Šķēres dārza frizēšanai. Kuras labākas?

Praktiskie padomi
Ginta Auzniece
16. oktobris, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Lauris Vīksne
Kādas dārza šķēres izvēlēties, kādas ir labāk piemērotas un kā tās pareizi likt lietā. Konsultē Edgars Neilands, dārznieks, arborists, koku kopšanas un dārzu ierīkošanas uzņēmuma Labie koki saimnieks.

Dārza grieznes ir divu veidu:

  • asmeņi iet viens otram garām (tāpat kā papīra šķērēm) – tādas veido precīzu griezumu un ir īpaši piemērotas zaļai koksnei. Izmantojamas apkopšanas darbiem, veco zaru retināšanai rozēm, ogulājiem, arī tievākiem ābeļu un citu koku zariem;
  • ar laktveida asmeni – griešanas asmens tiek spiests pret laktas asmeni. Šīs grieznes izmanto zaru īsināšanai, piemērotas arī resnākiem zariem, sausai un cietai koksnei.

KĀ drīkst griezt?

  • No dzīvajiem zariem negriez neko, kas ir resnāks par 5 centimetriem. Resnākus zarus drīkst tikai saīsināt. Kāpēc? Jo kokiem rētas nav vēlamas vispār. Un jo īpaši, ja tās ir lielākas par 5 cm diametrā.
  • Vienā reizē kokiem un krūmiem nedrīkst nogriezt vairāk par vienu trešdaļu dzīvo zaru. Ja nogriezīs vairāk, augam būs stress, jo būs maz lapu, kur notikt fotosintēzei. Līdz ar to saknes cietīs badu.
  • Jāskatās, lai zari neaugtu krusteniski, šķērsām, nerīvētos cits gar citu – tādi jāparetina.
  • Kļūda – griezuma vietas krāsot. Zinātnieki pierādījuši, ka rētu krāsošana kokam nepalīdz.
Zini! Ja, griežot zarus, pamani, ka asmeņu malas vairs nav tik akurātas un starp tiem sāk iestrēgt augu paliekas, tas nozīmē, ka pienācis laiks tos uzasināt!

Fiskars UPX86 zaru šķēres ar teleskopisko kātu, 119,90 eiro Katra centa vērtas. Zinu, ka šīs tiek izmantotas un labi kalpo arī profesionālās arboristu komandās. Bet – jābūt par savām spējām pārliecinātam dārzniekam, jo pats griežamais objekts atrodas diezgan tālu. Amatniekiem kalpos vismaz 10–20 gadu, turklāt Latvijā ir serviss (ginalas.lv, tel. 67293393), kur var aizvest salabot, ja kaut kas mehānismā nobeidzas. Kāta garums palielināms līdz 6 metriem. Maksimālais zara resnums – līdz 50 milimetriem.

Universālās Fiskars P90, 31,57 eiro Nenokaujams instruments, bet labāk derēs vīrietim dārzniekam. Sievietes rokai mazliet par smagu un lielu, būs grūti strādāt. Universālas – droši var izgriezt vecos zarus augļkokiem, ogu krūmiem, apgriezt arī rozes un noziedējušos ceriņu ziedus. Diezgan smagas.

Fiskars PowerGear X, 37,90 eiro (ar atlaidi 28,26 eiro) Labas meiteņu šķēres pārliecinātai dārzniecei. Uz rokām neveidosies tulznas, jo mehānisms rotējot pats pielāgojas griešanas spēkam. Mīnuss – rotējošajā viducī var saiet smiltis, un mehānisms vairs nerotēs, grieznes sāks ķerties. Bet, ja izturēsies saudzīgi, kalpos ilgi. Derēs rožu, jasmīnu, ceriņu apgriešanai, var veidot arī bukšus un bārbeles, apgriezt mazus dzīvžodziņus.

Wolf Garten zaru šķēres Power Cut RR650, ap 40 eiro Labs brends, kas liecina par kvalitāti un līdz sīkumam pārdomātu mehānismu. Piemērotas dažādu brikšņu retināšanai – avenēm, upenēm, jasmīniem, ceriņiem –, arī lielu rožu apgriešanai. Labs spēka pārnesums, tāpēc ir viegli kniebt, un darbs iet divreiz ātrāk nekā ar rokas zāģīti. Asmeņi ļoti asi. Bez jokiem – ar tiem var nocirst pat pirkstu!

Zaru grieznes Gardena, 95 eiro (ar atlaidi 70,30 eiro) Labi derēs vilkābelei, Kaukāza plūmei – proti, kokiem ar resnākiem zariem. Arī ābeļu veidošanai. Tiešām laba investīcija, ja dārzs paliels un kopjamā daudz!

Dārza grieznes XL815, 1,90 eiro Pieņemams variants, ja attiecības ar dārzu ir uz īsu brīdi. Ilgu griešanu neizturēs, bet, ja kaut kas jānogriež tikai ik pa laikam, – kāpēc ne? Ergnomika laba, turēt ir ērti, vieglas, vienīgais, kas varētu pievilt, ir sakausētie metāla materiāli un asmeņi, kas pēc 100 griezieniem nolietosies. Taču, ja negriež katru dienu astoņas stundas, bet tikai šad un tad sīkumus, derēs. Tipiskas kapu šķēres – vajag reti un nebūs žēl, ja aizmirsīsies uz soliņa vai kāds nofenderēs.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+