• Kāds ir perfekts dārzs? Saruna ar ainavu arhitekti Daci Laivu

    Dārzs
    Anita Pīra
    18. maijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: No Daces Laivas personiskā arhīva
    Ainavu arhitektei Dacei Laivai piemīt plašs skatījums uz vidi, ekoloģiju un rūpīga pieeja plānošanai. Savos projektos viņa piešķir nozīmi simbolu valodai un vēlas izcelt katras vietas vēsturi un ainavisko bagātību.

    Vizītkarte

    • Dace Laiva, ainavu arhitekte, vides speciāliste, uzņēmuma Skaisto Dārzu Darbnīca dibinātāja un vadītāja.
    • E-pasts: [email protected] 
    • Darbojas: Siguldā, Vidzemē un visā Latvijā.
    • Izglītība: beigusi Bulduru Dārzkopības tehnikumu, iegūstot daiļdārznieka-tehniķa diplomu, Latvijas Lauksaimniecības universitātē (tagad Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē) absolvējusi ainavu arhitektūras programmu, ieguvusi arī dabaszinātņu maģistra grādu vides zinātnē Latvijas Universitātē.
    • Pieredze: projektē un veido dārzus kopš 1997. gada. Strādājusi par ainavu arhitekti Cēsu novada pašvaldībā, ir telpiskā plānotāja Latvija 100 projektā Ainavu dārgumi, vada arī lekcijas par dārzu un vidi.
    • Tagad: projektē dārzus un vada to ierīkošanu un kopšanu kopā ar kolēģi Sandru Kronbergu savā uzņēmumā.
    •  Atzinības: Pērn konkursā Gada labākā būve Latvijā 2021. gadā saņemta uzslava nominācijā Ainava. Daces veidotie dārzi regulāri piedalās vietējo pašvaldību rīkotajos konkursos.
    •  Mīļākais dārza stils: ainavu dārzs, latviskais un praktiskais.

    Dace, sakiet, cik ilgā laikā iespējams uzburt dārzu tukšā vietā?

    Ļoti ātri, pat nedēļas laikā. Tikai jārēķinās, ka neviens dārznieks sezonas laikā neko nevar uzreiz un tūlīt. Labāk sākt plānot rudenī vai pat vēl iepriekšējā gadā, lai ir laiks pārdomāt, salīdzināt, izpētīt. Daži visu mūžu veido savu dārzu, un nav svarīgi, vai tā ir tukša vieta vai jau apdzīvota. 

    Ar ko sākas sarunas par topošo dārzu, kad saimnieks atnāk pie ainavu arhitekta?

    Ar esošās situācijas apzināšanos. Mēģinu rosināt, lai cilvēks padomā un formulē savas vēlmes, vajadzības un iespējas. Dārzs nav tikai šie vai citi augi, tā ir dzīves telpa ģimenei, tāpēc vajadzīgas sarunas par vēlmēm un vajadzībām, protams, arī ierobežojumiem un apgrūtinājumiem. Vienmēr mudinu satikties projektējamajā teritorijā, lai to sajustu, izprastu, aicinu cilvēkus paskatīties tālāk par savu žogu, uz apkārtējo ainavu un novērtēt, kas tieši viņus uzrunājis izvēlēties šo vietu. Svarīgi ir visi apsvērumi – vēsture, emocijas, skaista ainava, praktiskās nianses. Bieži vien cilvēkiem sākotnēji šķiet dīvaini jautājumi par apkures veidu, dzīves stilu, suņa esamību, ģimenes sastāvu, ikdienas paradumiem… Taču tas viss ir svarīgi dārza plānošanā.

    Vai ņemat vērā klienta vēlmes, kas nesakrīt ar jūsu uzskatiem un filozofiju?

    Vēlmes cenšos ievērot un respektēt, cik tālu tas nav pretrunā ar manu profesionalitāti. Uzskati un dzīves filozofija var nesakrist – mans uzdevums ir palīdzēt atrast labāko risinājumu, katram paliekot pie savām domām. Mēs esam ļoti dažādi, un, ja ar kādu klientu nevaram atrast kopīgu valodu, vienmēr cenšos šķirties draudzīgi un vairs nepārdzīvoju, kā to darīju agrāk. 

    Jūs esat arī vides speciāliste. Ko tas nozīmē?

    Tas paver plašāku skatījumu uz vidi, ekoloģiju, plānošanu. Ļauj lietas skatīt kopsakarībās. Vides zinātne ir ļoti daudzpusīga, šī brīža aktualitāte ir ilgtspējīga saimniekošana, aprites ekonomika, alternatīvi enerģijas ieguves veidi.

    Kas jādara, lai piemājas dārziņš būtu videi draudzīgs?

    Jādzīvo draudzīgi. Pirmkārt, vērojot dabu un necenšoties to pārveidot. Lūdzu, neizvēlieties māju priežu mežā, ja gribat perfektu zālienu un košas rožu dobes. Tāpat kā klajā vietā, jaunā ciematā diez vai izdosies izveidot meža dārzu, kam nepieciešami lieli koki un noēnojums. Dzīvot videi draudzīgi nozīmē taupīt resursus (ūdens, augsne, komposts), saglabāt dabas daudzveidību (putni, kukaiņi, augu sugas), izvēlēties vietējam reģionam piemērotus augus (plašākā mērogā, ne tikai pirkt augus sev tuvākajā audzētavā), kā arī prātīgi apsaimniekot atkritumus.

    Kādas vēl tendences pašlaik aktuālas ainavu dizainā?

    Viss dabiskais jeb naturālistiskais dārza stils.

    Mazliet atkāpjamies no pārāk perfektās kopšanas, vairāk vietas dodot dabiskām ekosistēmām.

    Ziemcietes, graudzāles, ziedošie krūmi, nektāraugi, aromātiski augi un pārtikā lietojami augi, kas iekļauti kopējā kompozīcijā. Pārtikā izmantojamu augu audzēšana. Niansētas krāsu gammas. Sajūtu dārzi, kurus baudīt ar ožu, garšu un tausti, – tādi dārzi uztur mūsu mentālo un fizisko veselību.

    Un kā šīs novitātes atspoguļojas Latvijas dārzos?

    Arī pie mums arvien vairāk dārzos parādās ziedošie augi, cilvēki domā par plānojumu un augu izvēli. Aktuāla ir dzīves telpas radīšana ārpus telpām – jaunajās mājās terase bieži vien ir plašāka par vies­istabu. 

    Ar kādiem augiem labprātāk strādājat?

    Man patīk ziedošie krūmi, augi ar krāsainu lapojumu, kas palīdz dārzu veidot dzīvāku visās sezonās. Mācu klientiem, ka augi jāizvēlas atbilstoši ekoloģiskajām prasībām, nevis jāķer un pa pasauli jāmeklē vai visas hortenziju šķirnes (lai man piedod kolekcionāri), jaunākās rozes un citas modes puķes. Pēdējos gados mēģinu vecu skujkoku formēšanu jeb topiāriju veidošanu, to gan pagaidām praktizēju tikai savā dārzā.

    Patīk augi, kam ir pievienotā vērtība, piemēram, ogas, aromāts, ārstnieciskas īpašības.

    Piešķiru lielu nozīmi arī simboliem un vērtībām – pīlādzis pret ļaunu aci, ozols kā vīrišķais un liepa kā sievišķais koks, plūškoks pret pelēm un dievkociņš kā svētība. Tāpat mani interesē nektāraugi.

    Vai ir kādi augi, kurus nekad neizvēlaties saviem projektiem?

    Nekad nesaki nekad, taču šaubīgi skatos uz augiem ar vāju ziemcietību Latvijas apstākļos. Tie nekad nebūs pietiekami dekoratīvi, prasīs daudz darba. Vēl sevis veidotajos projektos cenšos, lai neveidojas pārlieku liels raibums un nevajadzīgi kontrasti.

