Kādi šogad sēklu jaunumi?

Atbild speciālists
Indra Ozoliņa
30. aprīlis
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Ir cilvēki, kuri katru gadu pērk tikai jaunumus, bet citi, kad kaut ko atzinuši par labu, pie tā arī paliek.

Lasītāja jautājums: Man katru gadu gribas izmēģināt ko jaunu. Bet esmu ievērojusi, ka reizēm par jaunumu uzdod to, kas nemaz nav jauns. Kādi šogad ir īstie jaunumi sēklu piedāvājumā? Biruta

Atbild Mārupes sēklas saimnieks, konsultants ILMĀRS GAURUČS:

– Jaunās šķirnes vienmēr kaut kādā ziņā ir labākas par vecajām. Tikai jārēķinās, ka viena un tā pati šķirne dažādās vietās aug atšķirīgi. Piemēram, ko vieni slavē par saldu tomātu, citi atzīst par skābu. Tāpēc arī ir tik daudz šķirņu, lai katrs atrastu piemērotāko. 

Mums šogad ir daudz jaunu tomātu šķirņu, tostarp ekskluzīvu, premium klases, par kurām pēdējā laikā ir vislielākā interese. Piemēram, agrāk sortimentā nebija dzeltenās lielaugļu šķirnes Lacitrine’ F1 un Marsunny’ F1, aveņu lielaugļu hibrīda Sonarosa’ F1 un oranžā superagrā zemeņu formas kokteiļtomātu hibrīdiņa Chick’ F1. Pērn ‘Chick’ F1 sēkliņas iedevu dažiem dārzkopjiem pamēģināt, un visiem bija labi izauguši.

Arbūzu jaunumi ir saldās un sulīgās šķirnes Morgan’ F1, Baronesa’ F1, Mirsini’ F1. Rodas sajūta, ka arbūzus drīz sāks pirkt tikpat daudz kā gurķus! Par šīm gan atsauksmju vēl nav, taču topā pēdējos četrus gadus ir superagrā šķirne Melija’ F1. Arbūzi izaug 8–11 kg smagi, taču pats lielākais Latvijā izaugušais Demre’ F1, cik man zināms, ir svēris 18 kg.   

Gribu arī izcelt pilnīgi jaunas šķirnes – siltumnīcu gurķus Haker’ F1 un agrīnu, ļoti ražīgu šķirni Brawo’ F1.

Sniegbaltie ziedkāposti Andromeda’ F1 pagājušajā gadā bija nopērkami lielajās pakās, bet šogad ir izfasēti pa 20 sēklām. Tie ir padārgi – 20 sēklas maksā 2 eiro. Eksluzīva šķirne ir dzeltenie ziedkāposti Flame Star’ F1, kā arī violetie Graffiti’ F1.  

Tirdzniecībā Latvijā līdz šim nav bijušas agrās burkānu šķirnes Laguna’ F1, kurai pirmo ražu vāc jau jūnija beigās, Romance’ F1 un ‘Cadance’ F1, par kurām arī mums ir labas atsauksmes.

Vēl gribu pieminēt jaunos lapu kāpostus Winnetou’ F1 ar ļoti cirtainām lapām, profesionālo hibrīdu kāļu šķirni Skerne F1, ko var nopirkt pa 50 sēklām, un mazos, dzeltenos patisonus Aureus’ F1.

Atbild Kurzemes sēklas direktors ANDRIS KIRŠENTĀLS:

– Šogad Kurzemes sēklu plauktos, kā jau tradicionāli katru gadu, parādījušies arī jaunumi. Vispirms sējas sezona sākās uz virtuves palodzēm. Zaļo dīgstu segmentā šogad papildus jau agrāk prezentētajiem produktiem piedāvājam zirņu sēklas mikrozaļumiem.

Ķirbjaugu grupā jaunumos atradīsiet agrās, ražīgās, dzeltenās, saldās melonītes Jucar F1. Audzējamas gan siltumnīcā, gan, pasargājot no nakts salnām, dārzā. Mūsu parauglaukā lieliskus rezultātus demonstrēja arbūzs Bedouin F1. Šo profesionāļiem domāto hibrīdu no šī gada iespējams iegādāties arī mazajās paciņās. Arbūzs audzējams gan siltumnīcā, gan dārzā. Lielākie eksemplāri sasniedz pat 10 kg svaru. Augs ir ļoti kompakts un dobē daudz vietas neaizņems, jo praktiski nestīgo.

Cukurzirnīši Delikett ir reāli saldi, bagātīgi ražojoši, ēdami gan ar visu sulīgo pākstiņu, kas nesatur pergamenta slāni, gan paaugušies tie ir lobāmi un ēdami bez pāksts. Arī šī šķirne bija pagājušā gada parauglauka atradums. Vismaz bērni šo dobi apmeklēja pirmo.

Tiem, kuros mājo sacensības gars, kā jaunumu piedāvājam saulespuķu Tall Giant sēkliņas. Pagaidīsim un paskatīsimies – kurš pārsteigs ar rekordgariem saulespuķu kātiem?!

Atbild Agrimatco vairumtirzniecības un mazumtirzniecības vadītāja KITIJA OŠENIECE:

– Daudzi jau zina, ka arvien vairāk sēklas no profesionālajiem iepakojumiem fasējam sīkpakās, ko var pazīt pēc globusa paciņas priekšpusē. Tajās nav daudz sēklu, tāpēc var pamēģināt un, ja patīk, nākamgad nopirkt lielāku daudzumu.

Pārsvarā piedāvājam pasaulē atzītas šķirnes, kas jau pārbaudītas mūsu zemnieku saimniecībās. Jaunās šķirnes parasti ir labākas par jau zināmajām, piemēram, jaunie tomāti ir izturīgāki pret slimībām un stresa noturīgāki.  

Šogad iesaku izmēģināt gurķus Marvi F1, kas patīkami pārsteigs garšas ziņā. Tie ir saldāki par iepriekš zināmām šķirnēm, to atzina lielākā daļa degustētāju. Augs veido ķekaru ar 1–4 gurķiem. Labs ir jauns garais siltumnīcas gurķis Tristan’ F1, tas dod daudz vairāk pazaru, kas nodrošina auga ilgāku veģetāciju. Tā kā pircēji pieprasa dažādus ķirbjus, piedāvājam jaunumu – Butternut tipa ķirbi Tiana F1 ar veģetācijas periodu 90–100 dienas, izaug 1–1,2 kg liela oga.

Lai agrāk tiktu pie saldajiem zirņiem, iesaku Oskar, kas ienākas tikai pāris dienu vēlāk par visagrīnāko ‘Avolu’, ir augstražīgi, augstumā 70–80 cm, pākstī 10 –12 zirņi.

Lielo tomātu cienītājiem patiks Grifone F1. Tas ir sarkans vērša sirds tomāts, ļoti ražīgs, vidēji agrs, auglis izteikti ribots, svars 180–300 g, pēc novākšanas labi uzglabājas. Rozā tomātu cienītājiem piedāvājam Pink Bomb F1 audzēšanai uz lauka, augļa svars 180– 200 g.

Puķzirnīšu cienītājus priecēs Royal’ – sarkani rozā, maisījums. Tie uzziedēs agri lieliem ziediem garos ziedkātos un būs krāšņi līdz pat salnām. 

Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+