• Latvijā pirmo reizi konstatēta kartupeļu bālā cistu nematode

  Dārza darbi
  Ziņu aģentūra LETA
  6. jūnijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Zemgalē kartupeļu audzēšanas saimniecībā Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) ņemtā kartupeļu paraugā pēc laboratoriskās testēšanas konstatēts Eiropas Savienības karantīnas organisms – kartupeļu bālā cistu nematode, aģentūru LETA informēja dienestā.

  VAAD informē, ka organisms atrasts 10,33 hektāru kartupeļu laukā. Latvijā organisms konstatēts pirmo reizi.

  Kā skaidro dienestā, kartupeļu cistu nematodes var radīt ievērojamus postījumus kartupeļu stādījumiem siltā, mērenā un aukstā klimata reģionos. Ļoti liela nematodes koncentrācija augsnē var izraisīt ražas samazināšanos līdz pat par 80%.

  Galvenie nematodes izplatīšanās ceļi ir inficēti sēklas kartupeļi un augsne, kura pielipusi lauksaimniecības tehnikai un darbarīkiem, ar tiem darbojoties invadētajā laukā. Izplatīšanās dabiskā ceļā ir minimāla.

  Vienlaikus VAAD norāda, ka inficētos kartupeļus pārtikā var lietot un cilvēkiem tie nav kaitīgi.

  VAAD informē, ka inficētajam laukam noteikti fitosanitārie pasākumi, tostarp aizliegums audzēt sēklas kartupeļus sešus gadus, lauksaimniecības tehnikas tīrīšana katru reizi pēc izmantošanas, kā arī tajās lauka vietās, kur iespējams novērst izplatīšanās risku, audzēt pret kartupeļu bālo cistu nematodi izturīgus augus.

  Tāpat dienestā ziņo, ka VAAD veic padziļinātu pārbaudi, lai noteiktu, kādā veidā organisms nokļuvis konkrētajā laukā.

  Latvijā iepriekš ir konstatēta radnieciska nematodes suga – zeltītā kartupeļu nematode. Abas nematodes ir izplatītas visā pasaulē un ir konstatētas arī Eiropā, tostarp Vācijā, Nīderlandē, Igaunijā un citviet.

  Fitosanitārā stāvokļa noteikšanai VAAD regulāri veic pārbaudes 70 dažādu karantīnas organismu statusu un ģeogrāfiskās izplatības noteikšanai un regulēto nekarantīnas organismu noteikšanai pavairošanas materiālam stādaudzētavās.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē