņa Mārupē pasūtīju divas lielas, aptuveni metru dziļas, taisnstūrveida kastes, kas ar mitrumizturīgu finieri sadalītas trijos nodalījumos – katrā tādā nodalījumā ietilpa trīs ķerras ar zemi, kam piejaukti kūtsmēsli. Savukārt sienas kastēm veidotas no dubulta materiāla, kam pa vidu ir brīva telpa: iekšpusē, kur ir augsne, kastes sienu klāj mitrumizturīgs finieris, bet ārpusē – beicēts koks. Gaisa telpa, kas ir starp kastes sienām, ziemā kalpos kā siltumizolācija.

     Ineses kastes izmēri: garums - 1,7 m, augstums un platums - 0,60 m.

    Rožu stādus pasūtīju Deivida Ostina oficiālajā lapā davidaustinroses.com – stādi ir tiešām burvīgi, un rozes, lai gan stādītas tikai šopavasar, jūnijā un jūlijā jau krāšņi zied. Savām kastēm izvēlējos sešas šķirnes, ko iestādīju katrā kastes nodalījumā pa vienai – Boscobel, James L. Austin, The Mill on the Floss, Emily Bronte, Golden Celebration un Summer Song. Klāt mežonīgākam izskatam piekombinēju salvijas Caradonna, graudzāles – lapsastu spalvzāles (Pennisetum alopecuroides) – un mazās cipresītes, ko pirku veikalā Depo.

    Pagaidām manās terases kastēs viss aug griezdamies, jautājums – kā būs pa ziemu, vai rozes izturēs… Bet – arī tam man jau ir plāniņš, ko noteikti īstenošu!

    Kādā Krievijas dārzamīļu adresē atradu apsegšanas paņēmienu, ko krieviski sauc Воздушно-­сухое укрытие. Ierakstot tādu nosaukumu Google meklētājā, var atrast ļoti daudz pamācību, kā tādu uztaisīt. Vizuāli segums izskatās gandrīz kā mājiņa, kas sastāv no finiera, izolācijas materiāla, piemēram, putuplasta, un plēves, bet pašu rozi pirms segšanas pie saknēm kārtīgi jāaprauš ar sausu zemi, veidojot tādu kā kalniņu. Arī augsnei apkārt jābūt sausai. Internetā ir arī zīmējumi, kā to izdarīt! Iepriekš tā esmu segusi vīteņrozes, un neviens dzinums nav nosalis. Ļoti ceru, ka izdosies arī ar terases rozēm un nākamgad tās ziedēs vēl krāšņāk!

    Mēslojumi rozēm, ko iesaka Inese

    Oriģinālais David Austin Rose Food, ko sūtu no mājaslapas davidaustinroses.com. Cena par 1,75 kg – aptuveni 8 eiro. Mēslojums ir granulās, paberu katrai rozei pa saujai pāris reižu mēnesī. Schultz Rose Food Plus. Cena – ap 13 eiro, nopērkams daudzos veikalos. Pēc norādītās instrukcijas sajaucu ar ūdeni un ik pa laikam aplaistu ar to vai pasmidzinu uz lapām no pulverizatora. Esmu pārliecinājusies, ka dubults neplīst un, labi mēslotas, rozes aug labāk un zied krāšņāk!

    Stādi minirozītes!

    Daila Trubiņa, rožkope:

    Balkona kastēs vari sastādīt arī miniatūrrožu šķirņu grupas Kordana rozītes – tās, kuras Latvijā nopērkamas ziedu veikalos un lielveikalos. Kordana rozītes audzētāji pavairo ar apsakņotiem spraudeņiem, parasti katrā podiņā stāda četrus rožu spraudeņus un augšanas laikā tos apstrādā ar augšanas regulatoriem, lai samazinātu augumu un ziedi uzplauktu vienlaikus.

    Arī uz balkona, iestādītas podos vai kastēs, tās ziedēs visu vasaru, tikai vajag regulāri pabarot.

    Toties rudenī, tuvojoties salam, rozītes ar visiem podiem jāierok zemē – tā, lai augsne būtu līdz ar poda malām un pat pāri. Apkārt krūmiem izber vismaz 10 centimetru augstu dārza zemes konusu un, kad uznāk sals, apsedz ar skujkoku zariem. Pirms tam Kordana miniatūrrozītēm jānogriež ziedi un dzinumi jāatlapo, lai augs zem pieseguma nesāktu pūt. Pagrabā miniatūrrozītes pārziemināt tomēr neizdodas, jo parasti tur ir tumšs un silts, rozītes regulāri jālaista, lai neiekalst sakņu kamols, un – dzinumi izstīdz, attīstītās pelējuma sēnes.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē