• Kā sagatavot ķieģeļu sienu iekštelpās, lai tā būtu gan skaista, gan praktiska?

    Zelta padomi
    Elīna Kondrāte
    20. augusts, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Ķieģeļu siena mājā vai dzīvoklī var kļūt par oriģinālu dizaina elementu. Konsultē NORMUNDS DRUVASKALNS, Palīgs24.lv būvnieks; ROLANDS ŠTOPS, Zars būve projektu vadītājs un ANDRA ERIŅA, Telpu dizains interjera dizainere.

    Kā sagatavot sienu?

    1. Notīrīt! Ja sienu klāj kaļķa apmetuma kārta, pirmais solis ir to notīrīt. Visērtāk tīrīt ar malkas skaldāmo cirvi, kādu lieto katrā lauku mājā, – ar cirvja aso pusi viegli uzsit pa apmetumu. Ja ar cirvi darbosies prātīgi un ar apdomu, ķieģeļus un to šuves šādi sabojāt nevarēs.

    Turklāt, ja veidosi sienas dizainu tā, ka ķieģeļi no apmetuma atsegti tikai daļēji, ar cirvi notīrīt tikai atsevišķas apmetuma daļas būs vieglāk nekā, piemēram, ar perforatoru. Arī šis jaudīgais instruments labi notīrīs gan apmetumu, gan cementa plankumus, taču, ja perforators rokās paņemts pirmo reizi, to vadīt būs ļoti grūti. Un visdrīzāk ne vien būs siena notīrīta, bet arī krietni pabojāti ķieģeļi un to šuves.

    Apmetumu un cementa plankumus var notīrīt arī ar smilšu strūklu. Šis ir dārgāks veids, turklāt ne vienmēr to ir iespējams veikt lauku mājā un iekštelpās. Smilšu strūkla notīrīs nevainojami, taču pēc tam jārēķinās ar laikietilpīgu smilšu un putekļu slaucīšanu no grīdas un sienām.

    Kad apmetums noņemts, ķieģeļi jānotīra vēlreiz. To var darīt, izmantojot leņķa slīpmašīnā iestiprinātu neilona birsti. Stiepļu birste nebūs piemērota, jo tā var saskrāpēt ķieģeļu virsmu. Tīrīšana ir ļoti putekļains darbs, tāpēc noteikti jāizmanto aizsargmaska sejai. 2. Nākamais solis ir novērtēt, cik labā stāvoklī ir ķieģeļu šuves. ja java no šuvēm ir izdrupusi, tā jāatjauno. Šim nolūkam noderēs cementa un kaļķa maisījums, ko šuvēs var iestrādāt ar šauru ķelli. kad šuves atjaunotas, tās nogludina ar slapju sūkli un ļauj nožūt.

    Kā rīkoties ar dekoratīvo apmetumu ķieģeļu sienai?

    Ķieģeļus uz sienas var atsegt pilnībā vai tikai daļēji. Ja ieplānots sienu veidot, atsedzot tikai ķieģeļu fragmentus un atstājot arī apmetuma kārtu, jāraugās, cik labā kārtībā tas ir. Ja apmetums ir savu laiku nokalpojis un drūp, to var notīrīt pavisam. Pēc tam vietās, kur ķieģeļus paredzēts paslēpt, uzklāt jaunu apmetuma kārtu no ģipša un kaļķa vai kaļķa un cementa maisījuma.

    Lai piešķirtu dabiskāku izskatu, it kā nodrupumi būtu veidojušies paši, apmetuma malas var notīrīt ar slapju otu. Taču, ja apmetums ir labā stāvoklī, tam var veidot vien formu, kā tas aizsegs ķieģeļus. Gan senāku, gan arī svaigi klātu apmetumu var krāsot, lai pieskaņotu ķieģeļiem un telpas interjeram.

    Kā ķieģeļu sienu apstrādāt – eļļot, lakot vai krāsot?

    Neatkarīgi no tā, vai ķieģeļi būs atsegti daļēji vai pilnībā, pēc notīrīšanas ķieģeļus gruntē. Normunds Druvaskalns iesaka izmantot silikāta grunti, kas labi iesūksies ķieģeļos un neatstās plēvi. Nogruntētai sienai jāļauj nožūt aptuveni diennakti. Lai siena nesmērētu un iegūtu skaistāku izskatu, tā jāapstrādā ar eļļu, laku vai krāsu.

    Eļļa būs piemērota, ja sienas ķieģeļi ir vienkrāsaini un tiem vēlas piešķirt pēc iespējas dabiskāku izskatu. Noderēs dažādu ražotāju eļļas, kas paredzētas akmens virsmām, vai lineļļa.

    Laka ķieģeļu sienai piešķirs spīdumu. Parasti pietiek ar vienu lakas kārtu, taču, ja spīdumu vēlas izteiktāku, laku var klāt arī divās kārtās.

    Krāsa noderēs, ja ķieģeļi nav vienā krāsā un jānoslēpj kāds negludums vai plankums. Ja ķieģeļi ir vienā krāsā un labi nogruntēti, pietiek ar vienu krāsas kārtu. Taču, ja tie ir vairākās krāsās un sienu gribas iegūt vienā tonī, krāsa būs jāklāj divās kārtās. Var izvēlēties matētās silikāta krāsas, taču piemērotas būs arī pusmatētās un spīdīgās krāsas ķieģeļu virsmām. Lai krāsa turētos un pēc vairākiem gadiem nesāktu nolupt, svarīgi izvēlēties akmens vai māla virsmām piemērotu krāsu.

    Gan laku, gan krāsu ieteicams uzpūst ar pulverizatoru. Tā varēs izvairīties no notecējušas krāsas, labāk aizpildīt visas šuves un ķieģeļu poras, taču galvenais – tā būs ātrāk, nekā krāsojot ar otu un rullīti.

    Vai ķieģeļu sienu nepieciešams apgaismot?

    Domājot par apgaismojumu, svarīgi ņemt vērā gaismas daudzumu telpā. Nepietiekamā apgaismojumā siena var izskatīties pārāk drūma un nomācoša. Savukārt, papildināta ar apgaismojumu, vairāk izcelsies un rotaļāsies ķieģeļa tekstūra un paša ķieģeļa forma. Apgaismojumu var paredzēt no griestiem, var izmantot sienas lampas vai to iestrādāt grīdā, lai gaismas stari spīd no grīdas uz augšu, tādā veidā izgaismojot gan ķieģeļa tekstūru, gan griestus. Šāds apgaismojuma risinājums ļoti labi iederēsies viesistabā. Priekšnamā šāds apgaismojums izcels un izgaismos sienu, kā arī kalpos kā dekoratīvs, neuzkrītošs dežūrapgaismojums.    

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē