• Šobrīd

  weather img

  Rīga +9°C

  Niknā KOLORĀDO VABOLE jeb kartupeļu lapgrauzis

  Māja un Dārzs
  Zane Lielbārde
  15. jūlijs, 2016
  1 komentārs

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Smuka, bet nejauka. Tā noteikti var teikt par vaboli, kas kartupeļiem nodara lielu ļaunumu, dažkārt nograužot lakstus līdz plikiem kātiem. Lai arī cik dekoratīvs šķiet tās svītrainais mundieris, Kolorādo vabole no dārza ir jāpadzen! Konsultē LINDA BŪCĒNA, VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente

  Kādēļ vabole jāpadzen? Jo tad, kad kartupelim ir nograuzti laksti, arī kartupeļu bumbuļi var aiziet bojā. Pirmās kolorādo vaboles (Leptinotarsa decemlineata) šogad esot novērotas pēdējās maija dienās Kurzemē un Zemgalē, bet jūnija sākumā tās jau manītas visā Latvijas teritorijā. Kartupeļu lapgrauža izplatība šobrīd gan nav pārāk plaša, taču mazdārziņos un laukos, kuros netiek ievērota augseka, vaboles ir savairojušās.

  Kā tās dzīvo?

  Izrādās, ka Latvijas apstākļos gadā var attīstīties ne tikai viena, bet pat vairākas Kolorādo vaboļu paaudzes. Pārziemo vaboles augsnē, parasti 30–35 centimetrus dziļi, nereti pat metra dziļumā. Izlido tās parasti maijā vai jūnijā un tad naski dēj olas lapu apakšpusē. Saulainas dienas un siltas, mierīgas naktis ir olu dēšanai vislabvēlīgākie apstākļi. Viena mātīte var izdēt līdz pat 500 olām! Pēc 5–15 dienām no oliņām izšķiļas kāpuri, kas attīstās 16–34 dienu laikā un tad iekūņojas. Jaunās vaboles izlido pēc 8–15 dienām, turpina barošanos un meklē ziemošanas vietas. Kā pamanīt bojājumus? Vaboles un kāpuri lapās izgrauž gana lielus neregulārus robus, bet, ja to ir ļoti, ļoti daudz, lapgraužu armija lapas nograuž gandrīz pilnīgi, neskartas paliek tikai lapu resnākās dzīslas un stublāji. Savus posta darbus vaboles parasti veic laukumos, un vislielākie kaitnieki ir otrā un trešā auguma kāpuri.

  Ja nu gadījumā vabolēm barības trūkst, tās ielien augsnē un normāla mitruma apstākļos tur var palikt pat divus mēnešus. Septembrī, kad laiks jau kļūst vēsāks, vaboles ierušinās augsnē.

  Kā cīnīties ar kartupeļu lapgrauzi?

  1. Dabas ienaidnieki

  Var cerēt, ka dārzu no vabolēm, iznīcinot to oliņas, atbrīvos dabiskās kolorādo vaboļu ienaidnieces – zeltactiņas, zoofāgās blaktis un mārītes. Ne kāpuri, ne arī vaboles nevienam citam negaršo.

  2. Nopurini lakstus!

  Kāpuri no lakstiem nokritīs, bet, lai tiktu atpakaļ, tiem būs stipri jānopūlas.

  3. Nolasi!

  Nolasi gan vaboles, gan to sadētās oliņas un kāpurus un iznīcini tos. Mehāniskās nolasīšanas metode, lai arī nogurdinoša, ir efektīva.

  4. Pievilini ar svaigu kartupeli!

  To var mēģināt jau pavasarī. Kaitnieki dodas uz ēsmu, un tur arī tos var savākt.

  5. Augu uzlējumi

  Atvairīšanai izmanto bioloģiskos līdzekļus, piemēram, vērmeļu, kosu, dadžu vai sarkano piparu uzlējumus. Var kaisīt sasmalcinātas kliņģerītes, kaņepes vai koka pelnus.

  6. Ievēro augseku!

  Nestādi kartupeļus katru gadu vienā un tanī pašā vietā.

  7. Vaboļu uzlējums

  Izmēģini tautas metodi – kolorādo vaboļu uzlējumu. Salasītās vaboles un kāpurus traukā sasmalcini, aplej ar ūdeni, noturi pāris dienu un ar šo uzlējumu apsmidzini kartupeļu lakstus.

  8. Ķeries pie ķīmijas!

  Tiesa gan, dari to tikai tad, ja sasniegts kritiskais slieksnis – vismaz 5–8 procenti bojātu augu – un ja stādījums ir tik liels, ka izmantot mehāniskas nolasīšanas metodi nav iespējams. Tādā gadījumā kartupeļu lapgrauža kāpuru ierobežošanai kartupeļu stādījumus var apsmidzināt ar 3. klases augu aizsardzības līdzekļiem Nīmazals e.k., Karate Zeon 5 SC vai Mavrik.

  Atceries! Lai nepakļautu riskam ne sevi, ne kaimiņus, ne arī apkārtējo vidi, izlasi lietošanas instrukciju un stingri ievēro tajā minētos noteikumus.

   

  Zināji?

  • 19. gadsimtā Amerikā sevi pieteica svītrainas vaboles, kas nograuza kartupeļu lakstus tā, ka to bija grūti nepamanīt. Tā kā šo vaboļu pētniecība sākās Kolorādo štatā, tās arī ieguva savu nosaukumu.
  • Kolorādo vabole pirmo reizi Latvijas teritorijā pamanīta Liepājas pusē, un tas noticis pirms teju septiņdesmit gadiem – 1958. gadā.

  Ņem vērā!

  Lapgrauža kāpurus nedrīkst sajaukt ar mārītes kāpuriem vai kūniņām. Lai atpazītu mārītes kāpuru, uzmanīgāk jāpievērš uzmanība krāsojumam un formai – mārītes kāpurs (atkarībā no mārītes sugas) būs zilganpelēcīgā, brūnganā vai dzeltenā krāsā, punktiņi būs izvietoti pa visu ķermeni un atradīsies uz izcilnīšiem. Punktiņi var nebūt melni, bet mārītes kāpuram ķermenis ir slaidāks nekā lapgrauža kāpuram.

  1 komentārs

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+