• Kā pašam izaudzēt Ziemassvētku egli

    Koki
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    17. decembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Gvido Kajons
    Daudzi ziemā prāto, ka dārzā derētu skaista egle – lai būtu ko pušķot katros Ziemassvētkos. Tātad jāiestāda. Tikai – kāda? Par Latvijai piemērotām šķirnēm un egļu audzēšanu konsultē Maiga Zīle, Valsts akciju sabiedrības Latvijas valsts meži Kalsnavas kokaudzētavas dekoratīvo stādu pārzine.

    Latvijas Ziemassvētku egļu izlase

    • Parastā egle Aurea Magnifica. Vainags konisks, skujas zaļas, bet jaunībā zeltaini dzeltenas. Augumā 10 metri, platumā 7 metri. Citi saka: krūmveida, kā četrstāvu māja. Savdabīga egle.
    • Parastā egle Dundanga. Kalsnavas šķirne, Latvijā atlasīta. Sasniedz 3 metrus, izceļas ar pareizu, strupi konisku, kompaktu vainagu. Skujas gaišāk zaļas nekā pamatsugai.
    • Parastā egle Luua Pärl. Vainags sīpolveida, blīvs 1,5 metrus augsts un tikpat plats, taču 30 gadu laikā mēdz izaugt par trīsmetrīgu koku. Vainags veidojas pats, nav jāapgriež.
    • Melnā egle Aurea. Vainags šauri konisks, augums 8–10 metri, bet ļoti īpatnēja – skujas virspusē ir dzeltenas visu gadu.
    • Korejas baltegle Silberlocke. Skuju gali izliekušies uz augšu, atsedzot balto apakšpusi. Zili čiekuri. Lai gan katalogos rakstīts, ka izaug metru gara, tomēr pieredze rāda, ka šī egle var sasniegt arī 3 metrus.
    • Parastā egle Roseospica. Lai stādītu, vajadzīga plaša vieta, jo augums ar laiku būs varens – 15 metri, vainaga platums 3–4 metri. Skaista egle! Jaunās skujas plaukstot ir rozā krāsā, tādas tās turas 2–3 nedēļas.
    • Serbijas egle Nana. Atbilst priekšstatiem par klasisku Ziemassvētku egli, bet piemīt arī sava odziņa. Divkrāsaina – skujām gaiša, sudrabaini zaļa apakšpuse, tās ir plakanas kā balteglei. Maksimālais augums 3–4 metri. Sākumā aug diezgan strauji, vēlāk augšanas ātrums samazinās. Ja šķiet par lielu, var piegriezt. Daudzi satraucas, ka stādam ir vairākas galotnes, bet tas tā vajadzīgs, lai egle aizpildītu savu trijstūra formu. Zaru gali izskatās kā zaļas svecītes – vērsti uz augšu. Čiekuri kanēļbrūni. Kā labu iesaka arī dendroloģe, kokaugu guru Aija Kaškure.
    • Parastā egle Hiiumaa. Pundurītis, netradicionāla Ziemassvētku egle. Der mazam dārziņam un cilvēkam ar spilgtu iztēli. Kompakta, tumši zaļa čupiņa. Aug ļoti lēni: 40 gados ir sasniegusi 30 centimetrus. Var arī uzpotēt uz augststumbra.
    Ņem vērā! Pirms pērc egli, noteikti izpēti, cik gara tā izaugs, jo dārzi taču ir tik atšķirīgi.

    Maigas zelta padoms

    Lai skujas un zari neciestu, labāk eglītē likt gaismas diodes vai arī lampiņas ar īpašajiem uzgaļiem, kas tās pasargā no pārmērīgas uzsilšanas, jo pie sakarsušām lampiņām augs var gūt apdegumus.

    Citas interesantas eglītes

    • Parastā egle Valentīns. Superjaunums, par kuru ir sajūsmā skujeņu gardēži, kolekcionāri. Atšķiras ar savu neparasto skujojumu un zarojumu, egle izskatās nerātni – te mazas skujas un turpat arī garas. Pagaidām gan vēl neviens īsti nezina, cik augsta šī egle izaugs.
    • Parastā egle Acrocona Nana. Vainags neregulārs, plati piramidāls. Pavasarī, kad zied, izskatās viscaur sarkana – tādu iespaidu rada savdabīgās, čiekuriem līdzīgās dzinumu pārveidnes zaru galos. Augums – līdz metram.
    • Parastā egle Acrocona. Augums 3–4 metri, platums 2,5–3 metri. Skujas vienmērīgi zaļas, izcili skaistas maijā – ar gaiši zaļiem dzinumiem.
    • Arizonas baltegle Compacta. Tiešām kompakta – atbilstoši šķirnes nosaukumam – augstums 2 metri, platums 0,7–1,2 metri. Nav jāapgriež. Skujas sudrabaini zilas.
    • Garzvīņu baltegle. Izaugs dižena – pieaugušam kokam augstums ap 15 metriem, platums – 5 metri, tātad derēs tikai plašam dārzam. Jāņem arī vērā, ka šai eglei vajadzīga bagātīga augsne. Skujas pelēcīgi zaļas, trauslas, vainags konisks, blīvs. Var labi veidot.
    • Asā egle Glauca Globosa. Interesanta forma: vainags lodveida, ar saplacinātu galotni. Augstums 1,5–2 metri, platums 2 metri. Skujas sudrabaini zilas.
    • Parastā egle Will’s Zwerg. Vainags konisks, kompakts, augums 2–5 metri, platums 0,8–1,5 metri. Skujas tumši zaļas, bet pēdējo gadu pieaugumi turas dzeltenzaļi. Arī šo egli iesaka kokaugu guru Aija Kaškure.
    Ņem vērā! Skaista ir Kaukāza jeb Nordmaņa baltegle (Abies nordmanniana), ko Dānijā audzē kā Ziemassvētku eglīti, – tās tumši zaļās, spožās skujas izskatās patiešām lieliski. Taču Vidzemes un Latgales dārzos tā neieaugsies.

    VIETA un AUGSNE

    Egļu audzēšanas Latvijas nacionālās īpatnības

    • Parastā egle (Picea abies) – jaunībā ēncietīga, bet vējā neizturīga suga, sakņu sistēma sekla, plaša, netīk ilgstošs sausums. Var ciest no vēlām pavasara salnām. Lielākajai daļai parasto egļu nepatīk pilsētas apstākļi.
    • Serbijas egle  (Picea omanika)– izturīga pilsētas apstākļos, pacieš sausas augsnes.
    • Asā jeb Kolorādo egle (Picea pungens) pacieš arī piesārņotu gaisu, tāpēc labi aug pilsētā, bet – diezgan lēni.
    • Melnā egle (Picea meriana vai Picea nigra) savvaļā aug Kanādā. Augsnes ziņā – vidēji prasīga, pacieš augšanas apstākļus pilsētā, bet nepieciešama saulaina vieta un kaļķaina augsne.
    • Baltegle (Abies) labāk augs saulainā vai daļēji noēnotā vietā, bet ne pilnīgā ēnā. Piemērotāka ir auglīga, ielabota smilšmāla vai mālsmilts augsne, kas nodrošina tik nepieciešamo mitrumu. Bārkšsakņu sistēma. Slikti panes augšanas apstākļus pilsētā.
    • Kanādas egle (Picea glauca) – vēja izturīga, izmantojama dzīvžogos, vēja aizturētājoslās. Aug arī smilšainā augsnē, bet – saulē skujas apdeg un cieš no kaitēkļiem.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē