• Mulča dārzā – gudra izvēle

    Praktiski padomi
    Māris Narvils
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    18. jūlijs, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    4/4Cits viedoklis: Es aizliegtu mizas bērt uz dobēm!

    Cits viedoklis: Es aizliegtu mizas bērt uz dobēm!

    ANDIS JANSONS, dārznieks. Beidzis Bulduru dārzkopības vidusskolu, tagad apsaimnieko privātos daiļdārzus, uztur tos kārtībā:

    Bieži vien par mulču teiktajā ir puse taisnības – teorija no prakses atšķiras. Man vislielākā problēma ir ar tiem dārziem, kas netiek kopti un kur vienkārši tiek uzbērta mizu mulča. Ja būtu manā varā, es aizliegtu kokzāģētavu atkritumus gāzt dārzā! Neredzu nevienu pozitīvu aspektu tajā, ka mizas (arī šķelda un zāģskaidas) tiek bērtas uz dobēm. Ja kādam tas liekas ļoti skaisti, tad varbūt. Bet tad pirms katras ravēšanas vai rušināšanas mizu mulča jāņem nost, nevis jāsamaisa ar augsni, lai sāktu pūt un augt baltas pelējuma sēnes.

    Pirmkārt, mizu mulča ir nāve ziemcietēm, jo tām ir jāelpo, bet mizas nospiež sakņu kaklu.

    Ar rozēm notiek tas pats. Jebkura dobe, kurā aug rozes un ziemcietes, ir jāuzrušina un vismaz reizi gadā, pavasarī, jāuzrok. Bet, ja dobe nobērta ar mizām un neko vairs nedara, tad apakšā veidojas tāds klons, ka dakšu nevar iedurt.

    Otrkārt, ideja, ka, izberot mizu mulču, dārzā vairs nekas nebūs jādara, nezāles neaug, ir mīts. Ar to dārzs tiek aizlaists. Kosas sablietētajā augsnē aug ārprātā, turklāt tās pēc tam nevar izravēt, jo kosām ir dziļas, melnas saknes, kuras tu neredzi. Nomiglot arī nevar, pat raundaps neņem.

    Treškārt – trakā puve, kas veidojas zem mizām.

    Es pats, iekopjot un apkopjot daiļdārzus, esmu lietojis mizas un kūdru kā mulču dzīvžogiem – ap krūmiem, lai ap tiem nebūtu jāapravē. Bet tad mēs uzklājam melno ģeotekstilu un uz tā uzberam mizas vai kūdru. Doma tāda: lai mulča kalpo tikai kā segmateriāls.

    Mulčas materiālam jēga ir tad, ja tas ir sauss – ja tas nesamirkst un nesajaucas ar zemi – tātad, ja tas ir atdalīts no augsnes. Ģeotekstila izgriezuma vietā, kur krūms aug, tas dzen jaunās atvases, bet pārējā daļā nezāles neaug. Jā, ap krūmiem – tā ir vienīgā vieta dārzā, kur es kādreiz lietoju mizas. Zem krūmiem neviens nestaigā, krūmam aprakšana un regulāra rušināšana nav tik svarīgi. Bet, ja ir apdobe, kurā aug augi, kas plešas, kas ir jādala, jāpārstāda, piemēram, ziemcietes, tur nedrīkst būt tāda situācija, ka zemi nerok un augus regulāri neaprušina. Mizas, tāpat šķelda, dobēs ir briesmas!

    RISINĀJUMS: Mulčēšanai izmantoju neitralizētu kūdru. Kūdra nodrošina tādu pašu efektu kā mizas. Vizuāli neizskatās sliktāk un atšķirībā no mizām, nepiesārņo augsni, tieši otrādi – sajaucoties ar augsni, to uzlabo. Kūdru var vienmēr papildināt.

    Pielietojot mizu mulču, tā regulāri jānomaina ar svaigu. Jānovāc no dobes pūstošā, ar augsni sajauktā, augsne jāuzirdina un tikai tad var bērt svaigu materiālu. Mizu mulču var izmantot kā segmateriālu ziemā, taču pavasarī tā būtu jāaizvāc. Vai arī jāatjauno, pirms tam apkopjot augus.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē