Kā sagatavoties un kādās Mēness fāzēs sēt, lai sēkliņām prieks uzdīgt

Noderīgi zināt
Rasma Rudzāte
27. janvāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
«Savā bioloģiskajā saimniecībā vairumu dēstu audzēju no sēklām, ko pati novācu. Februāra beigās sēšu dažādus kāpostus, martā citu pēc citas likšu zemē arī pārējo dārzeņu sēkliņas. Lai sēšanas darbi raitāk ritētu, laikus sagatavoju visu tiem nepieciešamo,» pieredzē dalās Ilze Bērtiņa, bioloģiskā zemniece no Grundzāles pagasta Smiltenes novadā.

Kastītes un podiņi

Tā kā apsildāmas siltumnīcas mums vēl nav, siltummīlošo dārzeņu dēstus audzējam istabā. Dēstu audzēšanai esmu izmēģinājusi koka kastītes, plastmasas kasetes un podiņus. Vislabāk man patīk mūsu pašu gatavotās koka kastītes – tās ir viegli paceļamas, pārnēsājamas un ērti saliekamas uz palodzēm, jo izgatavotas atbilstoši palodžu izmēriem.

Lai pēc augu laistīšanas koka kastītēm nesūktos cauri mitrums, kastīšu pamatni izklāju ar plēvi. Kastītēs sēju galviņkāpostus, ziedkāpostus, brokoļus, lapu jeb kalē kāpostus, tomātus, papriku, garšaugus. Izmantoju arī podiņus, jo tie ir piemērotāki augiem, kuru saknes ir jutīgas pret pārstādīšanu: ķirbjiem, kabačiem, gurķiem. Šo dārzeņu dēstus no podiņa ērti var izņemt ar visu augsni un pārlikt siltumnīcā vai dārzā izveidotā atbilstoša lieluma bedrītē.

Ķirbji, kabači un gurķi jaunā vietā iesakņojas daudz labāk, ja pārstādot ap sakņu kamolu ir daudz zemes.

Gan koka kastītes, gan plastmasas podiņus izmantoju gadiem. Pēc dēstu izstādīšanas izberu palikušās zemes piciņas, podiņus un kastītes saulē izžāvēju un salieku saimniecības ēkā – vietā, kur tie netraucēti var stāvēt līdz nākamajam pavasarim. Pa ziemu tie dabū salu, kas arī labi attīra no nevēlamajiem mikroorganismiem, un pavasarī trauki atkal ir gatavi sējai.

Ņem vērā! Labi, ja jau laikus ir sagatavoti arī kociņi, uz kuriem uzrakstīt dārzeņu nosaukumus, lai iespraustu zemē blakus sējumiem. Tad vienmēr skaidri zināms, kur kas dīgst, jo katru gadu līdzās klasiskām vērtībām gribas pamēģināt izaudzēt arī ko jaunu.

Trūdvielām bagāta melnzeme

Sēklas sēju un dēstus audzēju gadiem, un vienmēr šim nolūkam esmu izmantojusi tikai savu melnzemi – tā man veidojas 6–10 gadu kompostētu kūtsmēslu kaudzē (kūtsmēsli nākuši no mūsu saimniecībā bioloģiski audzētajiem liellopiem). Ilgstošajā kompostēšanas procesā kūtsmēsli pārvēršas irdenā melnzemē.

Visu mūžu esmu dzīvojusi un saimniekojusi laukos, tā ka protu zemi novērtēt – jau paskatoties uz augsni, varu pateikt, ka melnā, birstošā zeme ir bagāta ar visām augam vajadzīgajām vielām, sēklas tajā labi dīgs un izaugs par spēcīgiem dēstiem.

Kalendārs ar Mēness fāzēm

Visos auga audzēšanas posmos – sējot, piķējot un izstādot dobēs izaudzētos dēstus – ievēroju Mēness fāzes, jo esmu pārliecinājusies, ka tam ir nozīme.

  • Jaunā Mēnesī sēju tos augus, kam raža ienākas virs zemes: tomātus, paprikas, kabačus, salātus, spinātus, pupas, zirņus, visu veidu kāpostus, dilles un citus garšaugus.
  • Pilnā Mēnesī sēju gurķus, jo tad gurķu raža ir daudz lielāka – aug un aug, un labi ražo.
  • Vecā Mēnesī sēju visus tos dārzeņus, kuru ēdamās daļas izaug zem zemes: redīsus, burkānus, bietes, pastinakus, kāļus, sīpolus, ķiplokus. Arī kartupeļus lieku zemē tikai vecā Mēnesī.
Ir dienas, kad dārzā neko nedaru. Viena no tām ir Kukaiņu jeb Ģertrūdes diena, kas ir 17. martā. Reiz pamēģināju, jo domāju, ka tā ir tikai tāda māņticība, taču visu, ko tajā dienā iesēju, tiešām apēda kukaiņi.

Nograuza pat rūgteni sīvo rukolu, kas parasti nevienam kukainim negaršo. Otra diena, kad dārzā nestrādāju, ir Debesbraukšanas jeb Krusta diena (datums jāskatās baznīcas kalendārā, jo katru gadu ir citā datumā). Viengad, kad to vēl nezināju, šajā dienā iestādīju dārzā ķirbjus. Tie jau bija paaugušies, kad uznāca pērkona negaiss – sakapāja visus ķirbjus, kas bija aizmetušies, un nosita no kātiem ziedus. Tajā gadā mums ķirbju ražas nebija.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+