Labākās adreses un ieteikumi, ja gribi pasūtīt sēklas internetā

Praktiski padomi
Gunta Šenberga
Gunta Šenberga
29. janvāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Pēc sēklu paciņām nav jāiet uz veikalu. Tās tu vari pasūtīt un saņemt, arī sēžot uz dīvāna. Ieteikumi drošai pirkšanai internetā, kā arī saites uz interneta veikaliem.

Sēklas – no visas pasaules?

Lai gan internets robežas nepazīst, tomēr sēklas ir īpaša prece, un to ievešanu Latvijā regulē Sēklu un šķirņu aprites likums un uzrauga Valsts augu aizsardzības dienests. Latvijā droši drīkst ievest sēklas no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Islandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas un Šveices. No visām pārējām jeb tā sauktajām trešajām valstīm (nejaukt ar trešās pasaules valstīm!), piemēram, no Krievijas, Ukrainas, ASV, drīkst ievest:

 • dekoratīvo augu sēklas;
 • dārzeņu (gurķu, tomātu, kāpostu u. c.) sēklas personiskām vajadzībām nelielā daudzumā.
No trešajām valstīm ievedot dažu augu sēklas, tās tiek pakļautas karantīnas kontrolei.

Lai gan, salīdzinot ar citiem stādāmā materiāla veidiem, piemēram, sīpoliem vai stādiem, ar sēklām ir mazāks risks ievazāt kaitēkļus un slimības, tomēr, no trešajām valstīm ievedot dažu augu sēklas, tās tiek pakļautas karantīnas kontrolei. Šie augi ir paprika (Capsicum), tomāti (Solanum lycopersicum), parastā kukurūza (Zea mais), šalotes sīpoli (Allium ascalonicum), dārza sīpoli (Allium cepa), puravi (Allium porrum), maurloki (Allium schoenoprasum), pupiņas (Phaseolus) un vēl daži. Tāpēc, piemēram, Krievijas sēklas drošāk pasūtīt Eiropas Savienībā, piemēram, igauņu Sēklu pasaulē, jo tad par to drošību jau būs pārliecinājies tirgotājs, kurš tās ieveda Eiropas Savienībā.

Kur pirkt?

Ierakstot meklētājā iekārotās šķirnes nosaukumu, izlēks desmitiem interneta vietņu, kas to piedāvā. Atliek tikai izvēlēties. Taču jebkuras preces, arī sēklu pirkšana internetā saistīta ar zināmu risku, tāpēc vērts veltīt laiku interneta vietnes izpētei.

Pievērs uzmanību, vai tajā norādīts uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, tālruņa numurs un e-pasta adrese.

Pirms maksāt, vērts piezvanīt vai aizrakstīt e-pastu, lai pārliecinātos, vai otrā galā vispār kāds atbild.

Informāciju var salīdzināt ar lursoft.lv datubāzi, arī paskatīties, vai uzņēmums neatrodas maksātnespējas vai likvidācijas procesā. Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā ptac.gov.lv var pārbaudīt, vai pārdevējs neatrodas Aizdomīgo interneta vietņu sarakstā. Var ieskatīties arī sudzibas.lv. Jāpiebilst, ka ne vienā, ne otrā nekā slikta par Latvijas sēklu pārdevējiem nav.

Noderīgas adreses

Latvijā sēklu tirgotāji

 • marupesseklas.lv (Jaunmārupe – iekavās norādīta veikala fiziskā atrašanās vieta, ja tas piedāvā arī tur saņemt pasūtījumu). Dažādas sēklas. Piedāvājums ērti pārskatāms. Īpaši vērtīga ir tā saukto izsvērto profesionālo sēklu nodaļa. Piemēram, man kā cilvēkam, kuram nav sevišķi daudz laika tupēt vagā un retināt, bet ļoti garšo burkānu sula, brīnišķīgs atradums šķiet burkānu Maestro F1 granulētās sēkliņas. Gurķu – ap piecdesmit variantu: no dārga jaunuma – garā siltumnīcu gurķa Golia F1 līdz puskilogramam Racibor par pārdesmit eiro.

  Šķirnēm pietiekami plaši apraksti, lai jau pēc tiem varētu orientēties, gribas tādu vai ne. Norādīta arī izcelsmes valsts, ražotājs, ir vai nav sēklas kodinātas – tas īpaši svarīgi bioloģiskās audzēšanas piekritējiem. Piedāvā internetā iegādāties Kurzemes sēklu produkciju, ko pats uzņēmums nedara.
 • onava.lv – vienuviet plašs vairāku Eiropas sēklu audzētāju (Benary, Volmary u. c.) piedāvājums. Piemēram, asteru vien ir pāri par 150 veidu. Mazāk zināms, ka Onavā var nopirkt arī dārzeņu sēklas, piemēram, 15 maza auguma ķiršu tomātiņu šķirnes, ko var audzēt gan podiņos, gan balkona kastēs ar dzeltenām, sarkanām un gandrīz melnām ogām – jaunums šķirne Purpelboy

Dārzeņu, puķu un garšaugu sēklas nopērkamas arī:

Paši audzē, paši pārdod

 • mazadarznieciba.lv – simtprocentīgs Latvijas produkts. Dārzkopis Mārtiņš Maltenieks jau gadiem piedāvā tikai paša ievāktas puķzirnīšu, asteru, delfīniju un citu puķu sēklas. Tagad tām pievienojušies arī tomāti un dažas paprikas šķirnes.
 • neslinko.lv – slavenās Bražūnu ģimenes izaudzētās sēklas – lielākoties tomāti, asie un saldie pipari, bet arī ķirbji, melotrijas un fizāļi. Valmieras pusē tikpat aizrautīga tomātu kolekcionāre ir Natālija Zeltiņa. Viņas kolekcija – tomatuvaraviksne.blogspot.com

Pie tuvākajiem kaimiņiem

 • seemnemaailm.ee (Tartu) – latviešu iecienīts Igaunijas internetveikals Sēklu pasaule. Mājaslapā daļa informācijas ir arī angļu un krievu valodā, arī šķirņu apraksti. Šajā veikalā nopērkamas arī Krievijas šķirnes – zemenes Gigant Russkij, tomāti Abakanskij rozovij, kam viena augļa svars sasniedz puskilogramu, lagenārijas ar smieklīgu nosaukumu Gusj v jablokah, lakši Medvežij deļikates un citas. Starp citām – arī Kurzemes sēklu piedāvājums.

Citur Eiropā

 • thompson-morgan.com – Lielbritānijas lielākais sēklu sūtītājs. Arī viens no senākajiem Eiropas sēklu tirgotājiem, pirmo katalogu publicēja 1855. gadā. Var pasūtīt pat sēklas kartupeļus!
 • suttons.co.uk – vēl viens Lielbritānijas sēklu tirgotājs, kas var lepoties ar vēsturi kopš 19. gadsimta.
 • chilternseeds.co.uk – puķu un dārzeņu sēklas. Lielbritānija.
 • plant-world-seeds.com – puķu un dārzeņu sēklas. Lielbritānija.
 • johnnyseeds.com – puķu un dārzeņu sēklas. Lielbritānija. Te nopērkama arī Sun-Fill Purple F1 – Amerikā izveidota savāda izskata saulespuķe ar vairākām smailu, zaļu ziedlapu kārtām, kas noteikti patiks floristiem.
 • jelitto.com – puķu sēklas. Vācija.
 • chrestensen.de – puķu un dārzeņu sēklas, arī bioloģiski audzētās. Vācija.

Pievērs uzmanību!

 • Minimālajam pasūtījuma apjomam. Lielākajai daļai interneta veikalu, kas apkalpo mazos pircējus, mazdārziņu saimniekus, minimālā pasūtījuma ierobežojuma nav – pasūti kaut vienu paciņu ar piecām sēklām. Citiem, piemēram, e-saimnieciba.lv, minimālā pasūtījuma summa ir 10 eiro, savukārt vairumtirgotājiem – vairāki desmiti vai pat simti eiro. Piemēram, onava.lv minimālais pasūtījuma apjoms ir 70 eiro, ja summa ir mazāka, tiek piemērota komisijas maksa par pasūtījuma apstrādi 15 eiro. Ja tomēr iekārotās sēkliņas atrodamas tikai vairumtirgotāju e-veikalu plauktos, vērts tās pasūtīt kopā visam draudzeņu vai kaimiņieņu pulciņam, lai salasās tie 70 eiro.
 • Maksai par piegādi. Jāņem vērā, ka parasti ir minimālā maksa par piegādi. Piemēram, ja par pašu mazāko sūtījumu jāmaksā 3 eiro, tad ir gluži vienalga, vai tajā ir trīs vai divdesmit sēklu paciņas. Prātīgāk un taupīgāk, protams, ir visu iekāroto pasūtīt vienā reizē.
 • Piegādes veidiem. Populārākie piegādes veidi ir pasta sūtījums, kurjera piegādāts sūtījums, sūtījuma saņemšana OMNIVA pakomātā. Parasti ir vairāki varianti, un var izvēlēties sev ērtāko un izdevīgāko. Latvijas interneta veikalos nereti pasūtījumu var saņemt arī pašā veikalā.

Salīdzini cenas!

Piemērs: holandiešu firmas Rijk Zwaan gurķu hibrīda Dirigent F1 sēklas. Tie ir sīkām kārpiņām klāti agrīni, ražīgi gurķīši, ko sēklu firma piedāvā citas, iepriekš populāras šķirnes Concerto F1 vietā. Piemērota audzēšanai laukā. Var audzēt dēstus – tad jāsēj siltumnīcā aprīlī vai maijā, bet var arī sēt tieši uz lauka jūnija sākumā. Gurķīši ienākas 8–9 nedēļas pēc uzdīgšanas. Hibrīds, pašauglīgs, izturīgs pret populārākajām gurķu slimībām – mozaīkas vīrusu un miltrasu. Augļi nav rūgti, der sālīšanai un konservēšanai. Īsāk sakot, feini gurķīši!

 • marupesseklas.lv  Paciņā 100 sēklas = 3,60 eiro; Vienas sēklas cena = 3,6 centi Paciņā 15 sēklas = 0,90 eiro; Vienas sēklas cena = 6 centi
 • darzalaiks.lv Paciņā 100 sēklas = 5,25 eiro; Vienas sēklas cena = 5,25 centi
 • darzinam.lv (Ādažos – Cīruļdārzi, Eimuri) Paciņā 20 sēklas = 1,54 eiro; Vienas sēklas cena = 7,7 centi
 • amozoli.lv (atrodas tajā pašā adresē Ādažos, kur darzinam.lv, tikai ir sēklu un dārzkopības inventāra vairumtirgotājs) Paciņā 100 sēklas = 3,38 eiro; Vienas sēklas cena = 3,38 centi
 • e-saimnieciba.lv (Minimālais pasūtījums = 10 eiro) Paciņā 20 sēklas (fasētas Kurzemes sēklās) = 1,47 eiro; 1 sēklas cena = 7,1 cents
 • seemnemaailm.ee Igaunijā, Tartu, nosaukums tulkojumā nozīmē Sēklu pasaule Paciņā 20 sēklas (fasētas Lietuvā Seklos LT) = 1,82 eiro; Vienas sēklas cena = 9 centi

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+