• Kādus logu rāmjus izvēlēties un kā tos pareizi kopt?

  Tavas mājas
  Ilze Šķietniece
  30. augusts, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Konsultē Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas izpilddirektors IVARS BRANTS, būvniecības arheologs JURIS ZVIEDRĀNS, amatnieks AINĀRS ZINGNIKS un SIA ARBO Windows direktore ZANE KRIĶE.

  Kā neapjukt logu rāmju izvēlē un kāda ir to atšķirība?

  • Loga rāmjus gatavo no dažādu veidu koka, plastmasas jeb PVC un alumīnija. Pārējās sastāvdaļas – stikla paketes, furnitūra, blīvējumi – visos gadījumos ir pilnīgi vienādas.
  • Tehniskie rādītāji – termonoturība, vēja slodžu izturība un ūdensnecaurlaidība – visiem logu tipiem, dalot pēc rāmja materiāla, ir līdzvērtīgi.
  • Galvenās atšķirības starp koka, PVC un alumīnija rāmjiem ir to mehāniskā stiprība (lielāka izmēra loga vērtnes sasniedzamas koka un alumīnija rāmjiem), mitrumizturība, kopšanas īpatnības.
  • Vislētākais ir PVC logs, tad seko koka, alumīnija logs, bet visdārgākie ir kombinētie koka un alumīnija logi. Cenas ir ļoti individuālas, jo katrs projekts tiek tāmēts pēc klienta vajadzībām un parametriem. Cenu būtiski ietekmē tādi parametri kā apdares kombinācijas, stikla pakešu variācijas, dizains, logu tips.
  • Izvēloties rāmja materiālu, padomā par estētiku – vai tas piestāvēs tieši tavam mājoklim – un par personīgām sajūtām – kurš materiāls pašam šķiet tuvāks.
  Jebkura materiāla logs labi kalpos vismaz 20–30 gadu. Kā kritērijs nomaiņai varētu kalpot vienīgi tehnoloģiju attīstība. Piemēram, tie stikla pakešu logi, kurus iebūvējām deviņdesmitajos gados, jau vairs neatbilst mūsdienu prasībām un būtu jāmaina.
  • Ja logi pasūtīti jaunbūvei, tos var ražot arī pēc izmēriem projektā, ja vecākai ēkai – labāk, lai montāžas komanda pārbauda ailu stāvokli, saskaņo montāžas veidu, piefiksē specifiku, ja tāda objektā ir, un veic uzmērījumus.
  • Logu montāžu veic tikai pēc iekšējo slapjo būvdarbu pabeigšanas, lai jau sākotnēji neradītu bojājumus.

  Kas radīs lielāko laika patēriņu, pasūtot logus?

  • Rāmju materiāla izvēle (noteicošie faktori – gaume, praktiskums, finansiālās iespējas).
  • Izvēle pēc veiktspējas raksturlielumiem (siltumizolācija, gaisa caurlaidība, vēja slodžu noturība, akustiskās īpašības, ielaušanās drošības klase u. c.). Nepaļaujies uz tādiem apgalvojumiem kā labākais, siltākais, drošākais, klusākais, bet pieprasi uz ticamiem testiem balstītas, konkrētas rādītāju vērtības un, salīdzinot tās, izvēlies sev pieņemamāko. Piemēram, ja dzīvo meža vidū, skaņas izolācijai nebūs tik svarīga nozīme kā šosejas malā.
  • Izvēlētā loga tipa ražotāju cenu aptauja (atslēgas vārds ir ražotājs, jo, iesaistot tirgotāju, cena pieaugs, samazināsies sniegtās garantijas ticamība un iespējas).

  Kas jāzina par logu kopšanu?

  • Gan PVC, gan koka logiem nepieciešama furnitūras eļļošana, gumiju apstrāde, regulēšana utt.
  • Visātrāk logiem noveco blīvgumijas. Tas notiek aptuveni 10–15 gadu laikā. Kalpošanas laiku var palielināt, regulāri izmantojot speciālus gumijas aizsarglīdzekļus.
  • Koka logiem pats svarīgākais ir laikus pamanīt un novērst plaisas vai bojājumus virsmā, lai logi ilgstoši netiktu pakļauti laikapstākļu ietekmei, neiekrāsotos un tamlīdzīgi.

  • Ierobežots kalpošanas laiks ir arī koka logu aizsargpārklājumiem. Paātrināti tie noveco ēku dienvidu fasādēs. Aizsargpārklājumu kalpošanas laiku var nedaudz pagarināt, veicot regulāru rāmju virsmas apstrādi ar speciāliem aizsargvaskiem.
  • Regulāri jātīra ne tikai loga redzamās daļas, bet arī tās, kas kļūst redzamas, attaisot vērtni. Tieši tur uzkrājas visvairāk netīrumu. arī vērtņu furnitūra prasa kopšanu – kustīgie mezgli regulāri jāieeļļo.

      

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē