• Šobrīd

    weather img

    Rīga +10°C Skaidrs, Z vējš, 0 m/s

    Ko darīt ar hipeastru pēc ziedēšanas, lai tas uzplauktu arī nākamgad?

    Telpaugi
    Indra Ozoliņa
    31. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Unsplash
    Ja arī tavās mājās krāšņi ziedēja par amarilli dēvētais hipeastrs, tagad tev aktuāls jautājums, kā saglabāt sīpolus nākamajai ziedēšanai. Skaidro Jānis Dukaļskis, sīpolpuķu audzētājs, hipeastrus audzē jau vairāk nekā 20 gadu.
    Nākamais: Ja hipeastrs iegādāts podiņā

    Sāksim ar to, ka auga pareizais nosaukums ir hipeastrs, nevis amarillis, kā tos bieži mēdz dēvēt. Nezinu, kāpēc šos augus jauc, jo tie, kaut arī abi pieder amariļļu dzimtai (Amaryllidaceae), ir ļoti atšķirīgi. Amarillis ir savvaļas Āfrikas augs, kuram uz vismaz metru garā ziedkāta ir 10–15 smaržīgu, lielu trompetveida ziedu. Vienīgā amariļļa šķirne ir ‘Bella Donna’, bet Latvijā to neesmu redzējis. Amariļļi zied vienreiz gadā – augustā un septembrī –, bet hipeastri atkarībā no audzēšanas ar ziediem priecē ziemā un pavasarī un atšķirībā no amariļļiem parasti nesmaržo. Vēl viena atšķirība – amariļļiem ziedkāti ir pildīti, nevis cauruļveida kā hipeastriem un sēklas ir zaļganbrūnas, nevis melnas.

    Vārds hipeastrs (Hippeastrum) ir cēlies no grieķu valodas vārdiem hippeos, kas tulkojumā nozīmē bruņinieks, un astron – zvaigzne, tādēļ to mēdz dēvēt par bruņinieku zvaigzni.  

    Hipeastru audzēšanas un saglabāšanas nianses atšķiras atkarībā no tā, vai tas nopirkts jau podiņā vai tikai sīpols. Raksta turpinājumā varianti, kā rīkoties abās situācijās.

     

     

     

    Nākamā lapa

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Privātā Dzīve

    Vairāk

    Ieva

    Vairāk

    Mans Mazais

    Vairāk

    Māja un Dārzs

    Vairāk

    Auto

    Vairāk

    Astes

    Vairāk

    Klubs

    Vairāk

    Santa+