Vispār tas jau bija jāizdara novembrī, kad beidzās stiprās rudens lietavas, bet arī decembrī vēl var nobalsināt, ja nav traki mīnusi. Galvenais – pagūt līdz pirmajiem intensīvajiem saules stariem, kas pēc īsajām, tumšajām ziemas dienām beidzot parādīsies pie zilajām debesīm.
Tad pa dienu gaiss un tumšais stumbrs, ko apspīd saule, uzsils, bet pa nakti strauji atdzisīs, un, ja nenobalsināsi, miza temperatūras svārstību ietekmē plaisās. Citreiz pat tik stipri, ka vēlāk atlēks nost! Bojājumu vietās (pat mikroplaisiņās) iekļūs sēņu sporas, kas spēj izraisīt dažādas slimības.
Pats vēlākais brīdis, kad vēl ir jēga kokus balsināt, ir februāris. Balsināšanu martā pieredzējuši augļkopji dēvē par miroņu krāsošanu, jo šajā laikā bīstamākie mizas apdegumi jau ir notikuši.
Ar ko balsināt?
Nekas jauns pēdējos simt gados nav izgudrots – labākais variants joprojām ir kaļķis plus mazliet vara preparāta un kāda līmviela. Visērtāk izmantot veikalā nopērkamo gatavo balsināšanas maisījumu.
Nopērkamie balsināšanas šķīdumi
- UNKNOWN gatavs maisījums koku balsināšanai (3litri). Pārklājums ir mitrumizturīgs, elpojošs. Pirms lietošanas sastāvu rūpīgi apmaisi. Stumbra virsmai jābūt sausai. Krāso vienā slānī. Ja nepieciešams, sastāvu vari atjaukt ar ūdeni līdz 5% no kopējā daudzuma.
- ELVI gatavs maisījums koku un krūmu balsināšanai (3 litri). Sastāvs: dzēstais kaļķis 10%; krīts 45%; nātrija silikāta šķīdums 2%; biocīds 0,0005%, ūdens.
- ELVI sausais maisījums koku balsināšanai (2 kg). Sastāvā vara vitriols, krīts un kaļķis. Sanāk 5 litri balsināšanas šķīduma.
- GARDEX koku balsinātājs (1,56 kg). Gatavs koku balsināšanai. Var atšķaidīt ar ūdeni līdz 20%. Ar šo daudzumu var nobalsināt 1–3 vecus augļu kokus vai 3–5 jaunus augļu kokus.
- Augļu koku balsinātājs (1,5 kg). Maisījumu atšķaidi ar 5 litriem silta ūdens un samaisi. Balsini pēc 2–3 stundām.
- Augļu koku balsināšanai CaO – 70% (1,2 kg). Balsināšanas šķīdumu sagatavo šādi: apmēram 1 litram ūdens lēnām, pakāpeniski pievieno kaļķi, rūpīgi maisot, līdz iegūst blīvu šķīdumu.
Pašu gatavota balsināšanas šķīduma recepte
- 300 gramus vara vitriola (parasti tā ir viens paciņa) izšķīdini nelielā siltā ūdens daudzumā un to papildini līdz 7 litriem ūdens.
- Kaļķa paciņu (parasti 1–2 kg) izšķīdini 3 litros ūdens.
- Tievā strūkliņā, nemitīgi maisot, lej vara vitriola šķīdumu pie kaļķa piena. Otrādi nedrīkst!
- Šķīdumam pievieno nedaudz mālu vai svaigus kūtsmēslus. Sanāk vesels spainis kaļķojamās mantas, ar ko izdosies apstrādāt vismaz desmit ābeles.