Skurstenis no ķieģeļiem!

Zelta padomi
Dace Rudzīte
Dace Rudzīte
6. jūnijs
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Konsultē GUNTIS BRAKMANIS, amatniecības uzņēmuma Skursteņmeistars valdes loceklis, Latvijas amatniecības kameras sertificēts skursteņslauķa amata meistars.

Kādi ķieģeļi skurstenim vislabākie?

Lai skurstenis ilgi un labi kalpotu, svarīga ir pareizo ķieģeļu izvēle. Bieži vien tie, kas paši mēģina remontēt vai būvēt skursteni, ķieģeļus jauc un kļūdās, un pēc tam kož pirkstos.

 Mūrējot vai remontējot skursteni pat vienstāvu ēkai, jābūvē jumta stalažas – drošībai jābūt pirmajā vietā.

Taču arī ķieģeļi atšķiras un ar vienkārši ugunsdrošu ķieģeli nepietiek! Parasto pildīto māla ķieģeli dūmvadam, ko mūrē mājas iekšpusē, caur stāviem un bēniņiem, nedrīkst izmantot skurstenim uz jumta. Ārpusē jāliek dūmvadu ķieģeļi, kas paredzēti tieši skursteņiem virs jumta – tiem ir atšķirīgs sasalšanas cikls, tie iztur gan temperatūras izmaiņas, gan mitrumu un nokrišņus, jo domāti tieši tam, lai atrastos ārā, sniegā un lietū un lai tie šādos apstākļos varētu kalpot arī 50 gadu.

Ja iegādājas dūmvada ķieģeļus un no tiem uzbūvē visu, pastāv liela iespēja, ka virsjumta daļa ātri vien sāks šķīst ārā.

Kādu skursteņa oderīti  vislabāk izvēlēties?

Ja ķieģeļu skurstenis no ārpuses ir labā stāvoklī, dūmkanālā var ievietot oderi, izvēloties starp nerūsējošā tērauda (metāla) vai keramikas oderi. Vai oderes materiālam ir nozīme, ņemot vērā mājā esošo apkures veidu? Jā, ja mājas apkurināšanai izmanto šķidro kurināmo, pietiek ar metāla oderi, jo nav sodrēju.

Arī tad, ja kurina ar granulām, kas rada maz sodrēju, var izvēlēties metāla oderi. Ja mājās ir malkas apkure, briketes, tad sodrēju dēļ labāka izvēle būs keramikas odere.

Metāla čaula izmaksā lētāk nekā keramikas odere – keramikas odere ir gandrīz divas reizes dārgāka. Cenu parasti aprēķina metrā – keramikas odere un tās ievietošana izmaksā ap 60 eiro metrā, metāla čaulas – ap 40 eiro metrā un pat lētāk.

 Keramiskās oderes ir smagas, tāpēc tās skurstenī ielaiž ar speciālas ierīces palīdzību

Lai gan keramikas odere ir dārgāka, tā ir arī ilgmūžīgāka un izturīgāka pret degšanu – ja sodrēji aizdegsies keramikā, rezultāts nebūs tik bēdīgs kā metālā, turklāt keramika labi kalpos arī 50 un vairāk gadu.

Kas ir keramikas skursteņi?

Jaunbūvēs tagad arvien biežāk izvēlas keramikas skursteņus ar keramzīta betona apvalku. To var atstāt tādu, kā ir – pelēku, var apmest un apmūrēt, var uzlikt metāla apdari. Ar ko keramikas skurstenis atšķiras no ķieģeļu? Ķieģeļu skursteņus izmanto simtiem gadu, tiem klāt parasti slēdza malkas pavardu, plīti, podiņu krāsni. Kurināja un kurina joprojām, un viss ir kārtībā gan ar skursteni, gan siltumu mājā, jo dūmgāzu temperatūra, kas iet ārā no šīm apkures ierīcēm, ir samērā augsta: 150–250 grādu.

 Skursteni var mūrēt no divu vai pat vairāk krāsu ķieģeļiem – tas ir katra gaumes un arī naudas maka jautājums

Laiki mainās, tagad dzīvojam energoefektīvi un taupām kurināmo, un dūmvadā laižam zemas temperatūras dūmus. Modernajām apkures ierīcēm – kamīniem, ilgdedzes krāsnīm, gāzes, granulu apkures katliem – ir ļoti zema izejošo dūmgāzu temperatūra. Visu enerģiju atdodam radiatoriem un mājai, nevis laižam skurstenī. Līdz ar to notiek dūmgāzes kondensēšanās – ja ir pliks ķieģelis, mitrums un kondensāts sūcas ķieģelī un bojā skursteni. Turpretī keramikai, kas no iekšpuses ir ar stikla glazūru, mitrums neskādē. Tāpēc, ja mājās ir vecā malkas krāsns, gana labs ir ķieģeļu skurstenis, bet, ja ir modernāks apkures veids, labāka izvēle būs keramikas skurstenis.

Padoms! Mājās ar gāzes apkures katlu var izmantot plastmasas jeb polietilēna skursteņus. No malkas plīts izejošā temperatūra ir 150–200 grādu, bet no gāzes katla dūmgāzu temperatūrai ir vien 30 grādu, tāpēc labi derēs arī plastmasas skurstenis.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+