• Šobrīd

  weather img

  Rīga +7°C Daļēji saulains, Z/ZR vējš, 4.63 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Latvijas dārzos visvairāk audzētais augļu koks – ābele. Kā to izvēlēties savam dārzam?

  Augļu koki
  Gunta Šenberga
  Gunta Šenberga
  22. janvāris, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Mums ir puiši kā ozoli un meitas kā liepas, bet – pie ābeles pieglaužos kā pie savas māmulītes. Par tradīcijām, par jaunajām un modernajām ābelēm un kuru ābeli izvēlēties savam dārzam no Slavas zāles.

  Ābeles (Malus) ir no rožu dzimtas (Rosaceae). Pasaulē ir ap 30 ābeļu sugu, taču gandrīz visos augļu dārzos jau vairāk nekā 3000 gadu audzē tikai vienu – mājas ābeli (Malus x domestica). Latvijā gan sākumā auga vienīgi sūrās mežābeles (Malus sylvestris), kuru ābolīši kļuva ēdami tikai pēc sala.

  Leģendas un turpinātāji

  Īsta ābeļu selekcija radās 20. gadsimtā, kad ar to sāka nodarboties slaveni vīri no Madonas puses – selekcionāri Roberts Āboliņš, Aleksandrs Maizītis, vēlāk arī Rūdolfs Dumbravs Iedzēnos – un Pēteris Upītis savā Dobeles dārzā.

  Mūsdienās par Latvijas ābeļu gēnu saglabāšanu un jaunu šķirņu veidošanu rūpējas Latvijas Lauksaimniecības universitātes Dārzkopības institūts Dobelē un Pūrē, pētnieces Laila Ikase un Inese Drudze. Bet iekopt modernus ābeļdārzus latviešiem nepagurdama mācījusi lauksaimniecības zinātņu doktore Māra Skrīvele. Viņas devums novērtēts ar Triju Zvaigžņu ordeni un Ministru kabineta balvu. Dārznieki savu skolotāju dēvē par Ābolu Māru.

  Tautas šķirnes

  Pirmās lielaugļu ābeļu šķirnes Latvijā varētu būt ienākušas no Vācijas un audzētas muižu dārzos. Citas – no Zviedrijas, Krievijas, Lietuvas un Polijas. Vēl 19. gadsimtā un līdz pat 20. gadsimta vidum jaunas ābeļu šķirnes Latvijā radās tikai kā nejauši sēklaudži. Tādas tautas selekcijas šķirnes ir Rīgas rožābele, Rudens svītrainais, Sīpoliņš un Serinka (Mālābele).

  Dižākā! Ābeles var sasniegt simt gadu mūžu. Latvijas dižākās ābeles aug Kurzemē. Lielākajai – Pankopu mežābelei –apkārtmērs ir 4 metri.

  Modernās ābeles

  • Neliela auguma, lai ērti kopt, veidot un novākt augļus.

  • Ražīgas, ziemcietīgas un izturīgas pret slimībām.
  • Ar garšīgiem, stingriem, sulīgiem un kraukšķīgiem, ilgi glabājamiem āboliem.

   ‘Dace’. Vislabākā jaunā Latvijas rudens un agra ziemas ābeļu šķirne. Izturīga pret kraupi, augļi pašizretinās. Āboli vienmēr lieli, mīkstums stingrs, sulīgs, saldskābs ar salduma pārsvaru. Āboli glabājas līdz janvārim, februārim. Stabilās, labās ražības un vieglās kopšanas dēļ arī Igaunijā atzīta par perspektīvu šķirni.Ko šopavasar iestādīt?

  Latvijas Nacionālā botāniskā dārza virtuālajā selekcijas Slavas zālē ir 16 deserta ābeļu šķirnes. Agra – pašlaik labākā vasaras ābele. Korta – Latvijā nav otras ābeles ar saldiem augļiem, kas ienāktos tik agri (pirms Baltā dzidrā) un būtu gan lieli, gan sulīgi.

  Kolonnveida ābeles – visskaistākā no tām ir Zane, bet arī Baiba un Inese ir labas. Inese neslimo ar kraupi.

  Agras rudens – Atvasara un kraupja izturīgā Gita, kas ienākas reizē ar populāro Auksi. Vēlākas rudens – Velte, Eksotika un Joko. Ziemas – Ilga, Laila, Pure Ametist un Vigo. Bet Iedzēnu savu vietu Slavas zālē izpelnījusies, jo kraupja un vēža izturības dēļ bijusi daudzu citu šķirņu vecākaugs.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+