    Cik izmaksā jūsu uzņēmumā pasūtīt dārza projektu un izveidošanu?

    Projektu parasti sākam ar ideju skicēm, tad pēc vajadzības detalizējam. Skiču cena ir, sākot no 500–700 eiro.

    Pat visprecīzākie, profesionālākie projekti darba procesā vai arī pēc kāda laika nereti tiek mainīti. Vai jums tā gadās?

    Konceptuāli, bez īpaša iemesla nevajadzētu mainīties kopējam plānojumam, ja vien tas izstrādāts rūpīgi, pārdomāti un izpētot esošo situāciju, bet nianses mainās vienmēr. Esmu klāt visos savos projektētajos dārzos, ko veido mūsu uzņēmums. Tas ļauj sekot līdzi un uz vietas pieņemt labāko lēmumu. Nereti dārza plānojums mainās pēc būvdarbu pabeigšanas, jo jau to laikā situācija mainījusies.

    Gadās arī, ka ainavu dizainera veidoto dārzu saimnieki paši pēc kāda laika pārveido.

    Mēs paši esam pārveidojuši savus agrāk veidotos dārzus. Ja vien pārmaiņas ir pamatotas un uz labu, ar prieku palīdzu izdomāt jauno plānojumu. Tas ir labi, ka cilvēki spēj novērtēt, kas der un patīk, un pieņemt lēmumu jaunām, labām pārmaiņām. Dārzs nav statisks, tas ir dzīvs, atkarīgs no tik daudziem apstākļiem – daži augi aug ātrāk, ātrāk noveco, daži jāgaida vairākus gadus desmitus, arī cilvēks taču mainās… Viens dārza plānojums ir aktu­āls laikā, kad ģimenē ir mazi bērni, cits, kad esam pusmūžā un bērni izauguši. Mainās gan vajadzības, gan vēlmes, gan iespējas. Un, protams, mode. Mūsdienu materiāli un tehnoloģijas ļauj šo darbu paveikt racionālāk un vienkāršāk.

    Kā vērtējat dārza tehnoloģiju, piemēram, automātisko laistīšanas sistēmu, izmantošanu?

    Tas tiešām palīdz gan ietaupīt laiku, gan resursus, strādāt klusāk, ekonomiskāk, saudzīgāk savai veselībai. Tāda ir mūsdienu tendence – ļaujam ierīcēm domāt savā vietā. Tomēr mudinu neaizmirst, ka dārzs ir dzīvs un bez cilvēka roku pieskāriena nekas labs nesanāks.

     

    Cik daudz dārza plānošanas un veidošanas procesu ietekmē saskaņošanas darbi? Un cik lielā mērā tā attiecas uz individuālas dzīvojamās mājas teritoriju?

    Saskaņošana attiecas uz ielas puses robežu – sarkanā līnija, komunikāciju trases, kas noteikti jāņem vērā. Mans uzskats ir: rēķinies ar kaimiņu, cieni viņu, nestādi milzu dzīvžogu, kas neļauj kaimiņa dārzā iespīdēt saulītei, un neliec viņam grābt tavu koku lapas vai lasīt ābolus. 

    Kāda atšķirība starp pilsētas un lauku dārzu?

    Vispirms jau mērogā, apjomā, izpratnē. Pilsētas dārzā rūpīgāk jāizvēlas augi, pēc iespējas kompaktākas formas. Laukos savukārt nevajadzētu aizrauties ar sīkumiem, dažādām augu zemajām formām. Arī kopšanas intensitāte ir dažāda. Tā vismaz vajadzētu būt.

    Kādas ir rupjākās kļūdas, kas visbiežāk tiek pieļautas?

    Neatbilstoša augsnes sagatavošana, nepietiekama pamatnes sagatavošana segumiem, virsūdeņu nenovadīšana. Sasteigti, neprofesionāli lēmumi, kurus labot ir grūti un dārgi. Esošās augsnes un resursu netaupīšana, piemēram, augsnes sajaukšana ar būvgružiem. Aprēķinu trūkums (cik daudz augsnes vajadzēs, kā to ievedīsim, cik tas maksās). Sasteigta un emociju vadīta augu pirkšana.

    Ko profesionāļu valodā nozīmē perfekti kopts dārzs?

    Tāds, kurā paveikti visi darbi, kas ļauj dārzam glīti izskatīties, labi justies augiem un dārza saimniekiem. Perfekts – tas ir atšķirīgi izprotams jēdziens, mums katram ir citāda izpratne par perfekto. Kādam tas ir zemu un gludi pļauts zāliens, kādam – ziedoša pļava. Ja dārzs tiek kopts regulāri un pareizi, tad dārznieka darbs nav manāms, to pamanīs tikai tad, kad dārznieks nebūs pāris nedēļu neko dārzā darījis.

    Un kāds ir viegli kopjams dārzs?

    Racionāli plānots, ceļi un laukumi izveidoti atbilstoši konkrētās ģimenes vajadzībām, augiem izvēlētas prasībām atbilstošas vietas, un tie grupēti pēc līdzīgām pazīmēm. Labi sagatavotas stādāmās vietas, iepriekš veikta atbrīvošanās no nezālēm. Zāliena laukumi ir nesadrumstaloti, viengabalaini, racionāli pļaujami. Jāsaprot, ka dārzs vienmēr prasīs rūpes un uzmanību, tomēr ļoti svarīgi, lai darbi tiek veikti regulāri – tas ir viens no priekšnoteikumiem viegli kopjamam dārzam.

    Vai ir kāds dārzs vai tā vīzija, ko jūs vēlētos projektēt?

    Dārzs ar sajūtu, vēsturi, apkārtējo ainavu. Ļoti patīk, ja cilvēki izjūt savu dzīves vietu, paskatās tālāk, nevis slēpjas aiz augstiem dzīvžogiem. Izzina vēsturi, saglabā vai veido lietām un vietām stāstu.

    Minējāt, ka savā dārzā eksperimentējat ar topiārām formām. Kāda ir jūsu pašas dārza telpa?

    Kopā ar vīru un bērniem dzīvojam mana vīra mantotajās dzimtas mājās. Tā ir kārtīga lauku saimniecība ar pagalmu, saimniecības ēkām, veciem kokiem. Labi, ka sākām šeit dzīvot un strādāt ļoti jauni, kad vēl neapzinājos, cik daudz darba tas prasīs. Un prasa vēl joprojām. Daudzu gadu garumā esam sakopuši ēkas un pagalmu, atbrīvojušies no padomju laika kultūrslāņa. Mūsu dārzs ir plašs, ar lieliem kokiem, ziedošiem krūmiem un puķēm, veciem un jauniem augļu kokiem, putniem un bitēm. Šī ir vieta, kur labi dzīvot un aicināt ciemiņus. Savā dārzā bieži vien iepazīstu un pārbaudu kādus īpašus augus, lai pēc tam varu tos pilnvērtīgāk raksturot klientiem.

    5 konsultanti, kurus iesaka Dace Laiva:

    1. Ainavu arhitekte un dārzniece Ilze Rukšāne – meistare ar lielo burtu. Smalka un spēcīga, jūtīga un nopietna, kas atspoguļojas arī viņas pieejā darbam. 
    2. Ainavu tehniķis Ansis Birznieks – cilvēks ar lielu pieredzi, kura vadībā top īpaši dārzi. 
    3. Avita Jasliņa – dārzniece, kas mīl dārzus, kuros strādā. Labprāt dalās ar pieredzi, palīdz un pamāca.
    4. Ainavu arhitekte Natālija Ņitavska – liela pieredze vēsturiskos un liela mēroga objektos. 
    5. Andris Drēska – viens no pieredzes bagātākajiem ainavu būvniekiem Latvijā. Strādā galvenokārt sabiedriskos un publiskos objektos. 

     

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē